باغستان سنتی بدون باغدار، باغستان نیست

باغستان سنتی بدون باغدار، باغستان نیست
گسترش شهر قزوین و ارزش یافتن قیمت زمین شهری در مقابل زمین باغی، هم‌جواری ساختمان‌ها با باغ و عبور جاده‌ها از میان باغ‌ها، دست‌اندازی به آن‌ها وعدم امنیت، در کنار دیگر مشکلات حفظ و نگهداری باغستان، عامل اصلی رها شدن باغ‌ها در حاشیه، ورودی‌ها و دو جبهه شمال شرق و شمال غرب شهر است.
يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: ۱۳۹۴۰
Share
اسکان نيوز: بتول صحراکاران، کارشناس ارشد مرمت ابنیه و بافت‌های تاریخی  در یادداشتی نوشت: بهره‌گیری از روش انتقال حق توسعه، راهی نو برای تحقق طرح‌های شهری است، ازجمله دلایل اصلی عدم موفقیت طرح‌های احیا باغستان سنتی قزوین را می‌توان مقابله آن با حقوق مالکیت دانست؛ در جامعه‌ای که این حق به‌صورت قانونی رسمیت دارد.

طرح انتقال حقوق توسعه از سویی با ایجاد پیوند میان حقوق مالکیت و طرح احیا و از سویی دیگر با ایجاد تعامل میان توسعه و حفاظت، می‌تواند گامی بزرگ در جهت احیاء باغستان سنتی باشد.

بدنه اجتماعی باغستان، یکی از ابعاد هویتی آن بشمار می‌رود؛ احیاء باغستان سنتی با حفظ بدنه انسانی و مالکیت باغداران آن تحقق می‌یابد.

انتظار می‌رود با اعطا حق انتقال توسعه به باغداران، از آن‌ها حمایت شود و به‌جای تملک باغ‌ها و حذف مالکیت باغداران، بدنه انسانی باغستان سنتی تثبیت و تقویت گردد. TDR حفظ و نگهداری باغ‌ها توسط مالکین و زمینه بهره‌مندی از امکان توسعه آن در دیگر نواحی از شهر را برای باغداران فراهم می‌نماید.

اختصاص 100 هکتار از اراضی شمال اتوبان قزوین به مقصد TDR باغستان سنتی، می‌تواند باغدار سنتی را مشروط بر این‌که باغ خود را حفظ و نگهداری نماید از امکان ساخت در اراضی شمال اتوبان بهره‌مند سازد.

 باغستان سنتی بدون باغدار، باغستان نیست. دولت اگر عزم جدی برای احیا باغستان دارد، باید از باغداران باغستان سنتی حمایت نماید.

 تملک 500 هکتار از باغستان، زمینه تغییر کاربری و تهدیدی جدی برای بخش‌های دیگر باغستان خواهد بود.

این در حالی است که TDR باهدف حفظ اراضی کشاورزی و باغی، تلاش در جهت تبیین حقوق مترتب بر توسعه و انتقال آن از یک ناحیه به سایر نواحی مستعد که واجد ارزش‌های توسعه‌ای هستند، دارد.

باغستان سنتی به وسعت 2500 هکتار واجد ارزش‌های فرهنگی و زیست‌محیطی و همگان بر ضرورت حفظ و احیا آن تأکیددارند.

انجام طرح T.D.R در 500 هکتار از باغ‌های در معرض تخریب باغستان سنتی می‌تواند پایلوت مناسبی در شهر قزوین باشد.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.