آغاز جلسه استیضاح وزیر راه / روز خوش پاستور در بهارستان ادامه می یابد؟

آغاز جلسه استیضاح وزیر راه / روز خوش پاستور در بهارستان ادامه می یابد؟
جلسه استیضاح عباس آخوندی در شرایطی آغاز شد که تا این لحظه با رای اعتماد مجلس به ربیعی روز خوشی برای پاستور در بهارستان طی شده است.
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: ۹۲۷۱
Share
اسکان نيوز: جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 22 اسفندماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 15 دقیقه و با حضور 233 نفر از نمایندگان مجلس آغاز شد.

استیضاح علی ربیعی و عباس آخوندی در دستور کار پارلمان قرار دارد.
 
اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور برای استیضاح وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در قوه مقننه حضور پیدا کرد. همچنین ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی، حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیدتقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی، رضا اردکانیان ، احمد غلامی ، مسعود سلطانی فر و بیژن زنگنه برای همراهی وزیر تعاون در صحن علنی حاضر شدند.

کدام نمایندگان به عنوان موافقان استیضاح آخوندی صحبت می کنند؟

اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند ماه) به تشریح نحوه برگزاری جلسه استیضاح وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت: طبق آیین نامه داخلی مجلس بند یک ماده 112 و ماده 222 ابتدا از بین استیضاح کنندگان تعداد 6 نفر در مرحله اول صحبت می کنند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقایان علیرضا بیگی، نادر قاضی پور، احد آزادی خواه، احمد مرادی، محمد قسیم عثمانی و داریوش اسماعیلی در مرحله اول به عنوان متقاضیان استیضاح صحبت خواهند کرد و بعد از دفاع وزیر و موافقان ایشان اقایان احمد امیرآبادی و محمد علی وکیلی در موافقت با استیضاح صحبت خواهند کرد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، افزود: وزیر بر اساس توافق صورت گرفته دو ساعت از وقت خود را صحبت می کنند و نمایندگان نیز یک و نیم ساعت وقت خواهند داشت بنابراین از دو ساعت وقت در اختیار وزیر بعد از صحبت های اولیه نمایندگان نیم ساعت می تواند در پایان صحبت کند که به ترتیب اول وزیر و سپس نمایندگان موافق ایشان صحبت خواهند کرد.
 
۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر هنوز نیمه تمام است/ ناکارآمدی وزیر راه با قربانی کردن معاونان جبران شده است
 
علیرضا بیگی،عضو کمیسیون شوراهای مجلس با انتقاد از عملکرد وزیر راه و شهرسازی گفت: همچنان ۴۰۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کانون تردیدها نقاط مختلفی از دولت را شامل می شود، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی از جمله نقاطی است که سبب آتش به خرمن اعتماد مردم در کارایی و کارآمدی و پاسخ دادن کارگزاران نظام به مسئولیت هایی که به آنها سپرده شده، بیفتد.

وی افزود: متاسفانه به طور متعدد شواهد و قرائن مختلفی بروز پیدا می کند که ناتوانی و عدم کارآمدی وزارت راه و شهرسازی را اثبات می کند. این عدم ناکارآمدی سبب نابودی جان و مال مردم شده است. مجلس در چنین شرایطی باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

علیرضا بیگی یادآور شد: یکی از موضوعاتی که بعد از گذشت چندین ماه هنوز روح و جان مردم را در آذربایجان خراش می اندازد، حادثه قطار تبریز- مشهد است که البته جلسه استیضاحی را در این خصوص پشت سر گذاشتیم. متاسفانه ناکارآمدی این وزارتخانه سبب از دست رفتن جان 50 نفر از مردم آذربایجان شد و دستگاه قضایی نیز بعد از 16 ماه هنوز تعیین تکلیف نکرده است. همچنین دولت و وزارت راه و شهرسازی نیز با بخش ها و افرادی که در این سستی تاثیرگذار بودند، هیچ برخوردی نکرده است.

وی ادامه داد: در حادثه قطار تبریز- مشهد شاهد بودیم که قطاری با سرعت 140 کیلومتر و 800 تن بار و صدها مسافر بدون داشتن ایمنی لازم با قطار دیگری تصادف و 50 نفر جان خود را از دست دادند. متاسفانه در این قطار حتی یک چکش وجود نداشت که مردم جان خود را نجات دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از نحوه مدیریت وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی، وزارتی ستادی است لکن بخش عمده فعالیت های این وزارتخانه اجرایی و علمیاتی است، بنابراین انتظار است وزیر مربوطه با شدت بازخواست و پیگیری های مجدانه ای را انجام دهد. وزیر راه و شهرسازی باید در طول هفته به بخش های مختلف سفر و وضعیت را بررسی کند تا تصمیمات قابلیت اجرایی داشته باشند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از موضوعات دیگر، حوزه مسکن است .

متاسفانه 2.5 میلیون نیاز انباشته در حوزه مسکن وجود دارد و 2 میلیون واحد خالی در کشور که به درد ضعفا نمی خورد. باد روشهای مختلف مالی می توان 2 میلیون واحد را در بازار مسکن عرضه کرد و از طریق فروش نقد و اقساط، هزینه ها را تامین کرد، اما متاسفانه وزیر حتی در حوزه ستادی خود کارآمدی لازم را نداشته است.

علیرضا بیگی یادآور شد: متاسفانه هنوز در کشور طرح جامع مسکن، پراکندگی نیاز و تامین منابع مالی، سازماندهی تقاضاهای واقعی و احیای بافت فرسوده را نداریم. در واقع مدلی برای نوسازی و احیای بافت فرسوده نداریم، بنابراین نتوانستیم عرضه را تقویت کنیم.

