فراخوان نیروهای مردمی برای مهار آتش جنگل‌های بولا در مازندران

عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
جنگل‌های منطقه حفاظت شده بولا مازندران در آتش می‌سوزند.
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب: ۹۱۷۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، جنگل‌های ارتفاعات "منطقه حفاظت شده بولا" از دیروز در آتش می‌سوزند.

گرمای بیش از حد هوا در روز گذشته باعث حادثه در جنگل‌های شمال کشور شد و با وجود تلاش‌های ماموران منابع طبیعی و محیط زیست مازندران، نیروهای مردمی و بسیج، هلال احمر و .... ، این جنگل ها همچنان در آتش می‌سوزند.

جنگل‌های البرز مرکزی در منطقه بولا معروف به "ال لینگه_گردِنه سر" در ارتفاعات جنگلی روستای "پارتکلا " دچار حریق شده‌اند و به دلیل توپوگرافی منطقه و سختی دسترسی، امکان تردد خودرو و بردن تجهیزات اطفا حریق به محل حادثه میسر نیست.

درباره وسعت و علت وقوع آتش هنوز گزارشی ارسال نشده و تلاش متولیان و مردم محلی برای مهار و جلوگیری از گسترش این حریق ادامه دارد.

این جنگل‌ها دارای حیات وحش غنی شامل گونه‌های کمیاب و در معرض خطر است و آتش‌سوزی آن‌ها می‌تواند زیستگاه این حیوانات را ناامن و خالی کند.

به گفته برخی از شاهدان محلی شعله‌های آتش منطقه وسیعی را در برگرفته که از روستاهای اطراف، کاملا قابل مشاهده است.

 منطقه حفاظت‌شده " بولا " با مساحت ۳۹۰۷ هکتار،  در استان مازندران واقع شده و بخش کوچکی از آن در استان سمنان قرار دارد. منطقه جنگلی بولا با اقلیم نیمه‌مرطوب طی مصوبه شماره ۱۹۱ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۸ به عنوان «منطقه حفاظت‌شده بولا» به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیوسته است.

پلنگ، گرگ، شغال، مرال، شوکا، بز، پازن، خرس قهوه‌ای،  گراز، روباه معمولی، تشی، سمور جنگلی، کبک و کبک دری گونه های حیات وحش این منطقه است. همچنین پوشش گیاهی این منطقه به صورت مناطق جنگلی متراکم و انبوه و شمشادستان است و از گونه‌های مهم درختی منطقه می‌توان راش، ممرز، بلندمازو، توسکای ییلاقی، گلابی وحشی(تلکا)، گیلاس وحشی و آلوچه را نام برد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.