رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست خبری هفته منابع طبیعی نوید داد:

به تخلف مدیران منابع طبیعی استان ها رسیدگی خواهد شد

به تخلف مدیران منابع طبیعی استان ها رسیدگی خواهد شد
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۶
کد مطلب: ۹۱۶۲
Share
اسکان نيوز - الهه موسوی: با گذشت بیش از 3 دهه درختکاری در هفته میانی اسفند "موسوم به هفته منابع طبیعی" که همه ساله میلیون ها اصله نهال از سوی سازمان جنگل ها،منابع طبیعی و آبخیزداری و همچنین شهرداری ها در سراسر ایران غرس می شود؛ چرا جای جنگل های چندمیلیون ساله شمال ایران را ویلا و سد و شهرک و کارخانه و جاده و اراضی کشاورزی گرفته است و چگونه است که  این حفاظت ها و مرمت ها با چشم دیده نمی شود و حاصل این درخت کاری ها، تنها میلیون ها نهال خشک شده و چاله های برجا مانده از آنهاست که برخی از خاک پر می شود و بعضی دیگر هم می ماند برای غرس نهال در سال بعد در همین هفته.

رییس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور از غرس 26 میلیون نهال در هفته منابع طبیعی امسال خبر داد و گفت: «ما کشوری هستیم که توانسته ایم از نظر مساحت جنگل، همه آنچه را که در اثر تخریب وتصرف وحریق از بین رفته با همین جنگل کاری ها حفظ و احیا کنیم؛ حتی حدود 150 هزارهکتار نیز افزایش سطح جنگل نسبت به گذشته داریم. اگر مدیران ما تخلفی در حوزه های استانی دارند رسیدگی خواهیم کرد.»

خلیل آقایی در نشست خبری که همه ساله در نیمه اسفندماه در محل این سازمان برگزار می شود گفت: « امسال نیز حدود 26 میلیون نهال تهیه شده که حدود 16 میلیون از این نهال ها درهفته درختکاری، توسط منابع طبیعی در عرصه‌های مختلف کاشته خواهد شد و 10میلیون نهال نیز در بین شهروندان، برای کاشته شدن توزیع خواهد شد.»

 با اینهمه جای این پرسش باقی می ماند که "با گذشت بیش از 3 دهه درختکاری در هفته میانی اسفند "موسوم به هفته منابع طبیعی" که همه ساله میلیون ها اصله نهال از سوی سازمان جنگل ها،منابع طبیعی و آبخیزداری و همچنین شهرداری ها در سراسر ایران غرس می شود؛ چرا جای جنگل های چندمیلیون ساله شمال ایران را ویلا و سد و شهرک و کارخانه و جاده و اراضی کشاورزی گرفته است و چگونه است که  این حفاظت ها و مرمت ها با چشم دیده نمی شود و حاصل این درخت کاری ها، تنها میلیون ها نهال خشک شده و چاله های برجا مانده از آنهاست که برخی از خاک پر می شود و بعضی دیگر هم می ماند برای غرس نهال در سال بعد در همین هفته.

همچنین اگر 150 هزارهکتار افزایش سطح نیز در جنگل ها داشته ایم پس چرا مقام معظم رهبری اینهمه تاکید و حتی فریاد برای برحذر داشتن متصرفان و مخربان جنگل زده اند و به مسوولان هشدار داده اند که به وظایف خود در قبال جنگلخواری، زمین خواری و کوه خواری ودیگر تصرفات در حوزه منابع طبیعی عمل کنند و نیز به دیگر دستگاه های اجرایی تکلیف کرده اند که جلوی تخریب و تصرف جنگل ها را بگیرند.

