دغدغه‌های موافقان استیضاح ربیعی / از دغدغه‌های تبعیض اجتماعی تا هشدارهای سیاسی بازی

دغدغه‌های موافقان استیضاح ربیعی / از دغدغه‌های تبعیض اجتماعی تا هشدارهای سیاسی بازی
نمایندگان موافق استیضاح علی ربیعی تاکید دارند که این وزارتخانه بیش از آن که در راستای رفاه اجتماعی حرکت کند در راستای تبعیض اجتماعی حرکت می کند.
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب: ۹۲۵۸
Share
اسکان نيوز:  محمدقسیم عثمانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و گفت: اینجانب در دوره بعدی کاندیدای مجلس نخواهم شد که تصور شود موافقت با این استیضاح برای کسب رأی در انتخابات مجلس آتی است.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که استیضاح یکی از ابزارهای قوی نظارتی در ید نمایندگان ملت است، اظهار کرد: استیضاح برای دولت نه یک تهدید بلکه فرصتی برای تبیین عملکرد بوده و در نهایت نمایندگان درباره ادامه فعالیت وزیر یا جایگزینی آن تصمیم می گیرند اما طبیعی است وزیری که عملکرد مثبتی نداشته باشد استیضاح را تهدیدی جدی ببیند و از هر ابزاری برای آن جلوگیری کند.

وی در ادامه ربیعی را نمونه بارز مبارزه با استیضاح معرفی و عنوان کرد: اگر ایشان به جای ممارست در رفع استیضاح در حل مشکلات مهارت داشت هرگز استیضاح مطرح نمی شد لذا باید به قدرت لابی‌گری ایشان تحسین گفت و خوب است که وی بعد از وزارت مدیریت استیضاح سایر وزرا را عهده دار شود و اگر واقعا این تیم منسجمی که ایشان برای مهار استیضاح طراحی کرده است، برای مهار مشکلات حوزه وظایف خود آماده می کرد وضع به گونه دیگری می شد.

عثمانی ادامه داد: قدرت شایعه پراکنی و ایجاد شک و دودلی در دل نمایندگان در تیم مهار استیضاح ایشان قابل تحسین است، اظهار کرد: جناب ربیعی همدستان شما در این تیم مدعی هستند که شما چون به عده‌ای باج نداده‌اید، شما را استیضاح کرده‌اند و هدف از استیضاح سهم‌خواهی و رانتجویی است که اگر واقعا این‌گونه است مرد باشید و پشت همین تریبون بفرمایید که کدام نماینده ملت از شما سهم خواهی کرده و چه کسی از شما باج‌خواهی کرده و به دنبال منافع شخصی بوده است تا در هیات نظارت بر نمایندگان عذر چنین نماینده ای را بخواهیم ولی اگر اعلام نمی‌کنید این نمایندگان هستند که امروز برای حفاظت از کیان مجلس حداقل به جرم تهمت به نمایندگان عذر شما را خواهند خواست.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه خطاب به ربیعی با بیان این‌که وزارت شما وزارت تعاون نبوده و وزارت حذف تعاون است، یادآور شد: مدیریت شما باعث شده سهم تعاونی که در اقتصاد باید به 25 درصد برسد، هر روز سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کاهش یافته و در این دوره وزارت به بیش از 28.6 درصد تعاونی ها به حالت تعطیل درآمده و استمرار وزارت جنابعالی باعث می‌شود تعاون از عرصه اقتصاد پاک شود.

وی همچنین با اشاره به این‌که شما وزیر کار نیستید، وزیر کارفرما هستید، عنوان کرد: شما به جای تمرکز بر بخش کارگری کشور بر احزاب کارگری و تشکل هایی متمرکز شده‌اید تا بلندگوی شما شوند و متأسفانه به جای ایفا وظیفه خود در قبال کارگران و کارکنان زحمتکش کشور به برخی از احزاب و تشکل ها می رسید تا چنین روزی فضا را برای شما مهیا کنند.

