دعوای آخوندی-رجبی تا کِی ادامه می‌یابد؟/جامعه مهندسی، بازنده اصلی

دعوای آخوندی-رجبی تا کِی ادامه می‌یابد؟/جامعه مهندسی، بازنده اصلی
ادامه دعواهای وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان بر سر بخشنامه حذف کسر ۵ درصد از درآمدهای مهندسان می تواند به اعتبار جامعه مهندسی ضربه بزند.
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: ۸۴۹۸
Share
اسکان نيوز: عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در یک ماه اخیر با صدور دو بخشنامه در حوزه نظام مهندسی ساختمان واکنش‌های متعددی را در بخش ساخت‌وساز برانگیخته است.

بخشنامه نخست درباره حذف روال و رویه کسر ۵ درصد از درآمد مهندسان ناظر ساختمان بود؛ این بخشنامه طیف وسیعی از واکنش‌های متعددی در فضای رسانه‌ای و مهندسی را برانگیخت از اعلام غیرقانونی بودن آن تا استقبال فراوان مهندسانی که ۵ درصد از درآمدهایشان را بیشتر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان ـ نه همه ۳۱ سازمان استانی ـ به عنوان درآمد سازمان برمی داشتند، از این بخشنامه.

مهمترین مخالف این بخشنامه، فرج‌اله رجبی، نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون عمران مجلس و رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بود که بارها علیه این بخشنامه اظهار نظر کرد. با این حال پس از اعلام حمایت رئیس کمیسیون عمران مجلس از این بخشنامه، اوضاع تا حدودی آرام گرفت.

۱۵۰۰ میلیارد تومان، گردش مالی نظام مهندسی

این آرامش چندان ادامه نیافت؛ چرا که چند روز بعد، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به عنوان نهاد بالادستی و ناظر تشکل‌های مهندسی از جمله نظام مهندسی ساختمان، از انباشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این سازمان ها خبر داد.انتشار این خبر مجددا فاصله و شکاف میان وزارت راه و سازمان نظام مهندسی ساختمان را بیشتر کرد.

بخشنامه دوم، برای آشتی‌کنان

بخشنامه دوم هم مربوط به منع حضور مهندسان حاضر در دستگاه‌های ۹ گانه دولتی و عمومی در بخش خصوصی و فعالیت به عنوان مهندس آزاد بود. این بخشنامه برخلاف بخشنامه اول، با استقبال خوب همه مسئولان نظام مهندسی و مهندسان جوان روبه‌رو شد اما از سوی مهندسان فعال در دستگاه‌های دولتی مورد استقبال قرار نگرفت. حتی رجبی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان این بخشنامه را «مثبت» و «قابل دفاع» توصیف کرد.

حضور جنجالی وزیر راه در گفت وگوی ویژه خبری

در حالی که با این اظهار نظر مثبت، آتش درگیری‌ها رو به خاموشی بود، وزیر راه و شهرسازی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری هفته گذشته حاضر شد و با تایید اظهارات مظاهریان، معاون مسکن خود مبنی بر وجود گردش مالی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در نظام مهندسی ساختمان، بار دیگر به تشدید فاصله میان دولت و این تشکل غیر دولتی دامن زد.

همچنین از اتفاقات این برنامه، پخش مصاحبه ضبط شده از رجبی بود که وی این اقدام صدوسیما را کار از پیش برنامه ریزی شده دانست.

ابلاغیه رجبی علیه بخشنامه آخوندی

در واکنش به بخشنامه  ۵ درصدی وزیر راه، رجبی، رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان در ابلاغیه‌ای خطاب به ۳۱ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها، از آن‌ها خواست تا بخشنامه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر حذف رویه کسر ۵ درصد از درآمد مهندسان را اجرا نکنند.


نامه مظاهریان علیه ابلاغیه رجبی

پس از این اقدام مظاهریان، معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز بلافاصله دست به قلم برد و در نامه‌ای نسبتا شدیداللحن، به رجبی، رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان اعلام کرد وی به عنوان بالاترین مقام نظام مهندسی، موظف به ابلاغ بخشنامه وزیر راه و شهرسازی است.


رئیس نظام مهندسی کشور: آخوندی در پی محاصره اقتصادی نظام مهندسی است

در این ارتباط فرج اله رجبی  درباره انتشار مصاحبه ضبط شده از وی همزمان با حضور وزیر راه و شهرسازی در برنامه زنده گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اظهار کرد: این اقدام صداوسیما یک کار برنامه ریزی شده و غیراخلاقی بود. ساعت پنج‌ونیم بعدازظهر آن روز به من گفتند که می‌خواهیم برای یکی از بخش های خبری سیما با شما مصاحبه کنیم از من دو سه سئوال پرسیدند. این اولین بار بود در برنامه زنده، یک مصاحبه ضبط شده آن‌هم بی ارتباط با صحبت هایی که میهمان برنامه دارد، پخش شد.

