گزارش اسکان نیوز از انتقاد ایده‌پردازان پلاسکو جدید:

عدم شفافیت در برگزاری مسابقه پلاسکو/ طرح تفصیلی اجازه ساخت بیش از 8 طبقه را به پلاسکو نمی‌دهد

عدم شفافیت در برگزاری مسابقه پلاسکو/ طرح تفصیلی اجازه ساخت بیش از 8 طبقه را به پلاسکو نمی‌دهد
در حالی برخی معتقدند که پلاسکو 16 طبقه بوده و اکنون در 10 طبقه امکان پاسخگویی نیازهای همه کسبه وجود ندارد، اما مهرداد زواره‌محمدی می‌گوید: زمین پلاسکو در طرح تفصیلی تهران پهنه s123 داشته و تنها شش طبقه اجازه ساخت‌وساز بر روی زمین دارد؛ البته با توجه به مساحت بزرگ زمین پلاسکو، قانون طرح تفصیلی به این زمین دو طبقه تشویقی می‌دهد، در نتیجه 8 طبقه روی زمین برای فضای اداری و تجاری و... در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر میراث فرهنگی حداکثر اراتفاع ساختمان در حریم این مدرسه را 12 متر ( حدود 3 طبقه) اعلام کرده که این حریم حدود 80درصد زمین پلاسکو را به خود اختصاص داده است.
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: ۸۴۸۳
Share
  • برخی از فعالان معماری به نحوه برگزاری مسابقه ایده‌پردازی پلاسکو انتقاد کردند.
  • اخبار رسیده حاکی از این است که مرحله دوم مسابقه پروژه پلاسکو به صورت دعوتی برگزار می‌شود.
  • در مسابقات دعوتی خلاقیت وجود ندارد.
  • زمین پلاسکو در طرح تفصیلی تهران پهنه s123 داشته و تنها شش طبقه اجازه ساخت‌وساز بر روی زمین دارد.
به گزارش اسکان نيوز، مهدی حجت، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در نیمه اول ماه گذشته از کلنگ‌زنی ساختمان جدید پلاسکو خبرداد. براساس گفته حجت، بنیاد مستضعفان با تشکیل کارگروه‌های تخصصی روند کار را سرعت داده و مسابقه ایده طراحی ساختمان پلاسکو را اجرا کرده است.

معاون شهردار تهران همچنین تاکید کرده بود که تراکم  قانونی طرح تفصیلی مورد توجه است، اما از سوی دیگر حقوق مکتسبه کسبه هم باید در نظر گرفته شود. پلاسکو جدید 5 طبقه پارکینگ دارد و در 10 طبقه ساخته می‌شود.

انتقاد ایده‌پردازان طرح پلاسکو به چگونگی اجرای مسابقه

اما یکی از منتخبان ایده‌پرداز مرحله اول مسابقه پلاسکو نسبت به برگزاری مسابقه و روال کلی کار بازسازی پلاسکو انتقاد داشته. قرار بر این بوده که ایده‌های مرحله اول بازتاب داده شوند تا در طرح نهایی مورد استفاده قرار بگیرند و مرحله دوم مسابقه هم به صورت عمومی برگزار شود.

 براساس شنیده‌ها،  اگر مرحله دوم مسابقه برگزار هم شود کاملا خصوصی خواهد بود؛ این در حالیست که پلاسکو یک پروژه ملی و شاخص بوده که طبق قانون دبیرخانه، مسابقه باید شفاف و عمومی برگزار شود؛ معمولا در مسابقات دعوتی خلاقیتی وجود ندارد. در کل پروسه طرح پلاسکو مبهم و غیرشفاف بوده است.

مسابقه ارائه ایده برای پلاسکو تجربه موفقی نبود

مهرداد زواره‌محمدی، کارشناس معماری در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن بیان این‌که موضوع پلاسکو باید از طریق مسابقه معماری برگزار می‌شد، گفت: با توجه به اتفاقاتی که در حادثه آتش‌‏سوزی ساختمان پلاسکو افتاد و جانفشانی‌‏های عزیزان آتش‏نشانی، احساس مسئولیت عمومی مردم نسبت به داغداران این حادثه و انعکاس شدید رسانه‏‌ای فاجعه پلاسکو، حس تعلق و دِین همه اهالی شهر تهران و دیگر شهرها به این ساختمان بیش از گذشته شد و این موضوع ارجحیت "مقبولیت اجتماعی" ایده را بر "مقبولیت فنی" آن نشان می‏‌دهد.
 
