میکل‌آنژ به چینه‌چیتا می‌رود

«پاپ جدید» و «پاپ جوان» گردشگری سینما را رونق می‌دهند
میکل‌آنژ به چینه‌چیتا می‌رود
فیلم «ما پاپ جدید داریم» و سریال «پاپ جوان» اثر دو کارگردان به‌نام ایتالیایی با شهرت جهانی، به‌دلیل استفاده از لوکیشن‌های تاریخی در واتیکان و شهر رم در پنج سال اخیر نقش بسیاری در گردشگری سینما ایفا کرده‌اند.
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب: ۹۲۴۳
Share
اسکان نيوز: فیلمبرداری فیلم‌ها و سریال‌های مشهور و پربیننده در اماکن و بناهای تاریخی و میراث فرهنگی و طبیعی نقاط مختلف جهان سبب می‌شود که بسیاری از مردم پس‌از بیرون‌‌آمدن از سالن سینما یا بلندشدن از روی کاناپه مقابل تلویزیون به این مسئله فکر کنند که برای دیدن لوکیشن‌های فیلم مورد علاقه‌شان به این نقاط طبیعی و تاریخی بروند و این‌گونه «گردشگری سینما» رونق می‌گیرد.

یکی از مناطق تاریخی که به‌ویژه در سال‌های اخیر مورد توجه کارگردانان بزرگ قرار گرفته است. شهر-کشور واتیکان است. دو فیلم «ما پاپ جدید داریم» (Habemus Papam) که در ایران با نام «پاپ جدید» اکران شد، محصول سال ۲۰۱۱ ایتالیا به کارگردانی برنده نخل طلای جشنواره کن سال ۲۰۰۱، نانی مورتی و با بازی میشل پیکولی و سریال ۱۰ قسمتی «پاپ جوان» (the Young Pope) محصول سال ۲۰۱۶ کشورهای ایتالیا، اسپانیا و فرانسه به کارگردانی برنده اسکار بهترین فیلم زبان‌خارجی سال ۲۰۱۳، پائولو سورنتینو و با بازی جود لاو، علاوه‌بر نگاهی متفاوت که به رهبر کاتولیک‌های جهان و بدنه سیاسی‌فرهنگی‌مذهبی واتیکان دارند در معرفی بیشتر این شهر‌-کشور به‌عنوان اثری تاریخی نقش مهمی ایفا می‌کنند و این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که در هر دو فیلم به‌ جز نماهای بیرونی و تصاویر لانگ‌شات محوطه بیرونی کلیسای پطروس‌ مقدس (سن پیه‌ترو) هیچ‌یک از تصاویر آن‌ها در واتیکان فیلمبرداری نشده است. به‌دلیل‌اینکه لوکیشن‌هایی که برای این دو فیلم انتخاب شده‌اند ویلاها و باغ‌های تاریخی رم و اطراف آن هستند که در نوع خودشان جزء میراث فرهنگی ایتالیا به‌شمار می‌روند، این دو کارگردان پرآوازه فراسوی افزایش تعداد گردشگران واتیکان، توانسته‌اند گامی مهم در بالا رفتن بازدید از دیگر آثار تاریخی کشورشان بردارند.

نانی مورتی برای فیلم «ما پاپ جدید داریم» کاخ فارنِزِه، ویلای مِدیچی، ‌ خانه‌‌باغ سفیر فرانسه و آکادمی فرانسه در رم و ویلای لانته در روستای بانیایا نزدیک رم را به‌عنوان لوکیشن‌های ساختمان‌ها و باغ‌های شهر واتیکان و آپارتمان پاپ انتخاب کرد.

پائولو سورنتینو برای نماهای بیرونی محوطه شهر واتیکان در سریال تلویزیونی «پاپ جوان» ویلای مدیچی، ویلای لانته و باغ‌بوتانیک دانشگاه ساپیه‌نزا در رم را برگزید و برای بعضی از نماهای داخلی به‌ویژه برای بازسازی آپارتمان پاپ از کاخ وِنِتزیا به‌عنوان لوکیشن استفاده کرد. همچنین برای فیلمبرداری صحنه‌های قسمت آخر به میدان سن‌مارکو در شهر ونیز رفت.

چینه‌چیتا به کمک میکل‌آنژ شتافت!

وقتی صحبت از پاپ می‌‌شود بی‌شک باید از کلیسای کوچک سیستین هم حرف زد، زیرا از یک‌سو تمام جلسات پاپ با هیات کاردینال‌ها و از سوی‌دیگر، جلسه شورای انتخاب پاپ در این کلیسا برگزار می‌شود. ازآن‌جا که سقف سیستین به اثری از میکل‌آنژ، به‌عنوان یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های جهان در تمام دوران‌ها مزین است، فیلمبرداری در آن به‌عنوان لوکیشن واقعی می‌تواند به این نقاشی بزرگ، آسیب‌هایی جدی وارد کند. از این‌رو، هم نانی مورتی هم پائولو سورنتینو سیستین را در استودیوهای چینه‌چیتا (شهر سینما) در رم که به هالیوود ایتالیا هم معروف است ساختند.