وی ادامه داد: این کار را انجام دادند تا آقای وزیر راه و شهرسازی یک تنه به قاضی برود و یک تنه هم خوشحال برگردد؛ اطلاعاتی که آقای آخوندی ارائه داد و نیز نوع مواجهه وی با این موضوع غلط بود. قطعا بنا بر تخریب سازمان نظام مهندسی ساختمان بود. اگر این اظهارات وزیر از روی کم آگاهی بود باید بگویم که اطلاعات وزیر بسیار کم است اگر هم تعمدا این صحبت‌ها را بیان کرد که جای تاسف دارد. مشخصا در صدد تخریب نظام مهندسی بود و وی  از خدماتی که نظام مهندسی ارائه می‌دهد حتی خدماتی که به وزارتخانه خودش می‌دهد هیچ صحبتی نکرد. فضا را به گونه‌ای ترسیم کرد که به مردم بگوید این اتفاقات رخ داده است.

مشکل از آن‌جا شروع شد که گفتیم دیگر نظام مهندسی، حیاط خلوت آقایان نیست

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: آقای آخوندی حتی درآمدهای نظام مهندسی را هم خلاف واقع بیان کرد. رقمی که وزیر درباره درآمدهای نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: اگرچه اشتباه بود اما نگفت که به ۳۱ سازمان نظام مهندسی ساختمان در کشور اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: این سناریو از این‌جا شروع شد که نظام مهندسی حیاط خلوت آقایان دیگر نیست و نخواهد شد. سازمان نظام مهندسی با ۵۰۰ هزار مهندس هرگز به این صورت نخواهد شد که وزارت ناتوانی چون راه و شهرسازی بر آن تسلط بیابد و فکر کنند زیرمجموعه آنهاست. ما با این مسأله برخورد خواهیم کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره ابلاغیه‌ای که اخیرا به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها صادر کرده و در آن گفته است که سازمان‌های نظام مهندسی حق حذف کسر ۵ درصد از درآمد مهندسان به عنوان حق‌النظاره ساخت‌وساز را ندارند، تصریح کرد: حرفی که ما با آقای وزیر راه و شهرسازی داشتیم این بود که وی اصلا حق صدور این بخشنامه را نداشت. این بخشنامه خلاف صریح ماده ۳۷ قانون نظام مهندسی ساختمان و خلاف صریح نظامنامه ابلاغی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان است که این نظامنامه هم متکی به آیین‌نامه مصوب هیات دولت است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تاکید کرد: سازمان‌های استانی نظام مهندسی ساختمان‌ها موظفند به بودجه مصوب سالانه خود عمل کنند برای سال آینده هم می‌تواینم بگوییم که بخشنامه وزیر این یکسان‌سازی را از بین می‌برد و هر سازمان استانی می‌تواند موضوع را در مجمع خودش مصوب کند و بر اساس آن عمل کند که این عدد پرداختی می‌تواند هر رقمی باشد که در مجمع به تصویب می رسد.

وی یادآورد شد: اگر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به بخشنامه وزیر راه و شهرسازی عمل کنند، تخلف کرده‌اند. مگر هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان می‌توانند به آنچه در مجامع عمومی آن‌ها به عنوان بودجه سالانه تصویب شده، عمل نکنند؟

نماینده مردم شیراز در مجلس بیان کرد: برخی در تلاش هستند تا ما را به عنوان سازمانی پولدار و پُردرآمد معرفی کنند. ظاهرا ذائقه مسئولان در کشور به داشتن سازمان‌های ورشکسته و فروپاشیده عادت کرده است. در شرایطی که دستگاه‌های دولتی وقتی برف می‌آید از تهیه یک لودر ناتوان هستند تا از در راه ماندن ۱۳ ساعته مردم در اتوبان‌ها جلوگیری کنند، یک سازمانی هست که درآمد دارد و خدمات خوبی می‌دهد و یک ریال هم از دولت و بودجه عمومی نمی‌گیرد، باعث ناراحتی وزارت راه و شهرسازی شده است. حال آن‌که وجود چنین سازمان‌هایی باعث افتخار است. وزیر راه و شهرسازی می‌خواست با این بخشنامه نظام مهندسی را محاصره اقتصادی کند.

بازنده اصلی دعواها، مهندسان خواهند بود

بسیاری از مهندسان معتقدند دخالت‌های متعدد تصمیم گیران در حوزه مهندسی و در عین حال، نابسامانی‌های موجود در این حوزه با دعواهای فعلی حل و فصل نخواهد شد و نه تنها نمی‌تواند مشکل بیکاری بخش بزرگی از جامعه مهندسی را رفع کند، بلکه به وجهه مهندسان در جامعه نیز ضربه زده و در صورت تشدید این درگیری‌ها، آن‌هایی که متضرر اصلی خواهند بود، مهندسان هستند.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.