تكرار تالاب خواري اين‌بار در گالشكلام

تكرار تالاب خواري اين‌بار در گالشكلام
گيلان يكي از قطب‌های تالاب ايران است. وجود صدها تالاب بزرگ و كوچك در اين استان چشم‌اندازهای جادويی و شگرفی به‌وجود آورده است. اما وجود اين صدها تالاب برای گيلان تبديل به يك معضل شده است؛ چراكه برای مسئولان و مردم گيلان، دارا بودن اين نعمت خدادادی ديگر عادی شده است و به نظر می‌رسد اراده‌ای برای حفاظت از تالاب‌های اين استان باقی نمانده است.
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: ۹۱۷۱
Share
اسکان نيوز: ايران روزگاری سرآمد حفاظت از تالاب‌های جهان بود و كنوانسيون حفاظت از تالاب‌های جهان، كنوانسيون رامسر را راه‌اندازی كرد. اما هم‌اكنون در ليست قرمز اين كنوانسيون قرار گرفته است و بسياري تالاب‌های كشور از ليست آن خارج شده و بسياری نيز در صف انتظار خروج از اين كنوانسيون هستند.

تالاب بکر و زیبای گالشکلام در ۱۰ کیلومتری شمال غرب شهر لنگرود استان گیلان و در مجاورت ساحل زیبای چمخاله واقع شده و به‌دلیل قرار گرفتن در محل تلاقی رودخانه‌های شلمان‌رود و لنگرود، بستری امن و آرام برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در مساحتی نه‌چندان بزرگ شده است. این پهنه زیبای طبیعی در فصل زمستان نیز ميزبان گونه‌های ارزشمندی همچون فلامینگو، پليكان، چنگر، خوتکا، قو و انواع پرندگان مهاجر و بومی است.

گالشكلام نيز مانند هزاران تالاب ديگر از دست تخريبگران محيط‌زيست كشور در امان نمانده است. اما يك تفاوت با تالاب‌های ديگر كشور دارد. هنگامی كه بخشی از تالاب‌های كشور خشك شد، توجه افكارعمومی به آن جلب شد. اما گالشكلام علاوه‌بر خشك شدن بيش از نيمی از آن اكنون به شهركی برای ويلا‌سازی تبديل شده است. نكته مهم بی‌توجهی و سكوت مسئولان مربوطه نسبت به اين فاجعه است. گالشكلام يك تالاب بين‌المللی نيست و همين مساله بلای جان اين تالاب شده، چراكه اگر يك تالاب ثبت شده در كنوانسيون رامسر بود به اين راحتی خشك و تغييركاربری داده نمی‌شد. شنيده‌ها حاكی از آن است كه برخی افراد سودجو اقدام به شن‌ و خاك‌ريزی در تالاب و تفكيك آن كردند. پس از اين اقدامات بيش از نيمی از تالاب خشك شد و هم‌اكنون می‌توان گفت كه تالاب نابود شده است. وسط تالاب جاده احداث شد؛ اين جاده علاوه‌بر خشكی تالاب موجب جدايی جغرافيايی آن نيز شده است. پس از انجام مراحل مقدماتی و بسترسازی، پای دلالان ويلاسازی به تالاب باز شد و ويلاها مانند قارچ‌های سمی در تالاب سبز شدند. باتوجه به شواهد موجود به‌نظر می‌رسد كه دلالان ويلاسازی مجوزهای لازم را اخذ كرده‌اند؛ چراكه اگر مجوزی نداشتند، به اين راحتی نمی‌توانستند ساخت‌وساز انجام دهند.

در اين ميان بی‌تفاوتی سازمان محيط‌زيست نسبت به اين تالاب‌خواری اما و اگرهاي فراوانی به‌دنبال داشته است. شهر لنگرود دارای ده‌ها تالاب‌ بزرگ و كوچك است. همين مساله موجب بی‌تفاوتی مسئولان و مردم نسبت به حفاظت از آن‌ها شده و ديگر حساسيتی نسبت به تخريب تالاب‌ها وجود ندارد.

گالشكلام جزو تالاب‌های بين‌المللی نيست كه برای مجوز آن به استعلام از اداره محيط‌زيست نياز باشد. اين موضوع موجب شده است كه دلالان ويلاسازی به‌راحتی در روز روشن تالاب خشك را به مسكونی تغييركاربری دهند. گويی طبیعت گیلان ساحل آرام را به خود نخواهد دید و هر از چندگاهی باوجود غرولندهای دوستداران طبیعت باید شاهد از دست رفتن سرمایه‌ای دیگر از داشته‌های طبیعت‌مان در گیلان باشیم.

يك مزيت ديگر تالاب گالشكلام، تلاقی دو رودخانه شلمان‌رود و لنگرود دروسط آن است. از تلاقي اين دو رودخانه، طبيعت بكر و زيبايي به‌وجود آمده كه زيستگاه هزاران گونه جانوری است.

باخشك شدن و تغييركاربری تالاب به مسكونی، شاهد تخريب اين زيستگاه ارزشمند هستيم.

 
مرجع: قانون

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.