عثمانی ادامه داد: وزارت شما وزارت کارفرما است و نه کارگر و شما با چشم بستن بر واقعیت تلخ زیر پا گذاشتن حقوق کارگران و عدم نظارت بر شرایط کاری کارمندان، با کارفرمایان همدست شده اید که کارگر از حداقل حقوق قانونی خود یعنی بیمه هم محروم بماند و شما در این فضا افزایش عرضه نیروی کار را می بینید و به جای اینکه با کارمند و فارغ‌التحصیل بیکار ما همراه شوید و جلوی استثمار کارگران را بگیرید برای استثمار آنها همراهی کرده‌اید.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس در ادامه تصریح کرد: در اثر عدم نظارت شما تعداد قابل توجهی از نیروهای تحصیلکرده که به کار مشغول هستند، حتی حداقل حقوق کارگری را نیز دریافت نمی کنند و لیسانس و فوق لیسانس های کشور که کار هم می‌کنند ماهیانه 400 تا 500 هزار تومان به آن‌ها می‌پردازند و اگر کارگری و کارمندی کوچکترین اعتراضی کند آن‌ها را اخراج و از خیل بیکاران فارغ التحصیل فرد دیگری را استثمار می‌کنند و از این طریق زبان اعتراض دیگران را نیز قفل می‌کنند.

وی همچنین با بیان این‌که این فارغ‌التحصیلان بی‌پناه از حق بیمه هم برخوردار نیستند، عنوان کرد: وزارت تعاون مسئول مستقیم این اتفاقات ناگور است که علی‌رغم این‌که گفته می‌شود به اعتراضات رسیدگی می‌شود باید گفت کسی که اعتراض کند شغل 500 هزار تومانی خود را نیز از دست می‌دهد و از چاله به چاه می‌افتد لذا شما آقای ربیعی مسئول تمام این چاه‌ها و چاله‌ها هستید که جلوی پای فارغ‌التحصیلان قرار گرفته است.

عثمانی ادامه داد: کارگران زیادی هستند که در روز 12 ساعت کار می کنند اما حتی اضافه کاری نیز در اثر عدم نظارت وزیر تعاون، پرداخت نمی‌شود؛ روبروی وزارت خانه شما دفتر پیشخوان دولتی است که لیسانس و فوق لیسانس‌های خانم در آنجا با ماهی 500 هزار تومان بیش از 10 ساعت کار می‌کنند و حق بیمه ندارند و اضافه کاری به آن‌ها پرداخت نمی‌شود و از حداقل‌های ممکن نیز برخوردار نیستند.

نماینده مردم بوکان در ادامه عنوان کرد: اگر توانایی خروج از اتاق خود را ندارید لااقل پرده اتاق خود را کنار بزنید تا وضعیت کار در روبروی وزارتخانه خود را ببینید، لذا شما وزیر رفاه اجتماعی نیستید بلکه وزیر تبعیض اجتماعی هستید و صندوق تأمین اجتماعی را که سرمایه آن متعلق به خیل عظیم شاغلان و بازنشستگان است به وجه المصالحه سیاسی و جناحی و باندی تبدیل کرده‌اید.

وی افزود: آقای ربیعی استاد تمام گماردن افراد متخصص در تخصص‌های غیرمرتبط است چنانچه آقای نوربخش که جراح قابلی است به عنوان مدیرعامل تامین اجتماعی منصوب شده که باعث غرق شدن و ورشکستگی این سازمان شده است و تا بحث بیکاری عده ای مطرح می شود می گویند ورشکسته شده ایم؛ وقتی یک ناخدای قابل را به عنوان خلبان هواپیما انتخاب می کنید، طبیعی است که هواپیما به مقصد نرسد و طبیعی است که به دنا بخورد.

عثمانی همچنین تصریح کرد: شما متخصص جامعه شناسی را به عنوان رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای منصوب کرده‌اید و گزارش می‌کنید چون یک نفر کرد و اهل سنت را انتخاب کرده ام به همین دلیل از استیضاح انصراف دهید، شما با این کار خود نه تنها راه را برای اهل سنت باز نکردید بلکه کاری کردید که یک متخصص جامعه شناسی در محلی قرار گیرد که موفق نشود و زمینه به کارگیری نیروهای توانمند ما فراهم نیاید لذا شما اگر دلسوز بودید، از این متخصص در حوزه تخصصی خود استفاده می کردید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در ادامه خطاب به ربیعی بیان کرد: فضا را نباید احساسی کرد و باید از بازنشستگانی حمایت کرد که شب عید پولی در جیب خود ندارند و باید پذیرفت که وزیر تعاون و معاونان وی توان حرکت بیش از این را ندارد و باید راه را برای حضور جوان ترها باز کرد.