وی با انتقاد از عدم وجود سیاستگذاری مشخص در حوزه مسکن گفت: وزیر از مسکن اجتماعی صحبت می کند حال آنکه در 5 سال گذشته حتی یک واحد اجتماعی نیز به مردم واگذار نشده است. همچنین از صندوق مسکن یکم صحبت می شود، اینکه واجدین شرایط فاقد مسکن 40 میلیون سپرده گذاری یک ساله انجام دهند، وام 80 میلیونی به میزان دو برابر دریافت کنند تا اقدامی تحت عنوان تسهیلات خرید مسکن اتفاق بیفتد، اما طبق بررسی های بانک مرکزی ارزش سپرده گذاری یک ساله تنها پاسخگوی 20 درصد وام دوبرابر است و 70 درصد باقی مانده باید از محل بازگشت اقساط مسکن مهر تامین شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منابع مسکن مهر صرف صندوق یکم شده و برای همین امروز شاهد 400 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام هستیم، لذا به همین جهت برای آنها دفترچه قسط صادر نشده است. این 400 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام نیز از زبان قائم مقام وزیر مطرح شده است.

علیرضا بیگی تصریح کرد: طرح جامع مسکن باید تهیه شود، متاسفانه وزیر راه و شهرسازی از همان ابتدا در حوهز مسکن ناتوان بوده، لذا وضعیت کنونی برای مسکن مهر و صندوق های یکم رقم خورده است و بافت فرسوده بلاتکلیف باقی مانده، تا جایی که رئیس جمهور نیز مستقیماً در حوزه بافت فرسوده ورود یافته است.

وی افزود: وزیر راه و شهرسازی به واسطه زد و بند فامیلی در این جایگاه قرار گرفتید، عملکردی در خود از خود بجا نگذاشته اید، در حقیقت شما سهمیه یک آقایی در دولت هستید، چرا مردم باید تاوان ناکارآمدی شما را بدهند.

مردم مصیبت دیده کرمانشاه، اهالی سرپل ذهاب و روستاهای ویران شده هر روز روح ایرانیان را می خراشد.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ناکارآمدی وزیر راه و شهرسازی با قربانی کردن معاونانش خبران کرده است. امیدواریم مجلس به رسالت خود عمل کند.


آزادیخواه نماینده مردم ملایر در موافقت با استیضاح وزیر راه:

آقای آخوندی این سومین بار است که شما به مرحله استیضاح می‌رسید؛ کمی تامل کنید که چه اشکالی در کار است که وکلای ملت سه بار استیضاح تان می کنند .

چرا وزارتخانه با وزیری که انگیزه ندارد ، کارش را ادامه دهد ؟وقتی پول ندارید، به مردم قول ندهید و پروژه ای را کلنگ نزنید.

آقای آخوندی شما گفته اید دولت در حال بررسی مسکن مهر است که این پروژه را ادامه بدهد تا نه؛ چشم مردم خشک شد پس کی نتیجه را اعلام می کنید؟برای مسکن مهر چه کردید؟ مردم ساکن مسکن مهر در آرزوی مراکز درمانی هستند فضای سبز پیشکش!

شما فرمودید جایگزین مسکن مهر، مسکن اجتماعی می آورید؛ این مسکن اجتماعی کجاست؟!

از 200 هواپیمای خریداری شده پس از برجام، تنها 7 فروند وارد کشور شده. بقیه کجاست؟ چرا مردم را از حقایق مطلع نمی کنید؟

در بارشهای اخیر ، هزاران نفر از مردم در مسیرهای منتهی به تهران گیر کرده بودند، آنها ناموس ما بودند.

برای افرادی حکم زدید که در بیش از 5 شرکت مشغول به کار و یا بازنشسته بودند، چرا جوانان تحصیلکرده را به کار نمیگیرید؟

مرادی نماینده بندرعباس  در موافقت با استیضاح وزیر راه:

متاسفانه برخی وزرا وعده هایی می دهند که به آن عمل نمی کنند یکی از آنها آقای آخوندی است.

آخوندی به جای اینکه خود را فدا کند، مردم را فدای سوء مدیریت خود کرده است.

در سوانح هوایی، اتفاقات ناگواری برای هم وطنان ما افتاد؛ چه کسانی پاسخگوی این اتفاقات هستند؟ دریا ایمن است اما ما باز هم شاهد سوانح بودیم ، حوادث ریلی هم بی نصیب از این سوء مدیریت ها نبوده است.

سالانه بیش از 16 الی 17 هزار نفر کشته در جاده ها داریم، آیا جز وزیر  فرد دیگری باید پاسخگو باشد؟

عثمانی نماینده بوکان  در موافقت با استیضاح آخوندی:

جاده های کشور به جاده های مرگ تبدیل شده اند. مجروح شدن سالانه افراد در حوادث رانندگی، صدمات و لطمات خاص خود را دارد که نامناسب بودن راه ها دلیل این موضوع است.

مسکن مهر حداقل باعث شد طیف قابل توجهی که هرگز به مسکن دست پیدا نمیکردند ، صاحب خانه شوند، اما دولت بعد از 5 سال جز سکوت در حوزه مسکن اجتماعی حرفی برای گفتن ندارد.

طرح های جامع شهری با مشکل مواجه است و زمین های بایر با رانت و لابی به محدوده شهرها اضافه می‌شوند.

آقای آخوندی! چرا به جان مهندسان افتاده اید؟ اگر کارفرما خود ناظر را انتخاب کند چیزی از نظارت باقی نمی ماند و دستور شما در اینجا نظارت را کاهش داده است.
 
مرجع: خانه ملت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.