بلاتکلیفی خانه‌ فرخی یزدی در آستانه‌ هشتادمین سال شهادتش

بلاتکلیفی خانه‌ فرخی یزدی در آستانه‌ هشتادمین سال شهادتش
هر سال نگارنده مطلب با این سخن تکراری روبرو می‌شود که «انشاالله در 25 مهر همزمان با سالروز شهادت فرخی، خانه وی بازگشایی می‌شود» و چه بسا ممکن است امسال نیز این جمله‌ تکراری از سوی میراث فرهنگی یزد گفته شود.
دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب: ۱۰۰۴۷
Share
اسکان نيوز: حسین مسرت،  محقق و پژوهشگر فرهنگی یزد در یادداشتی تاکید کرد: دیر زمانی بود با خبر شده بودم که خانه‌ فرخی یزدی این شاعر پر آوازه‌ یزد در کوچه آروک روبروی حسینیه‌ شاهزاده فاضل یزد قرار دارد. تا این که کنگره‌ بزرگداشت فرخی یزدی در اسفند ۱۳۷۸پیش آمد و قرار شد با مالک آن آقای «رضا سخندان» در زمینه‌ خرید خانه گفت‌وگو انجام شود. بنا به دلایلی همچون اقامت ایشان در خارج کشور و دوری راه، این موضوع میسر نشد اما همچنان در اندیشه‌ی دیدن این خانه بودم تا این که پس از 10 سال در سال 1388 خود آقای سخندان زنگ زد و گفت: به یزد آمدم و قصد اهدای این خانه را دارم و با آقای دکتر «محمود رشیقی فیروزآبادی» چشم پزشک نامی ایران هم صحبت کرده‌ام که گفته است؛ «هرجا که مسرّت گفت. اهدا کن».

فردای آن روز و پس بررسی تمام جوانب، این جانب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را بهترین جا تشخیص دادم زیرا که با خبر شده بودم که سازمان مذکور در تهران با خرید و مرمّت خانه‌ بزرگانی مانند «جلال آل احمد»، «پروین اعتصامی» و غیره سعی در نگهداری آنان دارد.     

از سویی آقای سخندان عزم خود را جزم کرده بود که خانه را اهدا کند تا یاد و نام فرخی زنده بماند و حتی موافقت خواهرش را که مالک یک دانگ آن خانه بود نیز جلب کرده بود و با حضور نماینده‌ قانونی میراث فرهنگی یزد  در یکی از دفاتر اسناد رسمی یزد، خانه‌ فرخی یزدی رسما واگذار شد.

هم‌چنین آقای سخندان قول داد بخشی از هزینه‌ بازسازی را بپردازد و پس از راه‌اندازی خانه موزه‌ فرخی در این بنا، برخی از اشیا برجای مانده از فرخی را به این موزه اهدا کند.

پس از آن در سال 1392 با تشکیل هیات امنا خانه‌ فرخی یزدی متشکل از آقای سخندان و گروهی از فرهنگیان یزد و برگزاری جلسه با مدیر وقت میراث فرهنگی آقای مهندس شرافت، طرح بازسازی و مرمت خانه آغاز شد و این جانب به عنوان نماینده‌ هیات امنا پیگیر ساخت‌وساز آن بنا شدم. حتی علی زهرایی یکی از اعضای هیات امنا با هزینه‌ شخصی نسبت به نقشه‌برداری این خانه و تهیه‌ طرح کاربری فرهنگی خانه اقدام کرد اما میراث فرهنگی یزد نپذیرفت و اعلام کرد که خودمان خانه را آماده‌سازی و مبلمان می‌کنیم.

با این وجود هر سال نگارنده با این سخن تکراری روبرو می‌شود که «انشاالله در 25 مهر همزمان با سالروز شهادت فرخی، خانه وی بازگشایی می‌شود» و چه بسا ممکن است امسال نیز این جمله‌ تکراری از سوی میراث فرهنگی یزد گفته شود.

اکنون که در آستانه‌ هشتادمین سال شهادت فرخی قرار داریم لذا شایسته و بایسته است که این خانه به آبرومندترین وضع آماده‌سازی شده و در معرض دید مشتاقان و علاقه‌مندان قرار گیرد
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.