جوابیه "پویش یاران عشق" به گزارش اسکان نیوز

جوابیه "پویش یاران عشق" به گزارش اسکان نیوز
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۰۰:۰۷
کد مطلب: ۹۱۵۶
Share
سایت اسکان نيوز روز سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶ گزارشی با عنوان: "نرگس کلباسی خانه‌ها را با وام‌های خود مردم می‌سازد نه کمک های مردمی" منتشر کرد.

در همین رابطه "پویش یاران عشق" در واکنش به این گزارش جوابیه ای ارسال کرده است که عینا منتشر می شود.


مدیر مسئول محترم سایت خبری اسکان نيوز.
با سلام و احترام

با توجه به این که در روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۶ آن سایت خبری در گزارش خبری خود از مناطق زلزله زده کرمانشاه، اطلاعات نادرستی را در مورد فعالیت‌های خانم نرگس کلباسی منتشر کرده است، در راستای اجرای قانون مطبوعات، لطفا دستور فرمایید توضیحات زیر عینا در صفحه اول سایت یاد شده منتشر شود:

همان گونه که در گزارش یاد شده تصریح شده است، اطلاعات آن گزارش بر اساس گفته‌های یکی از اهالی یکی از روستاها تنظیم شده است.

طبیعی است که در هر امری ممکن است افرادی ناراضی و منتقد باشد اما این عدم رضایت نباید منجر به بی‌انصافی در اطلاع رسانی شود. روشن است که در هر روستا چند تن از اهالی هستند که به علت برآورده نشدن توقعات خارج از ضوابط و نامعقول آنها، نسبت به خانم کلباسی موضعی غیردوستانه دارند. به نظر می رسد گزارشگر محترم اطلاعات خود را که کاملا غلط و غیرمنصفانه می‌باشد، از یکی از این افراد در تنها یکی از روستاها اخذ کرده و بدون راستی آزمايی آنها را منتشر کرده است. بهتر بود گزارشگر محترم با مراجعه به شوراهای محلی چهار روستا یا بخشدار محترم یا با گفت‌وگو با تعداد زیادی از اهالی هر چهار روستا، اطلاعات خود را تکمیل و تنظیم می‌کرد.

در ابتدا لازم است به طول کلی به اطلاع هموطنان گرامی برسانیم که از روز اول شروع فعالیت خانم کلباسی (پویش یاران عشق) در مناطق زلزله زده، کلیه‌ی اقدامات انجام شده و همچنین وضعیت کمک‌های مالی به پویش خانم کلباسی و مخارجی که انجام شده است به صورت روزانه در کانال تلگرامی ایشان به آدرس @NargesKalbasi و نیز در  صفحه اینستاگرام ایشان به آدرس @justnarges  به اطلاع عموم هموطنان رسیده است و حتی تصویر فاکتورهای خرید نیز در اینستاگرام منتشر شده است. همچنین تمام مستندات مربوطه به مصرف کمک‌های نقدی و کانکس‌های اهدایی با شرح دقیق در اسناد پویش یاران عشق ثبت و ضبط و قابل ارایه است که البته گزارش کامل و مستندات آن پس از تکمیل فرایند خانه‌سازی منتشر خواهد شد.

اما در ادامه لازم است جهت آگاهی هموطنان و پاسخ به اعتمادی که به خانم کلباسی و  پویش یاران عشق دارند، درباره تک تک موارد اشاره شده در گزارش یاد شده، روشنگری کنیم:

۱) اطلاعات آماری در گزارش فوق در مورد تعداد ساختمان‌های احداثی ذکر شده است، کاملا نادرست می‌باشد. پویش یاران عشق خانه‌‌های تمام کسانی که در این چهار روستا با خانم کلباسی عقد قرارداد ساخت کرده ‌‌اند یا درآینده قرارداد خواهند بست را خواهد ساخت. با توجه به این که هنوز برخی از قراردادها تکمیل نشده و هنوز برخی خانواده‌ها نظر نهایی خود را اعلام نکرده اند، تعداد کل خانه‌هایی که ساخته خواهد قطعی نیست ولی بی‌گمان جمع خانه‌های تعمیری، بازسازی و نوسازی که ما برعهده گرفته ایم بسیار بیشتر از رقمی است که در گزارش یاد شده اعلام شده آمده است. لازم به توضیح است که برخی از خانه‌ها تخریب نشده است و تنها نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. و البته شرط ما در همه این موارد این بوده است که فقط خانواده‌هایی تحت پوشش قرار بگیرند که قبل از زلزله در همین روستاها ساکن بوده اند. چون برخی خانوارها که در شهر ساکن بوده‌اند، اکنون در صدد هستند که خانه‌های متروکه خود را در روستا نیز با کمک‌های مردمی نوسازی کنند. همچنین شایان توجه است که برخی از اهالی روستاها نیز برای ساخت خانه‌‌های خود با بنیاد محترم مسکن عقد قرارداد کرده اند و بنیاد مسکن مشغول ساخت‌وساز برای آن عزیزان است.

۲) در ارتباط با توزیع کانکس، ابتدا در هر چهار روستا به کلیه خانواده‌هایی که ساکن ثابت روستا بودند، کانکس داده شد و پس از آن با توجه به اینکه برخی خیرین تمایل داشتند همچنان کانکس اهدا کنند، کانکس‌های اهدایی آنها در شهرستان سرپل‌هاب بین خانم‌های باردار و خانوارهای بسیار نیازمند توزیع شد و در مجموع تا امروز بیش از سیصد کانکس توزیع شده است که فرم تحویل تمام کانکس‌ها در بایگانی پویش یاران عشق ذخیره شده است.

