گلسنگ‌ها به جان تخت جمشید افتاده‌اند

گلسنگ‌ها به جان تخت جمشید افتاده‌اند
با گذشت حدود 6 سال از شناسایی و طرح موضوع هجوم گلسنگ‌ها به نقوش تخت جشمید اما هنوز هیچ اقدام اجرایی در خصوص رفع این معضل انجام نشده و همچنان گلسنگ‌ها تخت جمشید را تهدید می‌کنند.
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب: ۸۶۰۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، بحث تهدید گلسنگ‌ها در تخت جمشید برای اولین بار در سال 90 مطرح شد اما ظاهرا تاکنون چرایی این پدیده شناسایی و هیچ راهکار عملی برای پاک‌سازی تخت جمشید از گلسنگ‌ها ارائه نشده است.

گلسنگ‌ها به عنوان  یکی از اصلی‌ترین عوامل آسیب‌زای آثار تاریخی سنگی، سال‌هاست که بناهایی همچون تخت جمشید را تهدید و حتی تخریب کرده است.

از سال‌ها پیش تاکنون هیچ اقدام خاصی در این خصوص صورت نگرفته و تنها یک گروه ایتالیایی اقداماتی را برای شناسایی گونه‌های گلسنگ موجود در آثار تاریخی پرسپولیس و پاسارگاد انجام داد‌ه بودند و تا آن زمان  ١٢ نوع گلسنگ شناسایی شد. اما برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که نوع گلسنگ‌های تخت جمشید باید بیشتر از این و در حدود ٣٠ نوع باشند.


کارشناسان از سال‌های پیش تاکنون تنها این گلسنگ‌ها را شناسایی کردند و هنوز هیچ اقدام اجرایی برای رفع این هجوم و تخریب ارائه نشده است. طبق نظر کارشناسان، ایران در این حوزه از دیگر کشورهای جهان مانند ایتالیا، اسپانیا و آمریکای لاتین عقب بوده و  به همین دلیل نمی‌توان تجربه خاص آن‌ها را در ایران تکرار کرد.

اما آخرین اخبار مربوط به گلسنگ‌ها حاکی از آن است که 100  نمونه گلسنگ در تخت جمشید شناسایی شده که هرکدام در محو کردن نقوش و کتیبه‌های این بنای عظیم جهانی نقش تاثیرگذاری دارند.


کارشناسان تاکید دارند که این گلسنگ‌ها سالانه 20 میلیارد تومان به تخت جمشید آسیب وارد می‌کنند و طی 60 سال آینده همه نقوش و کتیبه‌ها را از بین می‌برند. عمق گلسنگ‌ها در تخت جمشید یک الی دو سانتی متر است و ریزگردها، کشاورزی شرق و غرب اطراف مجموعه تخت جمشید و استفاده از سموم کشاورزی از جمله عوامل موثر رویش آن‌ها هستند.

به گزارش اسکان نيوز، گلسنگ پدیده‌ای است که تمام سایت‌های تاریخی جهان با آن روبه‌رو هستند و هنوز راهکار قطعی برای حل معضل آن‌ها به دست نیامده است.


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.