 
مقبولیت و فراگیری و جامعیت ایده که از راه مشارکت همگانی دغدغه‌‏مندان نسبت به شهر و مردم حاصل شود و کنترل‏‌های فنی و تخصصی مانند موضوعات شهرسازی، معماری، ترافیکی، اقتصادی، حقوقی و .... در آن  گنجانده شود. تنها در این صورت است که ساختمان جدید ضمن توجه به خاطرات اجتماعی گذشته خود، مسئولیتی جدید در چارچوب کالبد و سیمای شهری ارائه خواهد داد که از هر نظر (اجتماعی، اقتصادی، حقوقی، شهرسازی، ترافیکی، تاریخی و ....) بتواند مقبولیت و جامعیت داشته باشد.

گودبرداری‌های متعدد بدون تکلیف در سطح تهران مشکلات بسیاری را برای پایتخت ایجاد کرده

زواره‌محمدی با اشاره به این‌که در طرح جدید سه زمین به وسعت 9300 مترمربع برای آینده پلاسکو در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: مسابقه ارائه ایده و چشم‌انداز برای آینده پلاسکو با یک فراخوان عمومی و در مرحله اول برگزار شد و از همه شهروندان فارغ از جنس، سن، تخصص و تحصیلات برای مشارکت و اراده نظر و دیدگاه دعوت به مشارکت شد، ولی تجربه خوبی نبود، چرا که بیش از 99درصد شرکت‌کنندگان از جامعه معماری و شهرسازی بودند و تنها یک درصد از دیگر بخش‌ها در این مسابقه حضور داشتند و به جای پیشنهاد ایده و چشم‌انداز برای زمین، به سراغ تهیه طرح و ایده معماری رفتند و قضاوت داوران نیز، بر همین اساس و ارزیابی طرح‌های معماری پیش رفت.

در حال حاضر مدیران بنیاد مستضعفان و مدیریت شهری در حال رایزنی و توافق برای چگونگی اجرای این طرح هستند و برگزاری مسابقه معماری منوط به تصمیم‌سازی این دو مجموعه خواهد بود.

به گفته زواره‌محمدی، طبق اعلام قبلی قرار بود که مراسم کلنگ‌زنی و شروع کار ساختمان جدید در سالگرد حادثه پلاسکو انجام شود؛ در نتیجه این برداشت به وجود آمد که طرح نهایی تهیه و تایید شده که باعث واکنش جامعه حرفه‌ای و انتقاد از روال غیرشفاف پروسه پلاسکو شد؛ اما مهدی حجت این موضوع را رد و اعلام کرده، براساس توافقی که با بنیاد مستضفعان  انجام شده عملیات خاکبرداری برای طبقات زیرزمین آغاز خواهد شد و همزمان با عملیات اجرای خاکبرداری، مسابقه مرحله دوم معماری انجام شده و مشاور منتخب مسابقه نیز مشخص خواهد شد.

گفتنی است که در سطح تهران گودبرداری‌های بدون تکلیف زیادی وجود دارد که مشکلات جدی را برای پایتخت ایجاد کرده است، به همین دلیل باید هر گودبرداری از جمله زمین پلاسکو با برنامه و مشخص بودن اقدامات بعدی و انجام توافقات فنی، مالی و حقوقی بالادست انجام شود.

وی در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که ساختمان قبلی پلاسکو 16 طبقه بوده و طرح جدید  در 10 طبقه پیش‌بینی شده و به نظر می‌رسد که طرح جدید پاسخگوی نیاز کسبه نباشد، گفت: زمین پلاسکو در طرح تفصیلی تهران در پهنه S123 واقع شده که اختصاص به محورها و گستره‌های تجاری، اداری و خدمات در مقیاس منطقه‌ای دارد و تنها شش طبقه اجازه ساخت‌وساز بر روی زمین با تراکم 340 درصد دارد؛ البته با توجه به مساحت بزرگ زمین پلاسکو، قانون طرح تفصیلی به این زمین دو طبقه تشویقی می‌دهد، در نتیجه 8 طبقه روی زمین با تراکم مجموع 430 درصد برای فضای اداری و تجاری و... می‌توان در نظر گرفت.

این بارگذاری فقط بر اساس مصوبه طرح تفصیلی تهران است و برای زمین پلاسکو، فقط مراجعه به ضوابط طرح تفصیلی کفایت نمی‌کند و ضروری است که به مسائل اجتماعی، میراث فرهنگی، حقوق مکتسب عمومی شهروندان و اختصاصی مالکان و مقبولیت فرهنگی و اجتماعی ایده و برنامه زمین نیز توجه کافی داشت.