۳) در بخش ساخت و ساز نیز باید به اطلاع برسانیم که قرار بر این است که طبق مصوبه دولت محترم به هر خانواده زلزله‌زده حدود ۳۵ میلیون تومان وام برای ساخت‌و‌ساز مسکن و حدود 10 میلیون تومان هم برای لوازم خانگی به صورت بلاعوض پرداخت شود. خانم کلباسی قراردادهایی که با روستاییان می بندند از این قرار است که با دریافت همان وام ۳۵ میلیون تومانی خانه‌های ۹۰ متری بسازد و آنها را به صورت تکمیل شده (شامل مرحله سفت‌کاری و نازک کاری) و به صورت آماده برای سکونت (به اصطلاح کلید تحویل و چراغ روشن) تحویل خانوارها بدهد. هزینه‌ اضافی برای ساخت خانه‌های ۹۰ متری تا نازک کاری و دیوار کشی و تسطیح حیاط، از محل کمک‌های مردمی که به حساب خانم کلباسی واریز می شود تامین می شود. ذکر این نکته لازم است که هنوز هیچ مبلغی از وام‌های یاد شده دولتی دریافت و آزاد نشده است ولی ما کار ساخت‌وساز را شروع کرده‌ایم. این وام‌ها به صورت مرحله به مرحله و در 4 قسمت با پیشرفت کار و پس از تایید بنیاد محترم مسکن آزاد خواهد شد.

۴) خانم کلباسی از روزی که به کرمانشاه وارد شده است برای انجام برخی کارهای اداری و شخصی تنها دوبار و در حد دو سه روز از منطقه خارج شده است  و در تمام مدت در محل روستاها حضور داشته است. روشن است که ایشان هر چند روز در یکی از روستاها مستقر است و نمی تواند همزمان در همه روستاها حضور داشته باشد. و البته دقت کنیم که فاصله برخی از چهار روستا با هم نزدیک به یک ساعت حرکت با اتومبیل در جاده‌های روستایی است.

 ۵) مشاجره‌ای که در گزارش یاد شده به آن اشاره شده است، هیچ ارتباطی با گروه یاران عشق ندارد. آیا اگر در شهری بین اهالی دعوایی رخ بدهد، مسئول آن شهردار است؟ هیچ یک از افرادی که در تیم یاران عشق فعالیت دارند در مشاجره یاد شده حضور نداشته اند و اصولا هنگام مشاجره در محل نبوده اند. این مشاجره بین اهالی روستا هم نبوده است. بلکه صرفا بین یک برق کار و چند نفر نیروی غیر بومی که در آن روز در روستا مشغول فعالیت بوده اند رخ داده است.

۶) فعالیت ما در بخش اشتغالزایی کاملا مشخص است. در کارگاه خیاطی که ایجاد کرده ایم، روزانه دوازده خانم در حال آموزش و تولید پوشاک هستند و از روز اول شروع به کار آن تا امروز تعطیلی نداشته است.  شبکه کارآفرینی اجتماعی رسالت نیز قبلا در منطقه گلباف کرمان فعالیت‌‌های موفقی برای اشتغال زایی روستایی و خُرد داشته است و یکی از سفرهای خانم کلباسی به بیرون از کرمانشاه هم برای بازدید از فعالیت‌های این شبکه در گلباف بود. پس از اطمینان خانم کلباسی از توانایی این شبکه برای کارافرینی روستایی و بنا به درخواست ایشان، قرار شد که آن تجربه در این مناطق نیز تکرار شود. این شبکه با مشارکت چهار موسسه مالی و اقتصادی با  همکاری پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است و همانطور که در قبلا در گزارش‌های روزانه خانم کلباسی در کانال تلگرامی ایشان اعلام شده است، تعدادی از اهالی روستا فعالیتشان را در زمینه دام زیر نظر این شبکه آغاز کرده‌اند و به زودی نیز فعالیت‌‌های این شبکه در زمینه پوشاک هم در این روستاها آغاز خواهد شد.

۷) لازم به ذکر است که خانم کلباسی حتی برای هزینه‌های روزانه خورد و خوراک نیروهای ستادی خود نیز از کمک‌های مردمی که به حساب او واریز می شود برداشت نمی‌کند و این‌گونه هزینه‌ها را از سوی خود یا منابع دیگر تامین می‌کند.

۸) خانم کلباسی همه فعالیت‌های خود در این روستاها را با اطلاع، حضور ونظارت مراجع محلی از جمله شوراهای روستایی، بخشدار و فرماندار محترم به پیش می‌برد و در موارد مهم نیز هماهنگی‌های لازم را با مقامات استان به عمل آورده است.

۹) در پایان به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند که پس از اتمام مرحله خانه‌سازی و ارایه‌گزارش مالی به هموطنان گرامی، تمام باقی‌مانده مبالغ مربوط به کمک‌های مردمی در همین مناطق زلزله زده و در زمینه اشتغال،‌‌ آموزش و ارتقای کیفیت زندگی هموطنان زلزله زده صرف خواهد شد.
در پایان امید می‌رود اصحاب مطبوعات به کمترین وظیفه حرفه‌ای خود که اطمینان از صحت اطلاعات منتشره است عمل کنند و تلاش‌های جانکاه جوانان داوطلبی که برای جبران کاستی‌های موجود در جامعه ما تلاش می‌کنند را بدون تحقیق زیر سوال نبرند و موجبات ناامیدی و بی‌انگیزگی آنان را فراهم نیاورند.

با احترام
عبدالصمد رحمانی / مدیرهماهنگی پویش «یاران عشق»

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