رییس ایکوموس ایران:

باستان‌شناسان قدمت مومیایی شهر ری را تشخیص دهند/ اگر ۶۰ تا ۷۰ سال قدمت داشته باشد متعلق به رضا شاه است

باستان‌شناسان قدمت مومیایی شهر ری را تشخیص دهند/  اگر ۶۰ تا ۷۰ سال قدمت داشته باشد متعلق به رضا شاه است
رئیس ایکوموس ایران گفت: در صورتی که جنازه کشف شده در حرم شاه عبدالعظیم مومیایی باشد باید گروهی از باستان‌شناسان روانه شوند و قدمت آن را تشخیص دهند.
دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب: ۹۸۷۰
Share
اسکان نيوز: مهدی حجت درباره کشف جسد مومیایی در شهر ری و احتمال تعلق آن به جنازه رضا شاه، گفت: به محض این‌که یک متخصص باستان‌ شناس جنازه را ببیند می‌تواند عمر جنازه را تشخیص دهد. در صورتی که حدود ۶۰ الی ۷۰ سال قدمت داشته باشد احتمال این که متعلق به رضا شاه باشد وجود دارد و نیاز به تحقیقات بیشتر باستان شناسی و تاریخی دارد. اگر هم قدیمی‌تر باشد که باز مانند سایر جنازه‌های کشف شده تاریخی مورد پژوهش باستان‌شناسان قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسؤولان حرم شاه عبدالعظیم به کارشناسان میراث فرهنگی اجازه تحقیق و کاوش می‌دهند، اظهار کرد: اجازه می‌دهند معنایی ندارد. اگر یک جسد مومیایی کشف شده وظیفه آنها است سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند. سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می‌دهد و آن‌ها یک تیم باستان شناسی از پژوهشکده باستان شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه می‌کنند. حتی حق ندارند جنازه را جابه‌جا کنند.

هنوز کارشناسی برای بررسی مومیایی به شهرری ارسال نشده است/  در حال مکاتبه هستیم

در همین خصوص، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها واموال منقول تاریخی در ارتباط با این‌که گفته شده گروهی از کارشناسان و باستان‌شناسان اداره کل موزه‌ها برای بررسی مومیایی پیدا شده در محدوده حرم حضرت شاه عبدالعظیم (ع) اعزام شده‌اند، گفت:  اکیپی از طرف ما اعزام نشده است و در حال مکاتبه در این مورد هستیم.

بر اساس تائید حسن خلیلی‌آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، شب گذشته مومیایی در عملیات عمرانی توسعه حرم حضرت شاه عبدالعظیم پیدا شده‌ است.

از نحوه پیگیری سازمان میراث فرهنگی در مورد این مساله هنوز خبری در دست نیست و این در حالی است که برخی معتقدند امکان دارد این جنازه متعلق به رضاشاه پهلوی باشد.
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.