مهرداد هاشم‌زاده‌همایونی در واکنش به برنامه بازآفرینی دولت تاکید کرد:

برنامه بازآفرینی شهری «امید» محکوم به شکست است/ تصویب دو سند متناقض در یک دولت

برنامه بازآفرینی شهری «امید» محکوم به شکست است/ تصویب دو سند متناقض در یک دولت
تنها چند روز از اعلام برنامه بازآفرینی شهری «امید» می‌گذرد اما انتقادات شدیدی بخصوص از سوی متخصصان شهرسازی به این طرح شده. از جمله عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور، بر این باور است که برنامه ملی بازآفرینی بافت فرسوده فاقد کار کارشناسی و طرحی نپخته است. بحث واگذاری زمین‌ها دولتی به سرمایه‌گذارها منطقی نبوده و دولت با دادن تراکم به هدف سودآوری در واقع بار مسئولیت را از شانه خود برداشته و رفع تکلیف کرده است که در نهایت با شکست مواجه خواهد شد. لذا وجود تعاریف غلط و نتایج غلط باعث می‌شود که در صورت اجرای برنامه بازآفرینی شهر، تاثیرات بسیار بدی را درپی داشته باشد.
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: ۸۸۲۳
Share
  • به گفته عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور، برنامه ملی بازآفرینی بافت فرسوده فاقد کار کارشناسی و طرحی نپخته است.
  • طی سال‌های اخیر مهاجرت از روستاها به شهرها کاهش یافته و به دلیل توسعه فقر در بافت‌های داخلی، مهاجرت از مراکز به حاشیه‌ شهرها افزایش پیدا کرده است.
  • باید به جای ارائه یک طرح جدید و ناقص، دلایل عدم اجرای سند بازآفرینی ملی بررسی می‌شد.
به گزارش اسکان نيوز، مهرداد هاشم‌زاده‌همایونی، عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور در واکنش به طرح بازآفرینی شهری « امید» که طی روزهای اخیر توسط دولت دوازدهم ارائه شده و دارای نقاط ضعف بسیاری بوده، گفت: سند ملی بازآفرینی که در سال 93 توسط هیات دولت تصویب و ابلاغ شد، نتیجه یک کار کارشناسی شده و پخته بود که بنا به دلایلی اجرایی نشد.

هاشم‌زاده‌همایونی بر این باور است که سند ملی بازآفرینی سال 93 دارای نقاط ضعفی بود اما نسبت به روش‌هایی که قبل از آن در موضوع بافت فرسوده موجود انجام می‌شد، می‌توانست پاسخگو باشد. ولی متاسفانه این سند بنابه دلایلی از جمله مسائل مالی و عدم تخصیص بودجه اجرایی نشد. متولی اجرای این طرح شرکت عمران و بهسازی کشور بود.

برنامه بازآفرینی ملی جدید حتی به لحاظ طرح موضوع نواقص بسیاری دارد

عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور برنامه ملی بازآفرینی بافت فرسوده که اخیرا ارائه شده را فاقد کار کارشناسی و طرحی نپخته دانست و اظهار کرد: طرح جدید تنها مهاجرت را عامل بروز حاشیه‌نشینی دانسته، در صورتی که طی سال‌های اخیر مهاجرت از روستاها به شهرها کاهش یافته و  به دلیل توسعه فقر در شهرها، مهاجرت از مراکز شهری به حاشیه‌ شهرها افزایش پیدا کرده است.

به گفته هاشم‌زاده‌همایونی،  بی‌توجهی به بافت حاشیه‌ای و اسکان غیررسمی و موضوعاتی چون فقر و کمبود خدمات از مهترین نواقص برنامه ملی بازآفرینی جدید است و این در حالیست که تعداد بسیاری از ساکنان بافت‌های حاشیه‌ای  در فقر کامل به‌سر می‌برند.

 این کارشناس شهری ضمن انتقاد از این‌که به جای ارائه یک طرح جدید و ناقص، باید دلایل عدم اجرای سند بازآفرینی ملی سال 93 بررسی می‌شد،  تاکید کرد: در این برنامه عنوان شده که دولت نمی‌تواند زمین تملک کند و اساسا طرح این مساله اشتباه است؛ چرا که اساسا بافت‌های فرسوده با مشکل خرید زمین مواجه نبوده‌اند و در حقیقت یک مساله انحرافی مطرح شده است.