از سوی دیگر ارائه "طرح استراحت جنگل های شمال ایران" چرا و به چه دلیل سال ها پیش، از سوی دکتر جزیره ای عنوان شد و مصوبه استراحت تا امروز که به اجرایی شدن نزدیک شده است چرا و چگونه طراحی شد؟ آیا جز این بود که وضعیت کاهش سطح و عمق وسیع جنگل های شمال ایران انقدر مشهود و بغرنج بود که استادان این حوزه را به فکر راهکاری برای ترمیم و اصلاح این شرایط انداخت؟ مسلما اگر راه درست را رفته بودیم به دنبال استراتژی و راهبرد جدید برای نگهداری بازمانده جنگل های ایران نمی گشتیم!

پایان بهره برداری از جنگل های شمال

در ادامه نشست خبری رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به مناسبت هفته منابع طبیعی، خلیل آقایی خبر خوشی را نیز داد؛ خبری که در چند سال اخیر گاهی آنرا از زبان مسوولان شنیده ایم و بعد نیز مصوبه نقضش را در مجلس؛ این خبر خوش "اجرایی شدن ممنوعیت کامل برداشت چوب از جنگل های شمال ایران از سال جدید" یا همان "طرح تنفس جنگل" بود. او همچنین با اشاره به اینکه این طرح که هم در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته و از منویات مقام معظم رهبری است از سال 1397 اجرایی خواهد شد تاکید کرد:« پایان سال 96 پایان بهره برداری از جنگل های شمال است و از ابتدای سال 97 هیچ مجوزی برای بهره ‌برداری چوب، از جنگل های شمال کشور صادر نخواهیم کرد و پایان امسال، عملا آخرین زمان بهره‌ برداری از جنگل‌های شمال است.»

مجوزی به تله کابین های گلستان نداده ایم

آقایی در پاسخ به این سوال که آیا مجوزی از سوی سازمان شما برای آغاز به کار دو تله کابین "ناهارخوران گرگان" و "کبودوال علی آبادکتول" در استان گلستان داده شده است گفت:« شورایعالی جنگل هنوز هیچ مجوزی را نداده و مصوبه ای دراینباره ندارد و تا امروز هیچ مجوزی به این دو تله کابین داده نشده است.»

 او تاکید کرد:« متقاضی، پیگیر موضوع است وموافقت اولیه را گرفته اند و طرح آنرا نیز تهیه کرده اند؛ اما طرح در "شورایعالی جنگل" مطرح و هنوز به مرحله تصویب نرسیده است. یکی از سیاست های سازمان جنگل ها و مراتع یا دولت بر این است که ما توسعه پارک های جنگلی را داشته باشیم. حفاظت آن بخش از جنگل را هم به کسانی که واگذاری پارک صورت می گیرد سپرده می شود. اما اینکه جزییات طرح چه هست و چگونه می خواهد اجرا شود هنوز به تصویب نرسیده است. اگر مدیرکل ما مجوز داده خبر ندارم. درخواست هایی نیز متقاضی برای نصب پایه ها و احداث جاده داشته که تا امروز موافقت با آن نداشته ایم.»

او درباره رسیدگی به فساد اداری و تخلفات برخی مدیران در سازمان جنگل هامراتع و آبخیزداری مخصوصا مدیران کل منابع طبیعی در شمال کشور گفت:« دوستان توجه کنند فساد یک مبارزه فیزیکی و بگیر وببند نیست و اگر در هر سیستم سازگاری افراد سالم وصادق و کاردان دور هم قرار بگیرند آنجا قلعه ای نفوذناپذیر برای افراد فرصت طلب که به دنبال رانت و منافع شخصی هستند می شود. آن وقت نیازی به بخشنامه و پلیس و دادگستری نیست. اگر کارکنان و مدیران ما در میان مردم افرادی با سابقه و نام نیک و عملکرد سالم باشند این پیام را دارد.»

آقایی به این سوال که "چرا با وجود انتشار گزارش های متعدد رسانه های معتبر و قانونی از کم کاری مدیران منابع طبیعی در استان های شمالی و مماشات آنها با متخلفان حوزه منابع طبیعی مانند زمین خواری ها، تخریب مراتع و برداشت های غیرقانونی پیمانکاران چوب از جنگل و نیز جنگل تراشی ها در حوزه سدسازی از جمله "سد شفارود" گیلان، هیچ برخورد جدی با این تخلف ها صورت نگرفته و کم کاری های این مدیران با تصرف های جدید همچنان ادامه دارد" قول داد که به این تخلف ها رسیدگی خواهد شد.

