ایستگاه ماشین دودی تهران بجای موزه فرهنگسرای نهج‌البلاغه شد

ایستگاه ماشین دودی تهران بجای موزه  فرهنگسرای نهج‌البلاغه شد
ايستگاه ماشين دودی تهران در خيابان ری، اولين ايستگاه قطار شهری بين تهران و ری(شاه عبدالعظيم) امروز تبديل به فرهنگسرای نهج‌البلاغه شد.
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۳۱
کد مطلب: ۸۵۸۷
Share
به گزارش اسکان نيوز، ایستگاه ماشین دودی تهران در خیابان ری در حالی به فرهنگسرای نهج‌البلاغه تبدیل شد که می‌توانست به عنوان اولین ایستگاه قطار شهری بین تهران و ری، تبدیل به موزه شود.

در طی سال‌های اخیر تلاش تمامی فعالان عرصه میراث فرهنگی بر این بوده که آثار تاریخی را با همان وجه تاریخی حفظ کنند اما برخی تصمیمات غیرتخصصی مسئولان به میراث تاریخی و فرهنگ کشور آسیب رسانده است. و تصمیم اخیر مسئولان برای تبدیل ابیستگاه به فرهنگسرای نهج‌البلاغه از سوی فرهنگ‌دوستان قابل پذیرش نیست.

ماشین دودی نامی بود که در تهران قدیم به اولین خط آهن ایران که میان تهران و شهر ری کشیده شده بود، نام مشاین دودی را منتسب کردند و علت این نامگذاری  هم بخاری بود که از دودکش قطار آن خارج می‌شد.

این راه آهن در سال ۱۲۶۱ شمسی ساخته شده  و امتیاز آن را یک مهندس فرانسوی به نام مسیو بواتال به نمایندگی یک شرکت بلژیکی از ناصرالدین شاه گرفت. در حقیقت ماشین دودی نخستین خط تراموای تهران است.


ماشین دودی دو ایستگاه داشت. نقطه آغاز این خط نزدیک خیابان دروازه خراسان (میدان قیام و پارک کوثر فعلی) و نقطه پایانی جلوی در شاه عبدالعظیم در شهر ری بود. مردم به ایستگاه‌های ماشین دودی «گار» می‌گفتند که واژه فرانسوی برای ایستگاه است.

در آغاز هر بار به هنگام راه افتاده قطار، بچه‌ها سنگ و خس و خاشاک زیادی به ماشین دودی می‌زدند. این وسیله جدید مورد پذیرش مردم تهران واقع نشد در مدت کوتاهی با ورشکست شدن این شرکت بلژیکی، تراموا در تهران به بایگانی تاریخ سپرده شد.

در شروع کار ماشین دودی مردم کنجکاو تهران برای آشنایی با پدیده جدیدی که به شهرشان آمده بود دسته دسته به محل گارماشین که درواقع ایستگاه ماشین دودی بود می‌رفتند؛ ولی هیچ‌کس جرئت و تمایل سوار شدن بر آن را نداشت. تا این‌که ناصرالدین شاه برای اولین بار با گروه زیادی از مقامات مملکتی با ماشین دودی به شهرری مسافرت کرد و همین مسئله باعث تشویق مردم به استفاده از ماشین دودی گردید. این راه‌آهن در سال‌های دهه ۱۳۳۰خ تعطیل گردید.

در حال حاضر نمونه‌ای از ماشین دودی سابق، برای بازدید در محوطه متروی شهر ری قرار داده شده است. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.