میکل‌آنژ برای کشیدن نقاشی هزار و ۱۱۵ مترمربعی سقف کلیسای کوچک سیستین چهار سال زمان صرف کرد. اما طراحان فیلم «ما پاپ جدید داریم» این کلیسای کوچک را همراه با نقاشی سقف و نقاشی دیواری «رستاخیز» (آخرین داوری) در مقیاس چهار پنجم در کمتر از چند هفته بازسازی کردند.

نانی‌ مورتی علاوه‌بر کلیسای کوچک سیستین، تالار رجیا از کاخ پاپ را به‌صورت دکور در چینه‌چیتا بازسازی کرد.

اما طراحان سریال «پاپ جوان» از شیوه امروزی‌تری برای بازسازی سیستین بهره گرفتند. اعضای گروه پائولو سورنتینو در دکور این کلیسای کوچک فقط نقاشی دیواری «رستاخیز» را ساختند و برای نمایش نقاشی سقف از شیوه پرده آبی استفاده کردند.

سورنتینو علاوه‌بر سیستین، دفتر پاپ و نمای بیرونی ساختمان محل دفتر پاپ را که رو به میدان پطروس مقدس است هم در چینه‌چیتا بازسازی کرد.


 
میدان پطروس مقدس، تنها نقطه در واتیکان است که به‌عنوان لوکیشن در ما پاپ جدید داریم و پاپ جوان استفاده شده استپائولو سورنتینو سر صحنه سریال پاپ جوان در خیابان «آشتی» رم منتهی به واتیکاننانی مورتی سر صحنه فیلمبرداری فیلم ما پاپ جدید داریم در هزارتوی شمشاد ویلای لانته واقع در در روستای بانیایا نزدیک رمجود لاو در نقش پاپ جوان و دایان کیتون در نقش خواهر ماری میان هزارتوی شمشاد ویلای لانتهویلای لانته در روستای بانیایا نزدیک رم. این ویلای قرن شانزدهمی بین سال‌های ۱۵۱۱ تا ۱۵۶۶ ساخته شده استپائولو سورنتینو همراه با سیلیو ارولاندو در نقش کاردینال آنجلو وویه‌لو بین خیزران‌های باغ‌بوتانیک دانشگاه ساپیه‌نزا در رمخیزران‌های باغ‌بوتانیک دانشگاه ساپیه‌نزا در رم. این باغ در سال ۱۸۸۳ ساخته شده و جزء از آثار تاریخی پایتخت ایتالیا به‌شمار می‌رودصحنه مربوط به دیدار نخست‌وزیر ایتالیا با پایوس سیزدهم در دفتر پاپ. این دفتر در چینه‌چیتا بازسازی شده است و صحنه‌های داخلی آپارتمان‌های پاپ در کاخ براسکی در رم فیلمبرداری شده‌اندصحنه‌ای از استراحت پاپ پایوس سیزدهم با بازی جود لاو در باغ ویلای مدیچی در رمویلای مدیچی در رم. ساخت این ویلای تاریخی در ۱۵۴۴ به اتمام رسیده است
پائولو سورنتینو سر صحنه مربوط به جلسه پاپ با کاردینال‌ها در دکور کلیسای سیستین در چینه‌چیتا. طراحان سریال در دکور این کلیسای کوچک فقط نقاشی دیواری «رستاخیز» را ساختند و برای نمایش نقاشی سقف از شیوه پرده آبی استفاده کردندصحنه ورود پاپ پایوس سیزدهم به اجلاس کاردینال‌ها در دکور کلیسای سیستیننانی مورتی سر صحنه جلسه شورای کاردینال‌ها برای انتخاب پاپ جدید در دکور کلیسای سیستین در چینه‌چیتا. طراحان فیلم «ما پاپ جدید داریم» این کلیسای کوچک را همراه با نقاشی سقف و نقاشی دیواری «رستاخیز» (آخرین داوری) در مقیاس چهار پنجم در کمتر از چند هفته بازسازی کردندکلیسای کوچک سیستین همراه با نقاشی دیواری رستاخیر و نقاشی هزارو۱۱۵ مترمربعی سقف از آثار میکل‌آنژ. این کلیسای زیبا بین سال‌های ۱۴۷۳ تا ۱۴۸۱ ساخته شده است. میکل‌آنژ رستاخیز را بین سال‌های ۱۵۳۴ تا ۱۵۴۱ و نقاشی سقف را بین سال‌های ۱۵۰۵ تا ۱۵۱۲ کشیدصحنه‌های رویاهای پاپ پایوس سیزدهم. این صحنه‌ها به‌همراه صحنه سخنرانی عمومی پاپ در قسمت آخر سریال پاپ جوان در میدان سن‌مارکو در شهر ونیز فیلمبرداری شده‌انددکور نمای بیرونی آپارتمان‌های کاخ پاپ که در چینه‌چیتا ساخته شده است
 
 
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.