به بهانه تجاوز و قتل ندا در مشهد

غفلت در آگاهی رسانی به کودک و آموزش خودمراقبتی

غفلت در آگاهی رسانی به کودک و آموزش خودمراقبتی
کودک آزاری، کودک کشی، تجاوز به کودکان؛ این اصطلاحات تلخ و اسف بار موارد بالا با بیشترین میزان خبر ناگواری بود که طی سال 96 بارها تکرار شد و در صدر اخبار کشور و نه فقط اخبار حوزه آسیب‌های اجتماعی قرار گرفت.
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب: ۹۵۳۹
Share
به گزارش اسکان نيوز، فاطمه باقری در یادداشتی تاکید کرد: هر چه مصوبه حمایت از حقوق کودکان با تاخیر بیشتری در مجلس می‌چرخید و کسی به آن اهمیتی نمی‌داد، یک کودک در سطح کشور قربانی خشونت، تعرض، تجاوز و یا مرگ می‌شد و برای همیشه اگر هم زنده می‌ماند، زندگی خود را نابود شده می‌دید. این رویه‌ای بود که سال گذشته بسیاری را آزرد و کودکان زیادی را در معرض خشونت و از بین رفتن بیشتر قرار داد.

از ماجرای ستایش و آتنا و اهورا و پریا و بنیتا و که بگذریم، همین ابتدای سال 97 با ندایی روبه رو شدیم که کسی به موقع ندایش را نشنید و او هم قربانی تعرض و کشته شدن توسط مرد بیماری شد. معتاد 45 ساله ای که چندین مدل آسیب را تجربه کرده و کسی برای بیماری ذهنی و روحی اش هرگز اقدامی انجام نداده بود.ندایی دیگر قربانی ناآگاهی، قربانی اعتیاد، قربانی سطح پایین فرهنگ و توجه به حفظ امنیت کودک، قربانی محله های حاشیه نشین و جبر جغرافیایی و فقر و رنج و آسیب شد.

کودک 6 ساله‌ای که همه از خود می‌پرسند چرا با تجربه‌های متعدد کودک آزاری و کشته شدن کودکان، که به دلایل مختلف رسانه‌ای می‌شود، کودکی در این سن را تنها هنگامه صبح برای خرید نان به بیرون می‌فرستند؟ چرا خانواده‌ها عبرت نمی‌گیرند؟ اما مهم‌ترین پرسشی که در این میان باید مطرح شود آن‌جاست که چرا همچنان برای آموزش خودمراقبتی و حفظ امنیت به کودکان با محدودیت و ممانعت بالا مواجه هستیم؟ چرا نمی‌توانیم با وجود توصیه‌های بسیار زیاد از سوی فعالان حقوق کودک و کارشناسان آموزشی و آموزگاران در خصوص لزوم آموزش‌های مراقبت از بدن و آموزش‌های جنسی و از همه مهمتر آموزش "نه" گفتن به کودکان، همچنان به آن‌ها آموزش و آگاهی لازم را برسانیم؟

آگاه کردن کودک و آموزش "نه" گفتن به او به شدت مورد غفلت خانواده‌ها و دست‌اندرکاران آموزشی در کشور قرار گرفته است. سیستم عریض و طویل آموزش و پرورش که زیر بار این آموزش‌ها نمی‌رود و تاکنون هم نسبت به همه توصیه‌های بخردانه و ضروری از سوی طیف‌های مختلف حوزه کودک، گوش شنوایی نداشته است و اقدامی برای وسیع‌تر کردن این مقوله در سطح مدارس انجام نداده است.

قانونی هم برای حمایت از کودکان در مواقع خشونت‌های خانگی و سواستفاده و تعرض و تجاوزهای پنهانی هم تصویب نمی‌شود. پس چطور باید کودکان را برای همه این موارد خطرآفرین در جامعه آماده کرد و به آن‌ها آگاهی داد که در درجه نخست توان "نه" گفتن به همه غریبه‌ها را داشته باشند و سپس بدانند چطور از خود و بدنشان در مقابل هر گونه دست‌اندازی و آزار محافظت کنند. کودکانی که در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین و زاغه‌های اطراف شهرها زندگی می‌کنند، به مراتب در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند. اما به همان اندازه که سطح آسیب‌ها و مدل‌های آن در این مناطق متعدد و بالاتر است، میزان آگاهی دادن و آموزش و اطلاع‌رسانی هم بسیار ضعیف است. مددکاران جمعیت امام علی و برخی موسسات خیریه که کارشان شناسایی این نوع کودکان در معرض خطر و آسیب است و به کودکان کار نیز خدمات رسانی دارند، بخش زیادی از این کودکان را شناسایی و برای آن‌ها مدارس و کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کنند. اما بسیاری از آن‌ها به دلیل خانواده‌های نامناسب و بدسرپرست یا بی‌سرپرست بودن، مجددا به چرخه آسیب و خطر بازمی‌گردند.

این مهم‌ترین اصل در نوع آسیب دیدن کودکانی است که عمدتا حاشیه‌نشین هستند. از سویی دیگر کودکانی که از چرخه تحصیل خارج می‌شوند و محروم از درس خواندن هستند، بیشتر در معرض خشونت و تعرض و مرگ قرار می‌گیرند. غفلت خانواده، نخستین عامل در خصوص در معرض خطر قرار گرفتن کودکان است. در صورتی که ابتدا کودک در کانون خانواده خود بتواند آموزش و آگاهی‌های لازم در خصوص آسیب‌ها و حفظ امنیت خود و بدنش را کسب کند، بخش زیادی از راه را برای خودمراقبتی طی کرده است. پس از آن ضرورت دارد که برای چندمین بار تاکید کنیم مدارس باید آموزش‌های لازم و ضروری جنسی و محافظت از خود در برابر هر نوع خطری را به دانش آموزان آموزش دهند. شاید در نبود قانون حمایتی صحیح و جامع، لازم باشد فعلا در جامعه پرخطر و ناامن برای کودکان با این سطح از آسیب و فقر، فقط آموزش خود مراقبتی و حفظ امنیت خود در برابر بدخواهان و سودجویان را از هر طریقی به آن‌ها آگاهی رسانی کرد تا حداقل شاهد کودک آزاری‌ها، تجاوز و بروز خشونت کمتری نسبت به کودکان باشیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.