هم سفره‌گی‌ها مانع ارتقا جایگاه شورای شهر شد

هم سفره‌گی‌ها مانع ارتقا جایگاه شورای شهر شد
در دوره شورای اصولگرایان به دلیل همگرایی جریان سیاسی انتخابی اصولگرایان نخست، مساله هم سفره­‌گی نیز رخ داد و دو تخلف عمده در مدیریت شهری یعنی مصوبه «برج باغ» و تفویض اختیار شورا در زمینه واگذاری املاک به شهرداری در همین دوره شورای دوم تهران پایه گذاری شد.
يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۰
کد مطلب: ۱۰۸۸۸
Share
اسکان نيوز-محمدکریم آسایش: نظارت شورا بر شهرداری همواره موجب چالش شده است. در دوره های مختلف شورای شهر (شورای اصولگرا یا اصلاح طلب و شورای چهارم) «حمایت از شهرداری به جای نظارت» به عنوان یک معضل مطرح بود. این مسئله در دوره پنجم شورای شهر نیز نمود داشته و به صورت نارضایتی های اعضای شورای پنجم از برخی انتصابات نجفی، ناخشنودی از لایحه بودجه 97 و تصویب لایحه طرح ترافیک جدید با ابهامات فراوان، اشاره کرد.
 
چگونگی رخداد چالش ها

در دوره شورای اصولگرایان به دلیل همگرایی جریان سیاسی انتخابی اصولگرایان نخست، مساله هم سفره‌­گی نیز رخ داد و دو تخلف عمده در مدیریت شهری یعنی مصوبه «برج باغ» و تفویض اختیار شورا در زمینه واگذاری املاک به شهرداری در همین دوره شورای دوم تهران پایه گذاری شد. هم سفره گی مهدی چمران، رئیس شورای شهر به اشکال مختلف در شوراهای سوم و چهارم شهر تهران تداوم یافت.

به نظر می رسد یکی از راه های ارتقای شأن نظارتی شورا، اداره شورای شهر توسط رئیس شوراست. اعضای شورای شهر نیز در این مورد مسئول هستند و باید به شیوه اداره شورای شهر نظارت داشته باشند مبادا هم سفره گی ها پیش آید. هرچه فرآیندها، جلسات و کمیسیون‌ها در شورا شفاف تر و قابل رصد باشند، این مراقبت قوی تر خواهد بود.

احتمال ضعف نظارت اطلاعی در شورای شهر به دلیل محدودیت تعداد اعضاء نیز وجود دارد و نمی‌توان حل این مساله را به پس از تغییر ساختار قانون شورای شهر موکول کرد. اعضای شورای شهر باید از ابزارهای ممکن بهره گیرد. ابزارهایی همچون تقویت پیوند با شورایاری و سمن ها. باید زمینه و بستر حضور مستمر شورایاران و سازمانهای مردم نهاد برای ارائه گزارش و نظرخواهی در صحن و جلسات کمیسیونهای شورای شهر فراهم شود.

وجه نظارت استصوابی شورای شهر نیز نباید دچار ضعف باشد. بخشی از ضعف نظارت استصوابی ناشی از نواقص حقوقی قانون شوراست و تقویت این بخش ضروری به نظر می رسد. اما بخشی نیز ناشی از مشغولیت شورا به امور جزئی و موردی مانند نامگذاری معابر، تعیین تکلیف پلاک ثبتی ها، قطعات باغات و ... است. این امور دو وجه دارند.

اولین وجه امور تصدی­ گرانه مانند نام گذاری معابر است و باید برای مشارکت سطح محلی یعنی شورایاری ها در ارتباط با کمیته نام گذاری ساز و کاری اندیشید. دومین وجه  نیز امور فنی (نه سیاستی) است. هوشمندسازی و کمیته های فنی و تخصصی در خصوص امور فنی فعال شوند تا جلسات شورا فرصت بیشتری برای امور نظارت استصوابی کلان و سیاستگذاری داشته باشند.

لازم است شورای شهر به لحاظ توان علمی و مطالعاتی نیز تقویت شود و لوایح ارسالی شهرداری یا طرح های پیشنهادی در چارچوبی کارشناسی مورد بررسی قرار گیرند تا توان اثرگذاری شورای شهر افزایش یافته و تحت سلطه شهرداری قرار نگیرد.

شورای شهر می تواند با فعال کردن و فراهم کردن گفتگوهای شهروندی در خصوص طرح ها و لوایح دارای اهمیت مانند ترافیک، بودجه سالانه و برنامه پنجساله فرصت به اطلاعات اجرایی دست یابد. چه بسا نیاز باشد توان علمی اعضای شورای شهر در خصوص اسناد مهم شهری نظیر دستورکار جدید شهری، کتابچه شهر دلخواه ایرانیان، سند ملی راهبردی احیاء، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافتهای فرسوده، ناکارآمد شهری، طرح جامع تهران و طرح تفصیلی تهران با  آموزش افزایش یافته و این اسناد به عنوان شاخصهای سیاستگذاری و قانونگذاری مورد استفاده قرار گیرند.

در جهت تقویت شورای شهر باید به انتصابات نیز گوشه چشمی داشت. اگرچه شورا فرصت تاریخی مهم را در فرایند انتخاب شهردار از خود سلب نمود اما باید نسبت به تدوین و تصویب مصوبه ای در خصوص ویژگی ها و شاخص های عملیاتی انتصابات در شهرداری تهران اقدام نماید تا انتصابات سنجش پذیر شده و ملاکی برای پرسشگری از شهردار فراهم شود.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.