افشانی چگونه شهردار شد؟

علیرضا خوشبخت*
افشانی چگونه شهردار شد؟
محمدعلی افشانی با کسب رای اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای شهر تهران، شهردار شد. نتیجه‌ای شگفت آور که تا همین دو هفته پیش قابل تصور هم نبود.در این جا سعی کرده ام فرایند انتخاب او و نکات مثبت و منفی شهردار شدن او را توضیح دهم.
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب: ۱۰۴۰۷
Share
اسکان نيوز : افشانی نامزد حزب اعتماد ملی برای شهرداری تهران بود. گفته میشود که این حزب از مدت‌ها قبل او را به‌عنوان نامزد رسمی حزب برای رسیدن به این سمت برگزیده بود. «اعتماد ملی» برای رساندن او به جمع 7 نامزد نهایی با حزب  اتحاد ملت ائتلاف کرد.

 ائتلاف «اتحاد ملت» و «اعتماد ملی» در دور نخست موفق بود و نه تنها محسن‌‌هاشمی که بیشترین سرمایه‌گذاری سیاسی و رسانه‌ای «کارگزاران سازندگی» برای شهردار شدن او صورت گرفته بود از دور رقابت حذف شد که دیگر نامزدهای نزدیک به کارگزاران هم یکسره حذف شدند.

کناره گیری کردن حجتی و انصاری لاری که نامزدهایی بودند که امکان اجماع در مورد آنها وجود داشت در مرحله نیمه نهایی کار را به رقابت 5 نفره کشید. حجت میرزایی هم کناره گرفت تا پیروز حناچی و محمود حسینی نامزدهای «اتحاد ملت» باشند.

«اعتماد ملی» و «اتحاد ملت» در این مرحله برسر دو نامزد نهایی به ائتلاف نرسیدند. اتحادی‌‌ها به دنبال ائتلاف با کارگزاران بودند و البته در میان دو نامزد خود سردرگم. حاصل کار ائتلاف «اعتمادملی» با  «کارگزاران» و برخی منفردین بر سر افشانی وحسینی مکارم بود. «اتحاد ملت» بازنده بزرگ این دور شد.

 افشانی در نهایت امروز با اجماع حداکثری اعضای شورای شهر شهردار تهران شد. از همان ابتدا هم روشن بود که هر نامزدی با حسینی مکارم به دور نهایی برود، پیروز میدان خواهد بود. درست یا غلط درج نام مکارم در لیست املاک نجومی پاشنه آشیل او بود. نقطه ضعفی که صحت و سقم آن هم روشن نیست.

 انتخاب افشانی نکات مثبت مهمی دارد : نخست تن دادن همه احزاب اصلاح‌طلب به نتیجه نامعین دموکراسی. در انتخاب شهردار تهران آن چنان که خاصیت یک دموکراسی است، روندها معین بود و نتایج نامعین. شیرینی دموکراسی با پذیریش این نتیجه نامعین کامل می‌شود.

دومین نکته مهم مثبت پشتوانه حزبی افشانی است. اگرچه او در دور نهایی با اجماع برگزیده شد اما نامزد اختصاصی حزب «اعتماد ملی» است. فرصتی که هم به تقویت جایگاه احزاب منجر می‌شود و هم سطح پاسخگویی این احزاب را در مقابل عملکرد خود بالا می‌برد.

 در نهایت سومین نکته مهم افشانی ورود یک چهره تازه به جمع بسته مدیریت ارشد در ایران است. او اگرچه سابقه استانداری در فارس را دارد اما از نسلی که در سال 76 و نهایتا 80 و قبل از آن به وزارت رسیدند، نیست و از این جهت گشایشی در حلقه مدیریتی بسته اصلا‌ح‌طلبان است.

 اما نکات منفی: افشانی یک چهره ملی نیست. درحالیکه اصلا‌ح‌طلبان به  شدت به شهرداری تهران برای ارایه ویترینی از مدیریت خود نیاز داشتند. او به  اندازه کافی سیاسی نیست و بیشتر یک مدیر اجرایی بوده است و کمتر می‌تواند  نقش مدیر اول اصلا‌ح‌طلبان در کشور را بازی کند.

نکته منفی بعدی که البته بیشتر یک احتمال است،شائبه استفاده از قومیت خاص  در انتصابات است. انتصاب لرها در سطح مدیریت‌های میانی کشور به یک ضرب‌المثل بدل شده است و گفته می‌شود که مدیران لر، علاقه زیادی به انتصاب لرها  در سمت‌های مدیریتی دارند. در مورد افشانی هم این شائبه مطرح است.

 بازی انتخاب شهردار تهران به پایان رسیده است. حالا افشانی آن چنان که حق‌شناس تاکید کرده است شهردار مورد اجماع همه اصلا‌ح‌طلبان برای تهران است. پیروزی او نمونه خوبی از بازی‌های سیاست پارلمانی بود و حالا باید همه به نتیجه بازی تن بدهند و از شهردار منتخب حمایت کنند.

 سایه شورای شهر اول همواره بر سر اصلاح‌طلبان در حرکت است. کناره‌گیری نجفی با بهانه بیماری این کابوس را دوباره به یاد آورد. جلوگیری از تکرار آن کابوس تلخ، وظیفه هم اصلا‌ح‌طلبان است و تکرار آن با هیچ بهانه‌ای قابل توجیه نخواهد بود. تهران به ثبات و فسادستیزی نیاز دارد!

*روزنامه‌نگار
مرجع: راهبرد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.