240 هزار هکتار از اراضی قزوین مستعد بیابانی شدن هستند

240 هزار هکتار از اراضی قزوین مستعد بیابانی شدن هستند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اظهار کرد: در حال حاضر 240 هزار هکتار از اراضی استان مستعد بیابانی شدن هستند که از این میزان 100 هزار هکتار در شرایط بحرانی قرار دارند.
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۵۵
کد مطلب: ۹۱۰۸
Share
اسکان نيوز: علی‌اکبر اسدالهی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  در نشست مطبوعاتی که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: منابع طبیعی در بخش سرمایه‌گذاری و اشتغال نقش کلیدی دارد چراکه تأمین منابع زمین برای اشتغال ازجمله اقداماتی است که  توسط منابع طبیعی صورت می‌گیرد.
 
وی افزود: طی سال جاری در 11 هزار هکتار از اراضی ملی استان طرح‌های بیابان‌زدایی انجام‌شده است که البته با مدیریت بر چرای دام‌ها می‌توان تا حد زیادی از بیابان‌زایی جلوگیری کرد.

اسدالهی با اشاره به تخریب و تصرف 675 هکتار از اراضی ملی استان در سال جاری، گفت: در ای زمینه  متخلفان  شناسایی و دستگیر شده‌اند  و 139 فقره پرونده تخلف صادرشده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  یادآور شد: در منطقه طارم سفلی قزوین 35 هزار هکتار اراضی مستعد شناسایی‌شده‌اند که تاکنون 14 هزار هکتار از آن‌ها نهال‌کاری و جنگل‌کاری شده است.

اسدالهی خاطرنشان کرد: امسال برنامه‌های هفته منابع طبیعی با شعار «منابع طبیعی با مردم و برای مردم» است که در همین راستا 300 هزار اصله نهال در استان نیز برای غرس کردن در نظر گرفته‌شده است.

وی اعلام کرد: دیدار کارکنان اداره کل منابع طبیعی با خانوادهٔ شهید جواهری، برگزاری آیین روز درخت‌کاری با کشت نهال و تجلیل از بهره‌برداران و مجریان نمونه منابع طبیعی از برنامه‌های مربوط به  هفته منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  گفت: مطالعاتی در سطح 35 هزار هکتار در منطقه طارم سفلی جهت توسعه درخت‌کاری انجام‌شده است که  برای این کار به دنبال استفاده از منابع جدید آبی نیستیم چراکه بهره‌برداری از منابع جدید آبی برای استان زیان‌بار است و در همین راستا به دنبال کاشت گونه‌هایی هستیم که با حداقل و یا بدون آب رشد کنند.

اسدالهی یادآور شد: با توجه به اعتراضات مردم در خصوص ملی بودن برخی اراضی، 800 هزار هکتار از اراضی ملی استان سنددار بوده و تا پایان سال جاری 30 هزار هکتار دیگر نیز دارای سند خواهند شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  در پایان گفت: ورود دام غیرمجاز به استان تهدید بزرگی برای پوشش گیاهی استان محسوب می‌شود که طی سال جاری با جدیت منابع طبیعی به‌شدت ورود دام کاهش پیداکرده است اما هنوز هم وجود دارد.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.