ظاهرا طراحان بحث بازآفرینی شهری در تدوین آن بسیار سردرگم بوده‌اند

حتی بحث واگذاری زمین‌ها دولتی به سرمایه‌گذارها هم منطقی نیست، چرا که دولت زمین بسیار کمی در این بافت‌ها دارد و در حقیقت این پیشنهاد نمی‌تواند محرک توسعه باشد.

مشارکت اجتماعی یکی از راهکارهای منطقی بوده که در طرح جدید بازآفرینی به شدت به آن بی‌توجهی شده و تمام محور طرح بر حضور سرمایه‌گذاری به اسم توسعه‌گر بنا شده و موضوع مشارکت مردم به مشارکت مالی و آن‌هم با محوریت توسعه‌گر، تنزل پیدا کرده که این موضع خود دارای ابهامات بسیاری است.

گفتنی است که بافت‌های فرسوده بسیار متنوع هستند که این تنوع  در این طرح جدید نادیده گرفته شده، موضوع دیگر آن است که، ساخت خانه تنها مشکل این بافت‌ها نبوده و در حقیقت مشکلاتی چون کمبود خدمات و فضاهای آموزشی، بهداشتی و ... از دیگر مشکلات این بافت‌ها محسوب می‌شود.  در نتیجه دولت با دادن تراکم به هدف سودآوری در واقع بار مسئولیت را از شانه خود برداشته و رفع تکلیف کرده است که در نهایت با شکست مواجه خواهد شد.

وی در پاسخ سئوال اسکان  نیوز مبنی بر این‌که بافت حاشیه با بافت مرکزی شهرها دارای تفاوت فرهنگی بسیاری بوده و آیا ادغام این‌ها در یک بافت باعث ایجاد مشکلات جدی فرهنگی نخواهد شد، اظهار کرد: در مورد مسائل فرهنگی بسیار مبهم صحبت شده و ظاهرا طراحان این طرح جدید، بحث بازآفرینی شهری در تدوین آن بسیار سردرگم بوده‌اند و ابهامات جدی در بخش‌های مختلف این طرح وجود دارد.

به اعتقاد هاشم‌زاده همایونی، نگاه آرمان‎‌گرایانه به این طرح باعث شده که تعاریف غلط و نتایج غلط ارائه شود؛ با این نگاه مخرب بازآفرینی شرح اگر هم اجرایی شود، تاثیرات بسیار بدی را درپی خواهد داشت.

عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور همچنین یادآورشد: برخی از بازآفرینی‌هایی که تاکنون انجام شده با ابزار افزایش تراکم بوده که مشکلات جدی را در شهرها بوجود آورده است. به عنوان مثال جنوب خیابان آزادی حدود جیحون و سلسبیل کوچه‌های باریکی دارد که به نام «بهسازی بافت فرسوده» و با افزایش تراکم و جمعیت، سرانه خدمات بسیار کمتر شده، به نحوی که تمام کوچه‌ها و خیابانی‌ها به پارکینگ تبدیل شده و یک معضل جدید به نام دعواهای همسایگی برسر پارکینگ بوجود آمده است.

این کارشناس شهری با انتقاد از این‌که نگاه نئولیبرالی و با ابزار صرفا مالی به بافت‌های فرسوده،  باعث شده که  مشکلات اجتماعی فراموش شود، گفت: عمده بافت‌ها فرسوده مشکلات اجتماعی و اقتصادی دارند که با ابزار مشارکت مالی یا افزایش تراکم قابل حل نیستند و تامین منابع مالی  باید در گام آخر باید قرار بگیرد. لذا با این برنامه هیچ امیدی به بهبود وضعیت بافت‌های فرسوده نیست و ناکارآمدی و کمبودهای آن‌‎ها به مراتب شدیدتر می‌شود.

هاشم‌زاده‌همایونی در خصوص طرح خلوت شدن تهران و کاهش جمعیت، تاکید کرد: مساله بارگذاری داخل بافت‌ها باید مورد سنجش قرار بگیرد. گفتنی است که این برنامه در تعارض با سند ملی سال 93 بوده. سند ملی سال 93 و برنامه بازآفرینی جدید هر دو مصوب هیات دولت است. چگونه می‌شود که در یک دولت دو سند در تناقض با یکدیگر تصویب شود.

همچنین نگاه صرفا اقتصادی و سودآور کردن بافت‌های ناکارآمد، باعث شده که مسائل پیچیده شهری در این طرح لحاظ نشود و نبود پشتوانه نظرات کارشناسی شهری تبعات جدی اجتماعی، زیست‌محیطی، ترافیکی و... را درپی  خواهد داشت.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.