انتخاب مهندسان ناظر اختیاری می‌شود

2 مرداد 1394 ساعت 13:48

عباس آخوندی در حاشیه بازدید از آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: با توجه به اینکه ساختمان بزرگترین سرمایه ملی محسوب می‌شود چون حدود 30 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده، باید تدابیری بیندیشیم و در اجرا به‌گونه‌ای عمل کنیم تا عمر ساختمان‌ها را در کشور افزایش دهیم.وی با تأکید بر ارتقای دانش و استفاده توأمان از فناوری‌های روز برای مهندسان به 300هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشور اشاره کرد و گفت: مباحث نظام ارجاع کار و نظام تأیید کیفیت ساختمان و صلاحیت مهندسان از جمله بحث‌های مهمی هستند که در آینده بنا داریم شیوه‌هایش را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: در ارجاع کار، بحث آزادی حق انتخاب مالکان و کارفرمایان مطرح است که متأسفانه این آزادی انتخاب وجود ندارد و در تلاش هستیم این اطمینان را به مالکان و کارفرمایان بدهیم تا خود بتوانند مهندسان ناظر بر ساختمان را که هم‌اکنون توسط سازمان‌های نظام مهندسی و به‌صورت اجباری تعیین می‌شوند، انتخاب کنند.

وی بیان کرد: بحث نبود امکان رقابت مشکل عمده‌ای بوده که همواره کیفیت ساختمان‌ها را تحت الشعاع قرار داده است، مالکان و کارفرمایان باید بتوانند مهندسان را انتخاب کنند که ساماندهی به این مورد در دستور کار قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مهندسان باید بتوانند به‌صورت رقابتی و بر اساس کیفیتی که در کار ارائه می‌کنند شانس بهتری نیز در گرفتن کار کسب کنند که این مسئله مورد بازنگری قرار دارد و به‌زودی نیز ابلاغ می‌شود.

آخوندی تأکید کرد: مهندسان باید بتوانند با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در حوزه مهندسی و بر مبنای رقابت کارهای خود را ارایه کنند که در فعالیت‌های مهندسی افزایش طول عمر ساختمان‌ها را به‌عنوان سرمایه ملی در اولویت قرار دهند.


کد مطلب: 90

آدرس مطلب: http://www.eskannews.com/news/90/انتخاب-مهندسان-ناظر-اختیاری-می-شود

اسکان
  http://www.eskannews.com