سعید مدنی*

جامعه‌شناسی شجاع و پاسخگو

27 خرداد 1397 ساعت 11:17


 اسکان نیوز: درگذشت دکتر محمد امین قانعی راد به معنی از دست دادن مرد شجاع و توانمند علم جامعه‌شناسی کشور بود. خدمات او پهنه گسترده‌ای در علوم اجتماعی را در‌بر می‌گیرد و نگاه به عملکرد علمی، آموزشی و حتی زندگی شخصی او از چند زاویه مختلف قابل توجه و بررسی است.

او در چند رشته صاحب نظر بوده و دیدگاه‌های خاص خود را داشت که قابل توجه و بررسی است، زنده‌یاد قانعی‌ راد مواضعی نقادانه بر روند موجود طرح می‌‌کرد و سیاست‌های رسمی در امور جامعه را به طور جدی مورد نقد قرار می‌داد. مهم‌ترین اظهار‌نظر ایشان درباره استقلال دانشگاه بود که بر اساس آن فشارهای حاکم بر دانشگاه موجب می‌شود هر روز کارکرد دانشگاه محدود و محدودتر شده و آن طور که باید توان ادامه خدمات به جامعه را نخواهد داشت.

این در حالی است که دانشگاه به عنوان موتور مولد علم جامعه باید امکان بیشتری برای راهگشایی داشته باشد. افزون بر آنچه مطرح شد، قانعی راد بی‌شک جامعه‌شناسی مردم‌محور بود که همه تلاش خود را در علم جامعه‌شناسی به سمت و سویی حرکت می‌داد که این علم را در جامعه گسترش دهد و مهم‌تر از گسترش آن برنامه‌ریزی‌های جدی در راستای اجرای کاربردی جامعه‌شناسی داشت. نشان این موضوع را می‌توان از عملکرد او طی سال‌های اخیر مشاهده کرد. قانعی راد همه همت خود را بر آن گذاشته بود تا بیش از آنکه پژوهش‌های علمی و دانشگاهی را پیش برد در مسیر گفت‌و‌گوهایی عمل‌گرایانه داشته باشد و پاسخی راهبردی برای پرسش‌های حوزه جامعه‌شناسی مطرح کند.

قدم گذاشتن این جامعه‌شناس بزرگ در مسیر گفت‌و‌گوهای عمل‌گرایانه موجب آن شد در نگاه به جنبش‌های اجتماعی و بررسی کاربردی مسایل اجتماعی ایران علاقه‌ای جدی از خود نشان دهد تا این مسیر عالمانه پیش رود. همان طور که پیش از این اشاره شد عملکرد دکتر قانعی راد بسیار گسترده بود و موجب آن شد او در هر حوزه‌ای که احساس ضرورت کند در مسیر منافع ملی کشور ورود کرده و راهکارهای جامعه‌شناسی ارائه دهد.نکته اوج فعالیت‌های او اما به طور قطع ریاست انجمن جامعه‌شناسی است که در سخت‌ترین شرایط ممکن همه همت خود را بر آن گماشت تا با وجود همه فشارها که بر جامعه‌شناسان و دانشگاه از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد وارد بود با ریاست خود بر انجمن جامعه‌شناسی برخلاف روند حاکم حرکت کرده و دوران طلایی این انجمن را رقم بزند.

زنده‌یاد دکتر قانعی راد با درایت و دانش خود انجمن جامعه‌شناسی را به بهترین شکل ممکن مدیریت و جایگاه آن را در آموزش عالی به بهترین شکل خود فراهم کرد. قدم‌های استواری که او در راستای پیشبرد اهداف بزرگ علم جامعه‌شناسی برداشت، بیانگر آن بود که با وجود نگاه امنیتی دولت احمدی‌نژاد به دانشگاه او علاوه بر یک متخصص علمی، در جایگاه یک فعال مدنی هم مقاومت کرد و شرایط را به نفع علم و دانش پیش برد.

*جامعه‌شناس


کد مطلب: 11430

آدرس مطلب: http://www.eskannews.com/note/11430/جامعه-شناسی-شجاع-پاسخگو

اسکان
  http://www.eskannews.com