حمایت نمایندگان مجلس از روند اصلاح سازمان نظام مهندسی ساختمان

حمایت نمایندگان مجلس از روند اصلاح سازمان نظام مهندسی ساختمان
سازمان نظام مهندسی ساختمان در دهه ۷۰ با اهدافی نیک، انسانی و در راستا خدمت به مردم و مهندسان متولد شد.
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۲۴
کد مطلب: ۱۴۷۱۷
Share
به گزارش اسکان نيوز: حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی نوشت:  اما دیر زمانی است که این سازمان با چالش‌هایی گوناگون رو برو شده و از آن اهداف آرمانی و مسیر خدمت به مهندسان و مردم دچار انحراف شده است. از ابتدا تشکیل دولت یازدهم و در دولت دوازدهم یکی از مهمترین سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی انجام اصلاحات و بازساماندهی این سازمان غیردولتی، حرفه‌ای و غیرانتفاعی بوده است.

به صورت کلی تا کنون اصلاحات در سه حوزه قانون، آیین‌نامه‌ها و نظارت‌ها پیگیری شده است. به موضوعات مرتبط با اصلاح قانون که هم اکنون در کمیسیون امور زیربنایی دولت درحال پیگیری است در سخنی جداگانه خواهم پرداخت. در حوزه ابلاغیه‌ها، آیین‌نامه‌ها و نظارت هدف اصلی درس گرفتن از خرد جمعی جهانی در موضوع کنترل ساختمان، جلوگیری از تعارض منافع در ارایه خدمات مهندسی، بازگرداندن همه حق‌الزحمه مهندسان به خودشان و مقابله با رانت و انحراف ایجاد شده در بحث ارجاع بود.

 نوعا افرادی که منافع شخصی خویش را درعدم ابلاغ و اجرا این ابلاغیه‌ها و دستورات اصلاحی می‌دانستند در جهت مخالفت با آن بر آمده و با توجه به حضور همزمان رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به مقابله با اصلاحات برآمدند. اوج مخالفت‌ها و مقابله‌ها در شکل گزارشی ناقص از آن‌چه که حقیقت ماجرا و وضعیت آشفته مدیریت نظام مهندسی ساختمان بود تجلی یافت و سپس در قالب ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی مجلس و به نیت مقابله با اقدامات اصلاحی برای ارسال به قوه قضاییه تهیه شد که دیروز برای رای‌گیری از نمایندگان در صحن علنی مجلس قرائت شد.

پس از قرائت گزارش، رئیس جلسه موضوع را به رای نمایندگان گذاشت که نمایندگان مخالفت خود را با ارسال گزارش مذکور به قوه قضاییه اعلام نمودند. با این رای در حقیقت نهاد قانون‌گذاری کشور اقدامات اصلاحی وزارت راه وشهرسازی در صدور شیوه نامه تبصره ۲ ماده ۲۴، لغو کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان، پرهیز از تعارض منافع در ارایه خدمات مهندسی و تعلیق پروانه متخلفان را غیر قانونی تشخیص نداد و به نوعی حمایت خود را از انجام اصلاحات در این سازمان مهم اعلام نمود.

ضمن تشکر از نمایندگان ملت که با روند اصلاحات در سازمان نظام مهندسی ساختمان که مبتنی بر جلو گیری از فساد، رانت و کج‌روی‌های موجود در این سازمان است همراهی نمودند، اعلام می‌دارم که این پیام به روشنی طنین انداز است که راه اصلاحات و مبارزه با فساد همچنان پیگیری خواهد شد و وزارت راه و شهرسازی از انجام هیچ اقدام مثبتی در این مسیر فروگذاری نخواهد کرد و قاطعانه مسیر اصلاحات را تا رسیدن به افق ترسیم شده ادامه خواهد داد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.