عملکرد منفعلانه معاون میراث فرهنگی در ماجرای مومیایی رضاشاه قابل گذشت است؟

بی اطلاعی از وظایف یا نبود شجاعت

بی اطلاعی از وظایف یا نبود شجاعت
٢٠ روز پس از ماجرای پیدا شدن جسد منسوب به رضاشاه در جریان طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم» هنوز گمانه زنی ها و نپذیرفتن وظیفه سازمانی هر یک از مسئولین همچنان ادامه دارد؛کارشناسان می گویند: اگر یک جسد مومیایی کشف شده، وظیفه آستان تولیت این بوده که سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند، سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می‌دهد و آنها یک تیم باستان‌شناسی از پژوهشکده باستان‌شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه کنند. حتی نباید جنازه را جابه‌جا کنند. در همین زمینه یادداشت سعید فلاح‌فر، کارشناس ارشد مرمت و دکترای پژوهش هنر را می خوانیم
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: ۱۰۵۲۵
Share
اسکان نيوز- سعید فلاح: محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ٢٠ روز پس از ماجرای پیدا شدن جسد منسوب به رضاشاه در جریان طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم گفته است: «درخواستی به ما داده نشد تا از زاویه کارشناسی وارد شویم.» « یا این که از جهت شرعی [باید] می گفتند آیا دوباره می‌شود این جسد را بیرون آورد یا خیر.» (سایت چمدان ـ 24 اردیبهشت 97 ـ  گفتگوی مریم اطیابی)

به نظرم این جمله و اظهارنظر می تواند تمام سابقه کاری چندین ساله و مدارک تحصیلی ایشان را زیر سئوال ببرد. مایه عجب است. این شیوه پاسخگویی نشانه ناآگاهی مطلق گوینده است یا تجاهل و یا به روالی معمول؛ نادان فرض کردن شنونده؟!

آقای طالبیان شما در مسند علمی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور و کرسی استادی دانشگاه نشسته اید. چطور با ادبیات پائین ترین لایه های سیاسی صحبت می کنید؟! موضوع تاریخ است نه دعواهای سیاسی و هیجانات زودگذر محفلی. این ها را بگذارید برای اهلش. شما حرف خودتان را بزنید.

وقتی جنازه مرد نمکی و مردان نمکی در اطراف زنجان کشف شد، کدام آداب مذهبی و موازین شرعی جلوی انتقال جسد به موزه زنجان و سرانجام نمایش آن در موزه ایران باستان را گرفت؟ (کاری با معادلات سیاسی و حکم طاغوت و... ندارم) بروید کمی در شرع و اسلام مطالعه کنید تا ببینید در هیچ کجای اسلام ساختن لجوجانه سرویس بهداشتی بر مدفن کفار و مشرکین جایز نیست چه رسد به کسی که حداقل ادعای مسلمانی کرده است.

آقای دکتر چه کسی باید از شما درخواست کارشناسی می کرد؟! اگر بیل مکانیکی حرم به خمره ای زرین می خورد یا خشت اشکانی از خاک بیرون می آمد، برای ورود سازمان میراث فرهنگی، چه کسی باید درخواست کارشناسی می کرد؟ اگر میان باغ یکی از روستائیان جنازه ای تاریخی پیدا می شد، چه کسی باید درخواست کارشناسی می کرد؟ برای حفاظت آثار تاریخی منقول و غیرمنقول چه کسی و یا چه نهادی درخواست کارشناسی داده است؟! پاسخ شما نه وجاهت فقهی دارد، نه وجاهت حقوقی و نه به عنوان مرجع و متولی حفاظت از میراث فرهنگی قابل درک است. تنها می تواند نشانه ای باشد برای دو گزینه؛ یا اطلاعی از وظائف و حساسیت های حوزه تاریخ و میراث تاریخی و فرهنگی و تعهدی به نسل آینده ندارید و یا از توان و شجاعت مدیریت در چنین حوزه و مسند خطیری بی بهره اید.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.