او تاکید کرد:« امیدواریم در دوسال آینده نقشه کاداستر عرصه منابع طبیعی کشور را تهیه کنیم؛ چرا که این نقشه برای جلوگیری از اختلافات  و مشکلات مردم و دولت و سازمان جنگل ها و مراتع و بخش های مربوط به سیستم حقوقی دادگاه موثر است. همکاران ما همت کرده اند و بخشی از این مشکل را که حدود 30 میلیون هکتار از این اراضی را انجام داده اند و نقاطی مانند عسلویه، کلاردشت را 100 درصد تمام کردند و سعی داریم نقاط حساس مخصوصا ساحلی شمال را با اولویت دنبال کنیم که خود به خود بخش های زیادی از این مشکلات حل خواهد شد.»  

امداد جنگل امکانات ندارد

سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در پاسخ به این سوال که "چرا یگان امداد جنگل به برخی تماس های تلفنی درباره آتش سوزی ها و آتش افروزی ها در حوزه جنگل ها مخصوصا در فصول خشک، توجه نمی کنند و به درخواست کمک اهالی پاسخ نمی دهند" گفت:« نیروهای ما در حدود 500 نفر جانباز و مجروح داده اند و نزدیک به 14 شهید داشته ایم که نمی توان آنها را نادیده گرفت؛ آنها با تمام وجود در این راه حضور دارند.»

او در ادامه یادآوری کرد: «حتی در همین سال جاری برخی مدیران ما پای شان شکست و بسیاری آسیب دیدند. در عرصه های ما که 135 میلیون هکتار وسعت سرزمینی داریم نمی توان تخلف یک فرد را به کل کشور تعمیم داد. تخلف در تمام دستگاه ها وجود دارد و البته ما رسیدگی می کنیم. در سطح کشور نزدیک به 3 هزار تلفن روزانه داریم که با امداد جنگل تماس می گیرند و رسیدگی می شود.»

سرهنگ سبزعلی در ادامه با اشاره به امکانات محدود یگان امداد جنگل گفت:« امکانات ما محدود به 3 یا 4 دستگاه ماشین در هر شعبه است و امکان رسیدگی به تمام درخواست ها را برای امداد جنگل نداریم.»

رییس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری اما دراین باره گفت:« البته اظهارات سرهنگ سبزعلی درست است؛ اما این تقصیر ماست اگر ماشین و بودجه و امکانات کم است و به هر جان کندنی شده باید این آمارها و سفارش ها را بشنویم و اوضاع را اصلاح کنیم.»

افزایش بودجه طرح های آبخیزداری

در ادامه این نشست رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع آبخیزداری کشور، همچنین از موافقت مقام معظم رهبری با اختصاص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری خبر داد. او گفت:« اجرای طرح‌های مقابله با گرد وغبار در خوزستان و تکمیل نقشه و "کاداستر اراضی ملی" از دیگر طرح‌های سال آتی ماست که به جد پیگیری خواهد شد.» آقایی اظهار امیدواری کرد که با تلاش تمامی کارکنان سازمان در سال 97 و با این بودجه و نیز به کمک رسانه ها، بتوان تمامی حوضه‌های آبخیز را یک تکان جدی و چشم گیر داد.

او درباره تخلفات حوزه کوره‌های زغال سنگ نیز گفت: « از ابتدای امسال تاکنون 580 پرونده قضایی مربوط به مالکان کوره‌های بدون جواز وغیرقانونی تولید زغال سنگ تشکیل داده ایم. این پرونده ها به مراجع قانونی ارائه شده که خوشبختانه نسبت به سال گذشته  که حدود 720 مورد بوده، کاهش نیز داشته است.»
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.