وضعیت نظام مهندسی در کرمان فاجعه است!/ اعضاء هیات مدیره برکنار شدند

تعطیلی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان و طرح برخی تخلفات در این سازمان یکی از مباحث چالش برانگیز در هفته های اخیر بوده است.
چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴
ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: ۹۴
Share
 
با توجه به تشکیل نشدن هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان در ماه های اخیر و انجام بارزسی در این خصوص توسط بازرسان اعزامی از وزارت راه و شهرسازی در اجرای ماده 26 قانون سازمان نظام مهندسی و بنا به تصمیم این وزارت از تاریخ 22 تیرماه سال جاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تعطیل شد.

در پی آن هیاتی مرکب از آقایان خداداد مقبلی، عباس طوفان و سه نفر از مهندسین وزارت راه و شهرسازی به عنوان قائم مقام این هیات تا زمان برگزاری انتخابات جدید و انتخاب هیات مدیره عهده دار این مسولیت شدند.

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی نیز با صدور حکمی خداداد مقبلی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان را به عنوان رییس هیات مدیره قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان منصوب کرد.

تعطیلی سازمان نظام مهندسی ساختمان و عدم انجام وظایف قانونی آن به عنوان رکن اصلی اجرایی سازمان، دلیل این تغییرات در گزارش ها اعلام شده است.

مستندات تخلفات هیات مدیره سازمان منتشر می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: مستندات تخلفات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان هفته جاری در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ارایه و در این باره توضیحات لازم داده خواهد شد.

خداداد مقبلی افزود: در یکی از روزهای هفته جاری که هنوز اعلام نشده است برای ارایه گزارش و توضیحات در کمیسیون عمران برای اقدامات و پیگیری های انجام شده در خصوص تخلفات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان به تهران سفر می کنم.

وی خاطرنشان کرد: ابهاماتی که محمدمهدی زاهدی رییس مجمع نمایندگان استان کرمان داشتند حول این محور بود که چرا تخلفات هیات مدیره قبلی پیگیری نشده و باید مستنداتی در این خصوص ارایه شود که این مستندات اکنون آماده ارایه است.

رییس هیات مدیره قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان گفت: تخلفات بیشتر در زمینه اداری بوده و در زمینه مالی هم گزارش آنچنانی نیست، البته تخلف نداشتن مدرک تحصیلی چند عضو هم از جمله موارد پیگیری شده است.

وی اضافه کرد: در پی انجام ندادن وظایف قانونی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان از جمله تشکیل نشدن پیوسته جلسات، معاون وزیر راه و شهرسازی در حکمی ضمن انحلال هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اقدام به تشکیل هیات قائم مقامی این سازمان در استان کرد.

دوره ده ساله برای تحقیق و تفحص از نظام مهندسی!

پورابراهیمی همچنین، ضمن اشاره به اجرا نشدن قانون در زمینه سازمان نظام مهندسی استان کرمان، خواستار رسیدگی به وضعیت این نهاد تاثیرگذار در استان شده بود و تقاضای رسیدگی و شفاف سازی عملکرد در زمینه تخلفات ستاد سازمان نظام مهندسی در تمام دوره های مختلف هیات مدیره در استان کرمان و برخورد قانونی با متخلفان را داشت.

پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزوده است: موضوع تحقیق و تفحص از عملکرد نظام مهندسی ساختمان حداقل برای یک دوره 10 ساله بزودی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.

این انحلال با درخواست اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کرمان و پیگیری های قانونی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس و همچنین موافقت وزیر راه و شهرسازی، به دلیل انجام نشدن وظایف قانونی این نهاد بوده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورا اسلامی در مورد تخلفات صورت گرفته در نظام مهندسی ساختمان استان کرمان گفت: ما در استان کرمان فاجعه‌ای به نام نظام مهندسی ساختمان داریم.

پورابراهیمی افزود: طی دو سه دوره اخیر هر فردی که به این مجموعه وارد شده، تخلف می‌کند، به مدیرکل راه و شهرسازی گفتیم که شما متولی نظارت بر این دستگاه هستید.

وی تصریح کرد: مسئول صدور پروانه‌های نظام مهندسی، مدرک تقلبی داشت و در استعلام‌های صورت گرفته مشخص شد که اصلا مدرک ندارد و به اسم مهندس مشغول به کار شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان کرمان قانونی نیست، خاطرنشان کرد: به تخلفات آنها هم که اشاره می‌کنیم، می‌گویند شما از گروه قبل حمایت می‌کنید.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: متاسفانه خلاف قانون این مجموعه را اداره و روزانه هزاران متر پروانه صادر می‌کنند.

وی با اشاره به ساختمان بلوار امیرکبیر کرمان  گفت: این ساختمان به علت عدم رعایت موارد فنی واستاندارهای ساختمانی حدود 45 سانتی متر انحراف پیدا کرده ودستور تخریب صادر شده ولی هنوز تخریب نشده است که  این نمونه بارز عدم رعایت قوانین ساختمان است. باید جلوی فاجعه تخلفات اقتصادی که در آینده در نظام مهندسی کشف می‌شود گرفته شود.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.