برج باغ از تعلیق تا الغا

آیا شورای شهر برای حفاظت از باغات گام بر می‌دارد؟

آیا شورای شهر برای حفاظت از باغات گام بر می‌دارد؟
موضوع لغو مصوبه موسوم به «برج باغ» از شورای چهارم شهر تهران مطرح بوده و جز وعده‌های لیست امید برای تغییر در شهر در پنجمین انتخابات شورای اسلامی شهر تهران قرار داشت. اکنون مجدد این موضوع در دستورکار پنجاه‌ودومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفته است.
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب: ۹۱۸۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، موضوع لغو مصوبه برج باغ، مساله مورد بحث کمیسیون‌های معماری و شهرسازی و سلامت و محیط‌زیست در شورای چهارم و شورای پنجم بوده است. در شورای چهارم تلاش‌های اعضای این دو کمیسیون منجر به لغو مصوبه برج باغ و جایگزینی آن نشد و صرفا توانست در اواخر شورا، طرح «ساماندهی،صیانت و حفاظت از باغات و اراضی مشجر تهران» و ماده واحده الحاقی به آن شود که موضوع شناسنامه باغات و لایه باغات را مطرح کرد.

در شورای پنجم نیز که لیست امید، شورا را دگرگون ساخت این موضوع مطرح شد اما روند آن تاکنون کند بوده است، در گفت‌وگو با اعضای کمیسیون‌های معماری و شهرسازی و کمیسیون سلامت و محیط زیست، فرایند و وضعیت پیشنهاد اخیر شورا و دلایل تاخیر آن ، مورد بررسی قرار گرفت.

آیا هیات رئیسه به باغات چراغ سبز می‌دهد؟

علی اعطا، رئیس کمیته معماری کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص این مصوبه ابتدا به پیشینه آن می‌پردازد و می‌گوید: مصوبه موسوم به برج باغ، ریشه در لایحه شهرداری تهران در دوره آقای احمدی‌نژاد در سال 1382 دارد و سپس مصوبات شورای دوم شهر تهران در تاریخ های 19/12/1382 و 27/01/1383 تحت عنوان «اصلاحیه و تکمیل(جایگزین) مصوبه دستورالعمل ضوابط اجرایی مربوط به چگونگی اجرای ماده یکم(1) قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب 03/03/1359 شورای انقلاب اسلامی ایران- ابلاغی از سوی وزیرمحترم کشور وقت به عنوان جانشین شورای اسلامی شهر تهران منتشره به شماره 14450 به تاریخ 21/7/1373 در روزنامه رسمی کشور». پیش از این مصوبه، در باغات امکان ساخت صرفا در 10 درصد سطح اشغال و 20 درصد تراکم ممکن بود. اما در این مصوبه هم سطح اشغال به 30 درصد ارتقا یافت و هم میزان تراکم مجاز معادل با تراکم منطقه‌ای شد، علاوه بر آن 20 درصد تراکم تشویقی نیز ارائه شد.

در سال 1386 اما اتفاقی دیگر افتاد و آن افزوده شدن پیوست شماره 3 سند طرح جامع شهر تهران تحت عنوان «دستورالعمل ماده 14 قانون زمین شهری تهران» و تصویب آن در شورای عالی شهرسازی و معماری وقت بود. همین مصوبه است که سبب شده لغو مصوبه برج باغ تنها در اختیار شورای اسلامی شهر تهران نباشد و علاوه بر اقدام شورای شهر نیاز به اقدام توسط شورای عالی شهرسازی و معماری باشد.

در تاریخ 21/08/1393 و در دولت یازدهم که شورای عالی شهرسازی و معماری نسبت به مساله حفاظت از باغات دارای حساسیت بود، مصوبه‌ای تحت عنوان «مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص انطباق طرح تفصیلی شهر تهران با طرح جامع مصوب 1386» به تصویب رسید که براساس ماده 8 آن به شهرداری تهران فرصت 3 ماهه داده شد تا با همکاری شورای شهر نسبت به ارائه پیشنهاد جایگزین برای پیوست شماره 3 طرح جامع شهر تهران با عنوان «دستورالعمل ماده 14 قانون زمین شهری تهران» اقدام نماید اما این اتفاق رخ نداد.

اعطا در توضیح وضعیت کنونی طرح پیشنهادی شورا گفت: اکنون نیز طرحی ارائه شده است که براساس آن مصوبه شورای شهر تعلیق شده و فرصت دوماهه به شهرداری تهران جهت ارائه پیشنهاد جایگزین داده شده است.

