هشدار معاون آخوندی به رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان:

ابلاغ دستورالعمل‌های وزارت راه و شهرسازی جزء وظایف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان است/ هرگونه تفسیر خلاف و عدم اجرا تخلف محسوب می‌شود

قانون هیچ اختیاری برای شرح و تفسیر دستورالعمل‌ها نداده است
ابلاغ دستورالعمل‌های وزارت راه و شهرسازی جزء وظایف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان است/ هرگونه تفسیر خلاف و عدم اجرا تخلف محسوب می‌شود
با توجه به واکنش رئیس نظام مهندسی ساختمان در خصوص عدم اجراء ابلاغیه آخوندی در خصوص دریافت پنج درصد از حق نظارت مهندسان ناظر به حساب سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طی نامه‌ای بر عدم اختیار شورای مرکزی برای شرح و تفسیر دستورالعمل‌ها، مصوبات و بخشنامه‌های وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد.
جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۲۶
کد مطلب: ۸۴۶۶
Share
اسکان نيوز: درپی ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی عباس آخوندی برای لغو دریافت پنج درصد از حق نظارت مهندسان ناظر به حساب سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اجرا این دستور وزارتخانه را ضروری ندانست و طی نامه‌ای به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها بر عدم اجرا این دستور تاکید کرد. لذا معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این موضوع نامه فوق را صادر و بر اجرا ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد. متن نامه بدین شرح است:

جناب آقای مهندس رجبی
رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مركزی)
با احترام؛

عطف به نامه شماره ۷۸۶۲/د/ش مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۹ جناب‌عالی خطاب به روسای محترم سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها مراتب زیر را به آگاهی می‌رساند:

وظایف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مركزی) در ماده ۱۱۶ آئین‌نامه اجرایی قانون مهندسی و كنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۵ احصاء شده است. در بند "ذ" این ماده، "ابلاغ دستورالعمل‌ها و مصوبات و بخشنامه‌های وزارت راه و شهرسازی به نظام مهندسی استان‌ها" جزء وظایف رئیس سازمان می‌باشد و در قانون و آئین‌نامه، هیچگونه اختیاری برای شرح و تفسیر دستورالعمل‌ها، مصوبات و بخشنامه‌های این وزارتخانه داده نشده است، لذا تفسیر و اعلامی كه جناب‌عالی در بند (۳) و انتهای بند (۴) نامه مذكور در خصوص بخشنامه شماره ۵۵۸۰۰/۱۰۰/۰۲ مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ معمول فرموده‌اید خارج از حدود اختیارات رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و فاقد وجاهت و اعتبار قانونی می‌باشد.

ضمنا به اطلاع می‌رساند برخی از بخشنامه‌های این وزارتخانه كه قبلا در  اجرای همین بند برای ابلاغ به سازمان‌های استان‌ها به آن سازمان ارسال شده، به سازمان‌های استان‌ها ابلاغ نشده است و این امر موجب بروز مشكلات حقوقی برای این وزارتخانه گردیده است.

النهایه از آن‌جا كه طبعا دستورالعمل‌ها، مصوبات و بخشنامه‌های این وزارتخانه در چارچوب قوانین و مقررات جاری تدوین و ابلاغ می‌گردد، لاز‌م‌الاتباع و لازم‌الاجرا بوده و هرگونه تفسیر خلاف آن یا عدم اجرای مفاد آن‌ها تخلف محسوب می‌شود.


 
مرجع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.