اوضاع و احوال وزارت کار بیمارگونه و تعطیل است

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت این صاحبان انقلاب خوب نیست متاسفانه احوال و اوضاع این گروه‌ها سبب بی‌اعتمادی آن‌ها به نظام شده است که پیامدهای منفی در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به مصوبه مجلس دهم در خصوص  بازنشستگی روستاییان با سن 70 سالگی افزود: آقای ربیعی از تیرماه سال 96 حتی یک روستایی را بازنشسته نکرده‌ای، لابی برای پول بیمه بازنشسته ها خوب است اما لابی برای ماندن چند صباحی بیشتر بر مسند قدرت درست نیست.

مقصودی ادامه داد: متاسفانه اگر یک قالیباف به خاطر معلولیت چشمی یا دیسک کمر تنها یک روز سرکار نرود بیمه‌اش قطع می‌شود بنابراین بهتر است  آقای ربیعی اوضاع و احوال وزارت بزرگی که در دست گرفتید را به خوبی مشاهده کنید.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اگر صدای بازنشسته‌ها و کارگران فولاد را می‌شنید قطعا اعتراضات اخیر رخ نمی داد لذا نشنیدن صدای کارگران سبب تبدیل اعتراضات به اغتشاشات شد.

وی افزود: رئیس جمهور نیز اگر صدای اعتراض مردم را می‌شنید آقای ربیعی را مانند آقای فانی مجبور به استعفا می‌کرد، متاسفانه کارگران زیادی دو سال پیاپی عیدی دریافت نکردند، همچنین برای ماه‌ها است که حقوق ناچیز 500 هزار تومانی خود را نیز دریافت نکرده‌اند.

مقصودی با بیان این‌که بازار تهمت‌ها و توهین‌ها و لابی‌گری‌ها و شایعات زیاد است تاکید کرد: مجلس دهم باید عزت خود را نشان دهد و امید را در دولت تدبیر و امید به کارگران و بازنشستگان برگرداند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با یادآوری سوالات بسیار نمایندگان در مدت اخیر از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به نفع مردم، بازنشسته ها، دولت و نظام است که آقای ربیعی با رأی نمایندگان به دنبال کاری رود که شایسته وی است.

وزارت کار نیاز به مدیری قدرتمند دارد

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که متاسفانه آقای ربیعی بر اساس فشارها طی چند سال گذشته در مقام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باقی مانده است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی با نیت خیرخواهانه بخشی از ثروت کشور را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است تا وزیر و عوامل این مجموعه به بازنشستگان، نیروهای محروم و غیره خدمت کنند.

وی با اشاره به این‌که وزارتخانه مذکور150 میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد، ادامه داد: اگر این رقم در اختیار بانک‌ها قرار گیرد سالانه 30 میلیارد دلار سود ایجاد می‌کند که طی مدت 4 سال تصدی وزارت باید 120 هزار میلیارد تومان سود ایجاد شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم بر این اساس افزود: طبق اعداد و ارقام اعلام شده نباید حقوق و مزایای هیچ فرد بازنشسته‌ای عقب بیفتد.

حسن بیکی با اشاره به این‌که شرکت نفتکش ایران که سومین شرکت بزرگ بین‌المللی است در اختیار وزارتخانه مذکور است، گفت: همچنین 60 درصد  پالایشگاه‌های کشور نیز به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی  واگذار شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از پتروشیمی‌های کشور نیز زیرمجموعه وزارتخانه یاد شده است، اظهار کرد: پتروشیمی‌ها باید سالانه 30 میلیارد دلار سود داشته باشند و بر این اساس سود حاصله به خزانه واریز شود اما این اتفاق رخ نمی‌دهد.