بررسی تطبیقی برنامه آینده پلاسکو با ظرفیت‏‌ها و ضوابط موجود در طرح تفصیلی تهران، قطعا لازم است اما کافی نیست و اکتفای صرف به ضوابط موجود در طرح تفصیلی تهران برای آینده پلاسکو، نگرشی کمی و ناقص و ابتر به موضوع خواهد بود. در صورت رجوع به ضوابط طرح تفصیلی بدون بررسی بین رشته‌‏ای موضوع و عدم توجه به تقاضا و مطالبه‏ عمومی مورد نظر مردم، متخصصان و مرتبطان با شهر و معماری تنها تراکم و برنامه‏‌ای کمی و کالبدی منتج از پهنه زمین به دست خواهد آمد که به‏ هیچ عنوان نتیجه‏‌ای کارا و مقبول نخواهد بود.

کارشناس معماری با بیان این‌که دونکته در مورد زمین پلاسکو وجود دارد، تاکید کرد: ساختمان پلاسکو در حریم میراث مدرسه ژاندارک قرار داد و میراث فرهنگی حداکثر اراتفاع ساختمان در حریم این مدرسه را 12 متر (حدود 3 طبقه) اعلام کرده که این حریم حدود 80درصد زمین پلاسکو را به خود اختصاص داده است و فقط حاشیه جنوبی زمین در مجاورت خیابان جمهوری می‌تواند بیشتر از 12 متر ارتفاع و مطابق با ضوابط تراکمی طرح تفصیلی ارتفاع داشته باشد.


براساس یکی از بندهای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری برگزاری مسابقات باید عمومی و آزاد انجام شود

قطعا اگر ساختمان پلاسکو بخواهد فراتر از 8 طبقه باشد، باید از طریق کمیسیون ماده 5 این مصوبه اعلام شود و شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در این خصوص تصمیم بگیرد.

وی همچنین در خصوص انتقاد به نحوه برگزاری مسابقه برای ارائه طرح از سوی ایده‌پردازان، گفت: براساس یکی از بندهای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری برگزاری مسابقات باید عمومی و آزاد انجام شود، اما طبق نظر شخصی من و بررسی‌های مختلفی که در مورد مسابقات انجام شده، هر مسابقه اگر بخواهد موفق باشد باید یک تناسبی بین شرکت‌کننده، موضوع مسابقه و داوران آن باشد.

زواره‌محمدی در ادامه افزود: در مسابقه‌ای که وجه ملی و پیچیدگی‌های تخصصی دارد، باید شرکت‌کننده متناسب با آن پروژه وجود داشته باشد. مسابقه آزاد و مسابقه دعوتی هر کدام در جایگاه خودش مفید است و می‌تواند به بهترین راه‌حل برای یک پروژه باشد اما در مسابقه‌ای با این سطح از اهمیت، شرکت‌کنندگان می‌بایست متناسب با سطح و جایگاه پروژه انتخاب شوند.

روشی که توسط این کارشناس معماری پیشنهاد داده شده، یک روش ترکیبی بود که از هر دو تکنیک مسابقه استفاده شود، اما در نهایت شرکت‌ها یا افرادای که برای آن انتخاب می‌شوند باید متناسب با پروژه باشند.

زواره‌محمدی با اشاره به ناکارآمد بودن مسابقه عمومی برای پلاسکو، خاطرنشان کرد: معمولا در مسابقات آزاد کارها و طرح‌های متوسط بیشتر بالا می‌آید. پروژه پلاسکو به عنوان یک پروژه ملی، فراتر از توانمندی‌های یک گروه کم تجربه و بدون صلاحیت خواهد بود. البته رجوع به حلقه بسته و ثابت موجود در مسابقات و رفتار محفلی نیز به شدت محکوم است.

 به نظرم انتخاب لیست شرکت‌کنندگان نهایی مسابقه بسیار مهم و کلید موفقیت این مسابقه است، مکانیزم احراز صلاحیت گروه‏‌ها و شرکت‏‌های منتخب هم می‏‌تواند بدین شکل باشد که لیست بلندی از شرکت‏‌های مختلف صاحب صلاحیت (جوانان با تجربه، دفاتر معماری به‏روز و فیلترنکردن این بخش با اهرم گرید و اسناد حقوقی) انتخاب شوند و برنامه بازتولید و چشم‌انداز و نیازمندی‏‌های پروژه برای آن‌ها تشریح گردد و فرصتی برای تفکر آن‌ها و دادن راهکار، متدولوژی و رویکرد (بدون ارائه طرح کانسپت) به آن‌ها ارائه شود و پس از آن با مشارکت اتاق فکر و هیات داوران و برگزارکننده مسابقه نسبت به انتخاب برترین گروه‌‏ها و شرکت‌‏ها برای انجام مسابقه نهایی طرح معماری اقدام شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.