در کاوش‌های باستان‌شناسی صورت گرفت:

کشف آثار تاریخی در محوطه قلعه کهنگ سربیشه بیرجند

کشف آثار تاریخی در محوطه قلعه کهنگ سربیشه بیرجند
بقایای چند اتاق مسکونی، حیاط و برج در محوطه تاریخی قلعه کهنگ شهرستان سربیشه شناسایی شد.
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب: ۹۵۶۲
Share
اسکان نيوز: عضو هیات علمی و مدیر گروه باستان شناسی دانشگاه بیرجند گفت: این آثار در ششمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی دانشجویان گروه باستان شناسی این دانشگاه شناسایی شد.

زارعی با بیان این‌که نتایج مطالعات سطحی و کاوش‌های صورت گرفته نشان داد این آثار از قرن سوم و چهارم هجری تا دوره صفویه است، افزود: بیشترین مدارک و شواهد بدست آمده سازه‌های معماری همچون آثار سفالی و آجری مربوط به قرون میانه اسلامی را نشان می دهد.

وی گفت: ششمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی دانشجویان با هدف شناسایی و خواناسازی فضاهای معماری در قسمت شرقی قلعه کهنگ از هفتم اسفند 96  آغاز شد و تا 27 فروردین ادامه دارد .

عضو هیات علمی و مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه بیرجند از ادامه کاوش‌ها در این منطقه خبر داد و افزود: محوطه تاریخی کهنگ سربیشه به عنوان کارگاه کاوش و عملیات صحرای از سال 92 برای فعالیت‌های آموزش گروه باستان شناسی این دانشگاه در نظر گرفته شده و تاکنون آثاری همچون قطعات شیشه، ظروف شیشه‌ای و سنگی، مهره‌ها، آثار چوبی و فلزی به دست آمده است.

محوطه تاریخی کهنگ سربیشه از محوطه‌های اسلامی مهم شرق کشور است که در دهستان مؤمن‌آباد بخش مرکزی سربیشه و در  50 متری شرق روستای کهنگ قرار دارد.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.