وی با اشاره به این‌که سهام رجا نیز در اختیار این وزارتخانه قرار دارد، ادامه داد: مجموعه شستا نیز زیرمجموعه این وزارتخانه است و با سود حاصل از آن می‌توان یک کشور را اداره کرد؛ در این بین همه دولتمردان، کارگران و غیره اذعان می‌کنند که 10 سال آینده ظلم‌های صورت گرفته مشخص خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به این‌که متاسفانه پالایشگاه‌‌های تحت نظر وزارتخانه نمی‌توانند اورهال شوند، افزود: پتروشیمی‌ها نیز در حال انهدام و از بین رفتن هستند.

حسن بیکی خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: آقای جهانگیری باید وزیری قدرتمند با نگاه اقتصادی، صنعتی و مدیریتی برای وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی انتخاب شود نه وزیری که نگاه جنگ روانی داشته و با گریه وزارتخانه را به سراشیبی پیش ببرد؛ خطاب به جناحی که عنوان می‌کند این وزیر سهمیه ما است عنوان می‌کنم ربیعی را بردارید و وزیر قدرتمندی برگزینید که مجلس هم به او رأی بدهد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی خطاب به ربیعی گفت: مگر شما اعلام نکردید نگاه جوانگرایانه دارید، چرا به جوانان بها نمی‌دهید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ربیعی اشک‌هایش را نشان‌ می‌دهد و کارهای احساس انجام می‌دهد، خاطر نشان کرد: امیدوارم مجلس احساس برخورد نکند و وزیر جدیدی برای وزارتخانه مذکور انتخاب شود و آقای ربیعی به عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی منصوب شود.

 ۸۰ درصد از جامعه ایران زیر خط فقر هستند

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بزرگترین بنگاه‌های سرمایه‌گذاری کشور مانند شستا و صندوق بازنشستگی در اختیار وزارت کار است ولی هیچ گاه نتوانستید مدیریت خوبی بر این بنگاه های اقتصادی داشته باشید.

وی افزود: بعنوان متولی کارگران تاکنون چه اقدامی برای آن‌ها و بازنشستگان کرده اید؟ تخلفات گسترده در مجموعه وزارت تعاون و رفاه اجتماعی و سو مدیریت به واسطه انتصابات افراد ناشایست و ناکارآمد و غیرتخصصی از عملکردهای 6 ساله وزارت رفاه است و عدم کارآمدی و پایین بودن نرخ بازده سرمایه گذاری یکی از شاخص های ضعف مدیریت شما است.

نادری به اشاره به عدم توجه ربیعی به ایجاد اشتغال، ادامه داد: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال اختصاص دادند ولی وزیر کار هیچ اقدامی را انجام نداد و کشور را معطل خود و معاونان تان کردید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خطاب به ربیعی گفت: وزارت رفاه برای اینکه نمره خود برابر سونامی فقر بالا ببرد، نرخ فقر را پایین کشید و معاون وزارتخانه در مصاحبه با روزنامه اعتماد خط فقر را 700 هزار تومان اعلام کرد تا با این نرخ ربیعی تبدیل به قهرمان شود، این در حالی است که از نظر کارشناسان خط فقر 2 و نیم میلیون تومان است.

وی افزود: نتیجه عملکرد 6 ساله وزارت ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاع اجتماعی این است که 80 درصد از جامعه ایران زیر خط فقر هستند.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: 40 درصد بنگاه‌های اقتصادی کشور در دست وزیر کار است و درخواست نمایندگان این بود که ربیعی اعضای هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه را معرفی کند ولی شما سرمایه کارگران، بازنشستگان، عشایر و روستاییان را به برخی افراد اهدا کرده‌اید.

نادری بیان کرد: ارزش دارایی سرمایه کارگان را به 2 درصد کاهش دادید و اگر شما در وزارت خانه نبودید و این سرمایه را در بانک می‌گذاشتند، حداقل برای بازنشسنگان 20درصد ارزش افزوده داشت.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که من برای مسئله بیکاری جوانان نقطه صفر مرزی به شما مراجعه کردم ولی شما هیچ کاری نکردید، امروز وجود جوان بیکار در نقطه صفر مرزی مشکل امنیتی به بار می آورد و جوان بیکار در تهران آسیب اجتماعی به دنبال دارد. نمایندگان به دنبال لابی گری و خواسته شخصی نیستند، بلکه مطالبه عمومی دارند و هر کسی این مطالبات را سیاسی جلوه دهد، منافق است.
مرجع: خانه ملت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.