بیانیه فعالان "داریانِ اورامانات" کردستان درباره شکار بی رویه و خطر انقراض حیات وحش

شکار غیرمجاز ونابودی محیط زیست به نام تفریح و ورزش

شکار غیرمجاز ونابودی محیط زیست به نام تفریح و ورزش
جمعی از فعالان محیط زیست "داریان" منطقه "اورامانات" کردستان با صدور یک بیانیه و جمع آوری امضا شکار غیرمجاز و خارج از فصل و بی ضابطه را در این منطقه محکوم کردند.
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب: ۹۶۹۳
Share
اسکان نيوز : در این بیانیه آنها تاکید کردند که علاوه بر اینکه شکار خارج از فصل، غیرمجاز محسوب می شود، آسیب های جدی به اکوسیستم غنی و در عین حال شکننده منطقه وارد می کند که وظیفه انسانی و اجتماعی شهروندان و روستاییان منطقه اقتضا می کند که از حیات وحش آن، حمایت و حفاظت شود.

آنها همچنین از دستگاه های متولی و مسوول درخواست توجه و رسیدگی بیشتر به این مساله را کردند تا از انقراض نسل این حیوانات کم نظیر جلوگیری شد. متن کامل این بیانیه که در اختیار اسکان نيوز قرار گرفته را در زیر می خوانید:
 
«همان طور که مستحضريد حفاظت محیط زیست درقرن بیست ویکم به عنوان یکی ازهشت هدف توسعه هزاره و یکی از پایه های توسعه پایدار شناخته می شود. باتوجه به تنوع آب و هوایی وشرایط اقلیمی آب و خاک و اختلاف ارتقاع و ناهمواری های منطقه "اورامانات" و روستاهای  پیرامون آن به ویژه روستای "داریان" که دارای طبیعت بکر و حیات وحش مختص به خود است، وظیفه انسانی و اجتماعی یکایک شهروندان و روستاییان غیور منطقه بوده که  از این نعمات خدادادی به خوبی محافظت و مراقبت نموده تا  استفاده بهینه را از آن داشته باشیم.

 شکار حیوانات خارج از فصل شکار مجاز و بدون داشتن مجوزهای قانونی، شکار غیر مجاز محسوب می شود. شکارچی غیرمجاز کسی است که بدون توجه به وضعیت زیستی حیوانات و جانوران و پرندگان و مقررات وضع شده برای حفاظت از گونه های در معرض خطر و نابودی، به شکار آنها می پردازند. شکارچی غیرمجاز از معضلات و مشکلات جوامع امروزی در منطقه به ویژه در کوە "شاهو" و جغرافیای بزرگ آن می باشد که موجب قانون شکنی، مخاطرات و نابودی محیط زیست و نهایتاً آسیب جبران ناپذیر به جوامع انسانی است.

علیرغم تذکرات و محدودیت های دولت و سازمان حفاظت محیط زیست و انجمن های حفاظت ازاین امر مهم، برای مقابله با این پدیده ناپسند، اما متاسفانه بازهم شاهد صحنه های دلخراش از کشتار غیرمجاز و بی رویه حیوانات زبان بسته همچون بزکوهی، کل، کبک و...هستیم.

در این بیانیه تعدادی از جوانان و فعالان اجتماعی و زیست محیطی اهل "داریان" منطقه "اورامانات" به شدت شکار حیوانات و پرندگان را در تمام منطقه به خصوص در کوە "شاهو"ی داریان و زیستگاه های  اطراف آن، محکوم نموده و ضمن همراهی اهالی فهیم  داریان تقاضای برخورد و اقدامات شایسته و قانونی از دستگاه های مرتبط با این قضیه را داریم.  

مکرم غفاری
کامل محمودی
اسکندر مرادی
فتح الله رضایی
شاهرخ حاتمی
ایراندوست حمیدی
شیروان قادری
سردار صفوی
میلاد حاتمی
همایون مولودی
صالح شفیعی
بهزاد صدری
بهمن جمشیدی
محمد یوسفی
حیوم حمیدی
اسفندیار قادری
احمد حمیدی
آسو قادری
آشنا اسدی
مسرور حاتمی
ارشاد دهقانی
حیدر حیدری
کریم باغبان
عبدالله گودرزی
علی رستمی
سیروس حمیدی
سیار نادری
معید قادری
مالک کرمی
احسن رشیدی
دیاکو صداقت
فرشاد رستمی
ابراهیم شادی
منیرعزیزی
محمد کریمی
دلیل محمدی
علی محمودی و....
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.