قنات شاهیک قاین در فهرست میراث ملی ثبت شد

قنات شاهیک قاین در فهرست میراث ملی ثبت شد
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی از ثبت قنات شاهیک قاین در فهرست میراث ملی خبر داد.
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: ۹۲۳۹
Share
اسکان نيوز: قنات شاهیک قاین ازجمله قنات‌های با ارزش و تاریخی استان خراسان جنوبی است که به دلیل ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث ملی ثبت شد. این قنات در 5 کیلومتری شهر قاین و در روستائی به همین نام واقع شده است.

علی شریعتی‌منش، معاون میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی با اعلام این خبر، گفت: قنات شاهیک یکی از قنات ارزشمند قاین است که دارای 2000 مترطول و 25 حلقه چاه است.

وی افزود: آبدهی آن در سال‌های ترسالی تا 100 لیتر بر ثانیه می‌رسد به‌طوری که شاهیک هیچ گاه خشک نشده و حتی در خشکسالی 1320 آب آن از 5 لیتر در ثانیه کمتر نشد.

شریعتی‌منش در ادامه افزود: در بالادست مادر چاه دو بند احداث شده و در این بندها چاه‌های تزریقی قرار دارند تا به هنگام سیلاب بخش اعظم آن در چاه‌ها نفوذ کرده باعث افزایش تغذیه سفره زیرزمینی و آبدهی قنات شود. یکی ازمشخصه‌های برخی قنات‌ها آن‌ است که امکان ذخیره آب در فصول عدم نیاز  به آب میسر نیست. اما ابتکار قنات شاهیک این مشکل را مرتفع کرده است. چهار مخزن، جهت ذخیره‌سازی آب ایجاد شده است که توسط دیواری به ارتفاع 3 متر و عرض 1متر در مادر چاه آب را مهار می‌کند. روی این دیواره که کاربرد بند دارد سه دهانه برداشت که اصطلاحا" به آن قفل می‌گویند، در ارتفاعات مختلف تعبیه شده تا در زمان مشخص باز و بسته شوند.

معاون میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی افزود: قنات شاهیک نیازمند همت مردم و مسئولین محلی است تا با رفع موانع آبدهی آن بتوان میزان ذخیره آن را افزایش داد.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.