تعامل؛ ضرورتی برای اعتلای جامعه مهندسی کشور

تعامل؛ ضرورتی برای اعتلای جامعه مهندسی کشور
به طور حتم ایجاد فرصت برای گفت‌وگو و بدنبال آن تعامل سازنده در درون یک سیستم و نظامات مرتبط با آن می‌تواند یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای بهبود و اصلاح ساختارها باشد. در این میان ارتباطات چهره به چهره و بسترسازی برای بیان آزاد در موضوعات مختلف می‌تواند به افزایش آگاهی منجر شده و در نتیجه به نزدیکی دیدگاه‌ها کمک شایان کند.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب: ۱۰۷۴۶
Share
اسکان نيوز: حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در کانال تلگرامی خود در یادداشتی تاکید کرد: در ماه‌های پیش‌رو و با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان توجه به امر گفت‌وگو اهمیتی فزاینده خواهد یافت.

جامعه بزرگ مهندسان ساختمان نیز به اهمیت این موضوع واقفند و در طی هفته‌های گذشته شاهد تشکیل جلسات پرسش و پاسخ از سوی محافل مختلف با موضوع اصلاحات نظام ساخت‌وساز کشور بوده ایم. یکی از این سلسله جلسات، چندی پیش به همت کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران در این دانشگاه و با حضور وزیر راه و شهرسازی، اساتید و دانشجویان و جامعه مهندسی کشور برگزار شد. در آن جلسه دکتر آخوندی به  تشریح وضعیت کنونی مهندسی ساختمان کشور و چالش‌هایی که مهندسی در کشور با آن روبرو است پرداختند و صحبت از بازمهندسی مهندسی کردند. تاکید دکتر بر جوهره مهندسی که رقابت و خلاقیت است تمرکز داشت و برتشکیل  نظام جامع مهندسی یک پارچه تاکید کردند.

در مدل مطرح شده نظام مهندسی ساختمان و هم نظام فنی اجرایی کشور حضور خواهند داشت با این شرط که کلیه مهندسان باید در یک جا تایید صلاحیت شوند.  در پایان از حاضرین در جلسه خواستند تا سئوالات و انتقادات خویش را در این رابطه مطرح کنند. سئوالات از سوی حاضرین مطرح و وزیر به آن‌ها با صبر و حوصله پاسخ دادند و خوشبختانه فضایی دوسویه و چهره به چهره در این گفت‌وگوی‌ها ایجاد شد.

همچنین در جلسه دیگری که از سوی کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد شاهد حضور نمایندگانی از شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی بودم که در کنار همکارانم در معاونت مسکن و ساختمان وزارتخانه شانه به شانه هم نشستند و در موضوعات مورد اختلاف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. من نیز در ابتدا جلسه با تاکید بر لزوم انجام اصلاحات به نحو که منجر به انتفاع مردم و مهندسان شود سخن گفتم و بر حرفه‌ای شدن انجام خدمات مهندسی در ایران تاکید و نقش و وظیفه شهرداری‌ها در کنترل ساختمان را گوشزد کردم. همچنین در سخنانم بر اهمیت انجام کار مهندسی تنها توسط مهندسان دارای صلاحیت و از طرف دیگر بر پذیرش مسئولیت خدمات ارائه شده توسط مهندسان پافشاری کردم.

به طور کلی فضای این دو جلسه نه فضایی احساسی که فضایی مبتنی بر گفت‌وگویی دو سویه بود که با طرح سئوالات مختلف که از سوی نمایندگان جامعه مهندسی حاضر در جلسه مطرح شد رنگ و بویی عقلایی یافت و دیدگاه‌های مختلف توانستند دیدگاه‌ها و سئوالات خود را طرح کرده و پاسخ‌هایی روشن و شفاف دریافت کنند.

امروز نیز جلسه مشترکی که به درخواست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و موافقت وزیر راه و شهرسازی برنامه‌ریزی شده بود با حضور نمایندگان شورای مرکزی و وزارتخانه تشکیل شد. فضای جلسه بسیار مثبت و آکنده از تفاهم بود، و نمایندگان بر پرشماری اشتراکات تاکید داشتند. در جلسه موضوعات مختلفی مورد بررسی و گفت‌وگو قرار گرفت و مقرر گردید تا در هفته‌های پیش رو جلسات ادامه یابد.

باور دارم که گفت‌وگو، تعامل و تلاش مشترک موجب ساماندهی وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد شد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.