به گفته اعطا، تلاش شد تا در روز درختکاری این موضوع در دستورکار شورا قرار گیرد و البته برای این موضوع 15 امضا نیز جمع‌آوری شد و اما هیات رئیسه از  تغییر در نوبت دستورکار جلسه ممانعت کرد.

اعطا در پایان بر بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم روز درختکاری تاکید و آن را در امتداد سخنرانی 17 اسفند 1393 رهبری در جمع مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی کشور دانست و مساله دست‌اندازی به باغات را از دغدغه‌های رهبری اعلام کرد که یکی از مصادیق بارز آن همین مصوبه برج باغ است.

دغدغه‌هایی برای حفاظت از محیط زیست

 زهرا صدراعظم‌نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با ذکر این‌که مساله برج باغ از اولویت‌های شورا و کمیسیون محیط زیست و سلامت ار ابتدای شورا پنجم بوده است، در خصوص فرایند و وضعیت پیشنهاد شورا مطرح کرد که ابتدا طرحی با امضای چند عضو شورا در ابتدای شورای پنجم مطرح شد و به هیات رئیسه ارائه گشت که هیات رئیسه آن را به کمیسیون‌های سلامت و محیط زیست و شهرسازی و معماری جهت اعلام نظر ارجاع داد. سپس دو کمیسیون با جلسات مشترک با هم و جلسات با معاونت شهرسازی و معماری، پیشنهادهای خود را در قالب دو نامه جداگانه به هیات رئیسه ارائه کردند تا در صحن این نظرات مطرح و به رای گذاشته شود. آن‌چه اکنون هست، طرح نیست بلکه نظرات پیشنهادی است که کمیته‌ای تشکیل شود جهت تدوین دستورالعمل جایگزین طرح برج باغ که در شورای شهر تصویب و سپس به شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه و مصوب و ابلاغ شود.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست پیشنهادهای کمیسیون را بدین شرح بیان می‌کند: صدور هرگونه مجوز ساخت‌وساز در باغات پراکنده تعلیق شود و کمیته‌ای با حضور نمایندگان معاونت شهرسازی و معماری، معاونت خدمات شهری شهرداری، سازمان پارک‌ها، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی، کمیسیون سلامت و محیط زیست، کمیسیون شهرسازی و معماری، کمیسیون حقوقی و نظارت شورا تشکیل شود و ظرف دو ماه پیشنهاد جایگزین را ارائه دهد. نگاه به باغات در ضوابط باید فارغ از قرارگیری آن‌ها در پهنه‌های M و S  و R  باشد. طیفی از فعالیت‌های مجاز به استقرار در باغات که همخوان با کاربری باغات است شناسایی و معرفی شوند، طیفی از تشویق‌های غیرکالبدی مانند بخشودگی عوارض یا کمک به نگهداری باغات برای صاحبان آن درنظرگرفته شود و باغات در مناطق مرکزی 7،9،10،11،17 در اولویت تملک قرارگیرد و بودجه سالانه برای آن اختصاص یابد. احداث پارکینگ در طبقات زیرهمکف و زیرزمین در این‌گونه املاک کاملا ممنوع شود.

به نام حفاظت، به کام ساخت‌وساز

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران هدف اولیه ظاهری مصوبه برج باغ را تشویق به حفاظت از 70 درصد سطح  باغات می‌داند که به دلایل متعدد از جمله مجوزهای بالاتر از 30 درصد سطح اشغال و پارکینگ در  طبقات زیرزمین که گاه بالای 60 تا 70 درصد سطح اشغال داشت، در عمل به ضد خود تبدیل شد و موجب تخریب باغات ارزشمند تهران شد.

وی در خصوص فرایند موضوع در شورای پنجم توضیح می‌دهد  که ابتدا در شورای پنجم طرحی برای ورود به موضوع به هیات رئیسه ارائه شد و یک فوریت آن تصویب شد و سپس با ارجاع به کمیسیون‌ها، پیشنهاد تعلیق دو ماهه مصوبه برج باغ و تدوین جایگزین آن توسط شهرداری جهت ارائه به شورا و سپس شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده است. پیشنهاد کمیسیون بازگشت به قانون پیشین حفاظت و گسترش فضای سبز در شهرهاست.

     

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.