اسماعیلیان در قلعه رقه چه می‌کردند؟

عکس از بابک رستمی
عکس از بابک رستمی
قلعه شگفت انگیز دختر در روستای رقه در دل کویر آن هم در ارتفاع 400 متری یک همپای عاشق می‌خواهد که سکوت کویر را پیوند زند به سختی کوه و روی یکی از تخته سنگ‌های این قلعه دل بسپارد به طبیعت دیار خراسان جنوبی.
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۲۶
کد مطلب: ۸۸۴۲
Share
اسکان نيوز: قلعه دختر رقه قلعه‌ای است در فاصله ۱۲ كيلومتری غرب بشرويه واقع در استان خراسان جنوبی بر بالای كوهی به ارتفاع تقريبی ۴۰۰ متر از سطح زمين بر بالای قلعه‌ای مخروطی شكل قرار گرفته است و از سه طرف مشرف بر پرتگاه تقريبا غيرقابل عبوری است و فقط از سمت جنوبی آن راه برای عبور سختی وجود دارد بر بالای قلعه برج‌های متعددی وجود دارد به ارتفاع تقريبی ۳ الی ۴ متر با ديوارهای به هم پيوسته كه چند محفظه و اتاقك كه به نظر محل جمع‌آوری آب و نزولات آسمانی و سكونت بوده اطراف آن ساخته شده گرچه آثار باقی مانده از اين بنا ناچيز است و تقريبا همه بخش‌های آن خراب شده ليكن به واسطه برخورداری از مصالح مقاوم كه از سنگ‌های تراشيده شده خود محل و ملات مخصوص فراهم آمده ديواره‌های آن همچنان پابرجا است.


 

این قلعه در چهار سطح مختلف ساخته شده و هر سطح، تاسیسات و برج و باروهایی مجزا دارد و اطراف این سازه، شیب‌های بسیار تندی دارد.

مصالح و ملات به‌کاررفته در بنا شن، گچ، آهک و سنگ است و در بخشی از قسمت‌های قله پایه و شالوده‌ی دیوارها جزئی از کوه است که تراشیده شده و به صورت دیوار درآمده‌اند.


تاسیسات قلعه شامل آب انبارها، مخازن ذخیره‌ی آذوقه، برج‌ها، اتاق‌های مخصوص استراحت نگهبانان شاه‌نشین، انبار که بخش اعظم آن‌ها بر اثر عوامل جوی و محیطی تخریب شده‌ است.

در خصوص پیشینه تاریخی قلعه دختر این قلعه با توجه به نوع معماری که در پی سازی دیوارها و نحوه ساخت پوشش اتاق‌های بالای کوه به چشم می‌خورد از جمله بناهای دوره ساسانیان و مربوط به قبل از اسلام است و در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و علاوه بر این به نام این قلعه که به نام دختر یا الهه میترا که یکی از الهه‌های دوران ساسانی است هم شاید بتوان استناد کرد.محکمترین نظر این است که قلعه در زمان ساسانیان بنا و در زمان اسماعیلیان تعمیر شده‌است.


آن‌ها که معتقدند این قلعه در زمان اسماعیلیان کاربرد داشته می‌گویند این قلعه احتمالا در زمره پناهگاه‌هایی است که این فرقه در منطقه تون و طبس  داشته‌اند و در نیمه قرن هفتم هجری با حمله مغول ویران شد.

گرچه سبک بنای قلعه با شیوه معماری و موقعیت قلاع اسماعیلی در ایران متفاوت است اما بعید نیست که در دوران نفوذ اسماعیلیان مورد استفاده نیز واقع شده باشد به خصوص که مسیر حرکت و جاده ارتباطی تون به طبس نیز سابقا از کنار همین محل می‌گذشته است و از نظر دفاعی شرایط ممتازی داشته است.

 
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.