تغییر نگاه بنیادین در ارائه خدمات از سوی دولت/ نقش استارتاپ‌ها

تغییر نگاه بنیادین در ارائه خدمات از سوی  دولت/ نقش استارتاپ‌ها
بخش خصوصی در فرایندهای کاری و حصول نتیجه، از دولت بهتر عمل می‌کند. این موضوع منحصربه کشور ما نیست. در همه‌ دنیا دولت‌ها در تلاش برای ارتقا سازوکارهایشان هستند.
جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۰۰:۴۰
کد مطلب: ۱۴۰۶۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی تاکید کرد: سازوکارهای معمول برای پیشبرد امور و حل مسائل، در بسیاری زمینه‌ها دیگر جوابگو نیست. به سبب ساختارهای صلب اداری از یک سو و شتاب رشد تکنولوژی و تغییر مسائل و نیازها از سوی دیگر، دولت از جامعه عقب می‌‌ماند. بخش خصوصی در فرایندهای کاری و حصول نتیجه، از دولت بهتر عمل می‌کند. این موضوع منحصربه کشور ما نیست. در همه‌ دنیا دولت‌ها در تلاش برای ارتقا سازوکارهایشان هستند. همین موقعیت سبب می‌شود که مکرون رییس جمهور فرانسه, آینده جامعه‌ی فرانسه را استارتاپی بنامد. در ایران نیز اگر دولت بخواهد محدود به ساختارهای کلاسیک فعلی بماند، "معضل ناکارآمدی" گریبانگیرش می‌شود.

استارتاپ‌ها به دو روش می‌توانند در رفع این گره، عمل کنند: در روش اول مشکلی را در سطح جامعه شناسایی و تلاش به حل آن می‌نمایند و از این میان سود خود را نیز در نظر می‌گیرند. نمونه‌های خوبی از آن مانند اسنپ یا دیجی‌کالا وجود دارد. با تغییرات ساختاری ماهیت رسانه‌ها و گردش متفاوت اطلاعات، دولت‌ دیگر دانای کل نیست. شرایط اقتصادی نیز متفاوت شده است. پس دیگر دولت در جایگاه نهاد ثروتمندی که تعریف مسئله می‌کند و با تامین منابع مالی و ایجاد سازمان کار، به دنبال حل مساله می‌گردد، نیست. جامعه خود تعریف مسئله می‌کند. به بیان دیگر استارتاپ‌ها ممکن است خودشان با دیدن مشکلی برای آن پاسخ و حتی مدلی اقتصادی پیشنهاد کنند.

در روش دوم، نهاد دولتی اگر باهوش باشد، می‌تواند مواردی که با آن درگیر است را با ذهن‌های خلاق در میان بگذارد و از این سرمایه بهره ببرد.

اما در این سو، کاراترین کمکی که سیاست می‌تواند به اقتصاد بکند: "یک". فراهم کردن دسترسی آزاد به اطلاعات است. وظیفه‌ای که قانون بر عهده‌ ما گذاشته ولی به دلیل قدرتی که متصوریم از انحصار اطلاعات می‌گیریم، در انجام آن اینرسی داریم. "دو". جلوگیری از انحصار و ایجاد فضا رقابتی. "سه". تنظیم‌گری است؛ به معنای تسهیل بسترهای قانونی برای کسب و کارهای نوپا و تکنولوژیک.

چندی قبل استارتاپ ویکند معماری و ساختمان در دانشکده معماری دانشگاه تهران تجربه موفقی بود. من که وظیفه داوری را در آن رویداد عهده‌دار بودم، از مشارکت فعالانه دانشجویان و اهالی حرفه به وجد آمدم. در پی آن با دعوت از مدیرانی از بدنه وزارتخانه به همراه کارشناسان مربوطه، جوانان فعال در زمینه استارتاپ‌ها و شرکت توسعه کارآفرینی بانک مسکن، نشستی با همین رویکرد داشتیم.

حال نیز مدیران حوزه‌های معاونت مسکن و ساختمان را ملزم کرده‌ام که با حمایت از برنامه‌های دانشگاهی و با تشکیل جلساتی داخلی، فهرستی از چالش‌ها و سئوالاتی که می‌تواند توسط استارتاپ‌ها پاسخ داده شود را ارائه کنند.

این موضوع در دفاتر معاونت فعالانه پیگیری می‌شود و در حال برنامه ریزی رویدادهایی در این زمینه برای پاییز هستیم. منتظر خبرهای بیشتر در این حوزه باشید.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.