شهردار جدید تهران و چند مساله پایتخت

حسین ایمانی جاجرمی*
شهردار جدید تهران و چند مساله پایتخت
رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه دریادداشتی با اشاره به موضوع انتصابات شهردار جدید تهران چند مورد از مسائل پایتخت را مطرح کرد
سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب: ۱۵۲۰۴
Share
اسکان نيوز: جان ام اِگر (John M. Eger) استاد خلاقیت و نوآوری در دانشگاه سن دیه گو  در سال 2015 عنوان مقاله خود را چنین انتخاب کرد: «انتخاب یک شهردار می تواند مهمتر از انتخاب یک رئیس جمهور باشد!» اهمیت این عنوان روشن بود: در دنیای پر رقابت و بشدت متغیر و پیچیده امروز، شهرها موتور توسعه، خلاقیت و نوآوری هستند نه دولت ها.

متاسفیم که همچنان مدیریت شهری تهران دچار بحران انتخاب شهردار جدید است. کار افشانی هم زودتر از آن چه می شد فکرش را کرد تمام شد و گرفتاری شورای شهر اصلاح طلب را در چالش کارآمدی شهرداری بیشتر کرد. امیدواریم این بار با دقت فراوان و با عبرت آموزی از 2 تجربه ناموفق پیشین و توجه به آخرین فرصت احتمالی برای بازسازی اعتماد از دست رفته مردم پایتخت، فردی کارآزموده و سرسخت را جدای از هر ملاحظه حزبی و جناحی انتخاب کنند تا در این زمان باقی مانده تا انتخابات بعدی شورای شهر، مسائل شهر تهران را سامان بخشد. مسائلی که انگار به پایداری عادت کرده اند و سفت و سخت هستند. بخشی از آن ها عبارتند از:                                                                                                                                       
1.  یافتن منابع پایدار درآمدی برای شهرداری: مدیریت شهری اکنون سال هاست که به درآمدهای آسان یاب فروش مازاد تراکم، تغییر کاربری و جریمه های ساخت و ساز غیر مجاز، عادت دیرینه بدی پیدا کرده است و با تحدید روزافزون این منابع به سبب مخالفت مردم محلی و رکود بازار ساخت و ساز، اکنون شهرداری در یک پیچ تاریخی قرار گرفته است. از یک سو ادامه سیاست نادرست گذشته ممکن نیست و از سوی دیگر تدوین و اجرای سیاست جدیدی هنوز در دستور کار نیست. بی گمان منابع پایدار برای شهرداری تهران باید ترکیبی از کمک های دولت و مالیات شهری باشد که بر تمامی سازمان ها، کسب و کارها و فعالیت هایی باید وضع شود که از شهر سود می برند اما تمایلی به پرداخت هزینه های آن ندارند.

2.  تعیین تکلیف اداره مادر شهر تهران و حومه: شاید طرح این موضوع در ظاهر ارتباطی با شهرداری تهران نداشته باشد اما دیگر شکی باقی نمانده است که تهران به عنوان کلان شهر مرکزی و چندین شهر بزرگ و کوچک در میان ده ها روستا در گستره ای از آبیک یا دماوند یک انبوهه شهری را پدید آورده اند که اداره آن به شکل سنتی تفرق مدیریت های خرد محلی امکان پذیر نیست. تهران متاثر از مناطق اطراف خود و تاثیر گذار بر آن هاست و از شهردار تهران انتظار می رود پیشتاز یافتن الگوی جدید برای اداره انبوهه شهری تهران باشد.

3.  تاب آوری تهران: حادثه آتش سوزی پلاسکو که منجر به سوختن و از میان رفتن یکی از نمادهای تهران مدرن دهه 1340 شد و زلزله های کوچک مقیاس سال گذشته که ترس و آشفتگی همگانی را سبب شد، هر دو گواهی بر تاب آوری اندک پایتخت هستند. بر فهرست مشکلات این چنینی تهران می توان مساله آلودگی شدید محیط زیستی را هم افزود. ازدیاد و تشدید آلودگی هوای شهر در سال های گذشته در بسیاری روزها نفس پایتخت نشینان را می بُرد و کار را به تعطیلی مدارس و ادارات می کشاند. در شرایط پراکندگی مدیریت شهری فرار از زیر بار مسوولیت البته آسان است و همیشه گناه مشکلات تهران همچون توپی میان مسوولان مختلف دست رشته می شود. شاید انتظار زیادی باشد اما هر جای دنیای اگر شهری توانسته اوضاعش را بهتر کند به سبب مسوولیت پذیری و اقدام به هنگام مسوولان شهری و شهردارش بوده است، از همین رو باید شهردار جدید تدبیر، سیاست و برنامه های خود را در این زمینه به تصریح و تدقیق بیان کند.

4.  بازسازی سرمایه اجتماعی شهرداری تهران: در سال های گذشته و مشخصا از دهه 1370 به این سو با افزایش درآمدهای شهرداری و فزونی یافتن سرمایه اقتصادی آن، نه به همان میزان بلکه بیشتر، سرمایه اجتماعی شهرداری تحلیل رفته و آب شده است. علت آن بوده است که هزینه های شهر فروشی را مردم پرداخته اند و اکنون که پیامدهای آن سیاست ها آشکار شده است، انگشت اتهام ها به سوی شهرداری نشانه رفته است. بسیاری از پروژه های عمرانی به مانند مگامال شهرک اکباتان، افزودن طبقه دوم پل صدر، تونل آرش-اسفندیار بدون ملاحظه و رعایت حقوق مردم محلی انجام شده اند و شهرداری همواره هوای مداخله گران را به جای مردم داشته است و به جای توجه به منافع عمومی شهر، چوب حراج به آن ها زده است. واقعیت آن است که اعتماد مردم به شهرداری کم است و پیشبرد سیاست های جدید مدیریت شهری که حکایت از شهروند مشارکت جو می کند هنگامی ممکن می شود که حداقلی از اعتماد به شهرداری وجود داشته باشد.                                                                                                                                              

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.