انتقاد وارثان حسین بهزاد به نگهداری خانه این هنرمند:

خانه «استاد بهزاد» بجای موزه تحویل شرکت دانش‌بنیان می شود

خانه «استاد بهزاد» بجای موزه تحویل شرکت دانش‌بنیان می شود
منزل استاد حسین بهزاد، با هدف ایجاد موزه به سازمان میراث فرهنگی اهدا و در سال 1373 این موزه افتتاح شد، اما در طی سال‌های گذشته توجه لازم به این این بنا نشده و هم ‌اکنون این شائبه قوت یافته که منزل اهدایی حسین بهزاد زیر نظر معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شرکتی دانش بنیاد تغییر ماهیت خواهد داد.
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۶
کد مطلب: ۸۵۵۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، نعیم عنقا، وارث قانونی و نماینده خانواده حسین بهزاد مینیاتور در نامه‌ای به محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با انتقاد از نحوه نگهداری خانه این هنرمند، یادآورشد: مسئولان سازمان میراث فرهنگی تا به امروز در ارتباط با این قراردادنقش داشته‌اند، اما بدون توجه به این‌که قرارداد اهدا این خانه مشروط بوده و هرگونه تخلف کوچکی در اجرا و عدم رعایت مفاد آن می‌تواند موجب فسق قرارداد و جبران خسارت‌های ناشی از آن شود؛ نه تنها تعهدات سازمان میراث فرهنگی در قرارداد را رعایت نکرده‌اند، بلکه برای قول خویش که در رسانه‌ها درج و منتشر شده، قائل به احترام نبوده‌ و تصمیمات ناشایست و کاسبکارانه‌ای گرفته‌اند.

منزل مسکونی و 304 اثر استاد حسین بهزادی حدود 20 سال پیش با هدف ایجاد موزه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. اما برخلاف افتتاح چندین باره این موزه استفاده لازم از آن نشده و همه موارد به دست فراموشی سپرده شده است.

گفتنی است که این ساختمان مدت‌ها در اختیار شرکتی به نام «میراث ایرانیان» بوده، بعد به کتابخانه و انبار کتابخانه معاونت صنایع دستی تبدیل شد و اکنون هم سخن از تبديل شدن‌اش به مركزی برای استارت‌آپ به میان آمده است. اکنون وضعيت بنا به گونه‌ای است كه اگر رسيدگی‌های لازم در خصوص مرمت بنا انجام نشود، ساختمان ويژگی‌های اصلی خود را از دست می‌دهد.

این بنا با شماره ٣١٦٣٥ مورخ  18/١٠/95  در فهرست آثار ملی قرار گرفته و برای آن  اعتباری ١ ميليارد ريالی (١٠٠ ميليون تومانی) از طرح تملك دارايی‌های سرمايه‌ای در نظر گرفته شد تا مشاور، طرحی را برای بازگرداندنِ خانه به شکل اولیه و برداشت الحاقات آن تهیه کند؛ اما  از این مبلغ تنها بخش‌هایی برای ترميم ناودان‌ها، شيروانی‌ها و تعويض قطعاتی از موتورخانه ساختمان، كه کل آن الحاقی است و مطابق با پرونده‌ ثبت اثر و طرح مشاور می‌بايست با دیگر الحاقات بنا برچيده شوند، هزینه شد و معلوم نیست مابقی مبلغ یادشده در کجا هزینه شده است.


قرار بود خانه استاد بهزاد به موزه زندگي ايشان تبديل شود

 قرار بود خانه استاد بهزاد به موزه زندگی ايشان تبديل شود اما شنیده‌های حاکی از آن است که این منزل در اختیار شرکتی دانش‌بنيان قرار خواهد گرفت. همچنین براساس نقشه‌های بنا باید عمليات مرمت، بر اساس پرونده و طرح مشاور انجام شود که تاکنون چنین اقدامی صورت نگرفته است.

همچنین در مورد نحوه صرف اعتبار 100 میلیون تومانی این خانه توضیحی داده نشده و تعمير و مرمت ساختمان ثبتی بر عهده پيمانكاران حوزه اداره‌كل پشتيبانی قرار گرفته كه هيچ‌گونه صلاحيتی در مرمت بنای تاريخی ندارند.

علاوه بر این‌ها دفتر حفظ و احيا بناهای تاريخي معاونت ميراث فرهنگی تاکنون  نظارت تخصصی و متناسب با شرح وظايف مصوب خود در منزل استاد بهزاد نداشته و طرح مرمت را به يك مشاور بدون درجه و گريد تخصصي و تجربه لازم سپرده که ظاهرا این پیمانکار با کارکنان حوزه آشنایی دارد.

مرمت این بنا  بدون توجه به مفاد قرارداد و براساس سلیقه و رضایت معاونت صنایع دستی برای کاربری شركت دانش‌بنيان انجام شده است.

به گزارش اسکان نيوز، حسین بهزاد  نقاش بزرگ و زنده‌کننده‌ مینیاتور ایرانی  و سال‌ها کارمند فنی اداره‌کل باستان‌شناسی و استاد مینیاتور هنرستان هنرهای زیبای تهران بود. این هنرمند برجسته در سال ۱۳۱۴ با رابینوی باستان‌شناس به فرانسه رفت  تا در آنجا با رفتن به موزه‌های لوور، گیمه و ورسای فرصتی برای مطالعه آثار قدیمی مینیاتور ایرانی و شرقی بیابد. همچنین نام خیابانی که وی در تهران در آن سکونت داشت به شایستگی به‌نام حسین ‌بهزاد تغییر یافته بود که پس از انقلاب اسلامی به‌نام خیابان شهید نوفلاح تغییر یافت.


 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.