راسته ناشران محبوب

روزبه زهرایی*
راسته ناشران محبوب
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب: ۱۰۳۵۳
Share
اسکان نيوز: در رُم پشت شیشه کتابفروشی‌ای یادداشتی چسبانده‌اند که عشق ژولیت و رومئو باعث مرگ خودشان و در مجموع 8 نفر شد و ما همیشه می‌خواهیم مانند آنها باشیم!!! کتاب بخوانیم تا دچار این اشتباه‌ها و تصورات باطل نشویم و برای خواندن، چه مجالی بهتر از این نمایشگاه- فروشگاه دوست‌داشتنی! و من این موسم را چه دوست می‌دارم؛ موسم دیدن و تورق و خرید کتاب از ناشران آشنا و تازه‌کارِ نامجو. تا اینجا که پیش‌آمده و بنده فرصت حضور شخصی یا صنفی داشته‌ام، همیشه این نمایشگاه- فروشگاه پر از تغییر و ایده‌های نو و کهنه بوده است.

یادمان باشد این جشنواره یا نمایشگاه و یا فروشگاه که معادل در هیچ جای دیگری ندارد، هم برای کتابخوان و هم آن سمت دیگر که ناشر جلودارشان است و دیگران هم در پی‌اش متاثرند، محلی ا‌ست برای تعامل، دیده‌شدن، گردش مالی و گردش افکار. برای این مهم، آدم‌ها از سراسر کشور با همت و شور می‌آیند و جایز نیست که در پستوهای پرتعدد و راهروهای بسیار نمایشگاه، ناشران کمترشناخته، دور از چشم بمانند و دیده نشوند؛ خصوصا که در این دوره، فکر ایجاد راسته‌ای از ناشران محبوب و پرکار را نمی‌پسندم و اگر بپرسید چرا؟ پاسخ اینکه این راه، کار را بر ناشر شهرستانی و تازه‌کارِ نامجو (تازه‌کارِ غیرنامجو که عجب دل شیری دارد در این وانفسا!) بسیار سخت می‌کند، کتابخوان سیاهه‌اش را برمی‌دارد و خارج از سیاهه‌اش هر چه بودجه بماند باز هم از ناشران پرکار و پرمخاطب کتاب می‌خرد و این موضوع عرصه را هرچه تنگ‌تر خواهد کرد بر دیگرانی که می‌دانم با عشق و شور پا به این عرصه گذاشته‌اند و هنوز آن‌قدر توش و توانشان نیست که با ناشران پیگیر و قدیمی رقابت کنند.

این گشتن در همه بخش‌های ناشران عمومی و دنبال ناشران پراثر رفتن باعث می‌شود که دیگران هم در معرض دید بمانند و از قلم کمتر بیفتند.

نمایشگاه- فروشگاه کتاب، عرصه دیده شدن و رشد و ثابت‌قدم شدن است و ماندن در گردونه فرهنگ و نشر. دوست می‌دارم که ناشران با آرامش و بی‌دغدغه‌های بسیارِ این عرصه، کارهای تالیفی و آثار ماندگار بسازند و این روزهای نمایشگاه هم عرصه آرامش و برکت باشد برایمان از هر منظر.

به‌نظرم درنهایت، این نمایشگاه امکان بازنگری و تحول اساسی و مفصلی دارد هم در زمان برگزاری و هم در عرصه‌های دیگر. و باشد که فصل کتاب و کتابخوانی در زندگی ما جاخوش کند. به هر دلیل و بهانه‌ای سراغ این گنجینه‌ها برویم و درک و دریافت‌هایمان را صیقل بزنیم.

*مدیر نشر کارنامه
مرجع: همشهری

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.