راه تحقق «تهران برای همه»

راه تحقق «تهران برای همه»
تهرانی که روزگاری آقامحمدقاجار به‌عنوان پایتخت خود برگزید با تهران امروز بسیار فاصله دارد. تهران اکنون با جمعیت ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران، مرکز استان و شهرستان تهران است و پرجمعیت‌ترین شهر باختر آسیا و همچنین سومین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه محسوب می‌شود.
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۱۰
کد مطلب: ۱۵۶۳۰
Share
اسکان نيوز: حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی نوشت: این شهر مهم‌ترین قطب گردشگری کشور و منطقه بود به‌طوری که بر اساس آمار شهرتهران با جذب ۱/ ۶۴ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۶ میلادی، یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه در زمینه گردشگری بوده‌ است.

تهران شهری است که بر اساس آمار سال ۱۳۹۵، سهم آن در کل تولید ناخالص داخلی ایران ۲۱ درصد است و با اختصاص نیمی از بخش صنعت کشور به خود، نقش مهمی در اقتصاد کشور و کانون اقتصادی ایران دارد.

اما با وجود تمام پتانسیل‌های مثبت نهفته و آشکار این شهر متاسفانه در سال‌های اخیر با مشکلات گوناگونی چون آلودگی آب و خاک و ترافیک و... دست و پنجه نرم می‌کند.

از سوی دیگر سئوالی که مطرح می‌شود این است که آیا تمام شهروندان از خدمات و پتانسیل‌های مثبت این شهر مانند آموزش و تفریح و حتی درآمد به یک میزان بهره‌مند می‌شوند؟

این اصطلاح بالا شهر و پایین شهر تهران به کدام بخش این شهر گفته می‌شود و آیا این نشانی از دوقطبی شدن شهر تهران است؟

به‌طور حتم آن‌چه در مدیریت شهری اهمیت دارد تلاش برای عدالت فضایی و رسیدن به شهری سالم با توجه و رعایت شاخص‌های زیست محیطی است.

اما سئوال این‌جاست که در دو قطبی شدن شهر تهران تا چه اندازه تصمیم‌گیری‌های مدیران شهری آن در گذشته نقش داشته اند؟ و باید این موضوع به‌صورت مشخص بررسی و تحلیل‌ شود تا بار دیگر همان اقدامات در این شهر تکرار نشود.

تهران باید با مدیریت صحیح بار دیگر برگردد به همان تهرانی که یکی از زیباترین شهرهای خاورمیانه بود.

شهری که نه هوای آن آلوده بود که نتوان سفیدی نشسته بر قله دماوند آن را دید و نه آب و خاک آن آلودگی داشت.

شهری که حقوق دستفروشان کنار خیابان‌های آن محترم شمرده شود و در آن کودکی نباشد که به جای حضور در کلاس و درس و مدرسه مشغول سرک کشیدن به سطل‌های زباله باشد تا روزی خود را در آورد. تهران شهری برای همه، نگاهی انسانی خواهد داشت به حق وحقوق شهروندان آن. معماری و شهرسازی در تهران شهری برای همه باید چنان انسان محورباشد که نه برج و ساختمانی با پول، ارتفاعی ناعادلانه گیرد و نه بنایی ساخته شود که معماری آن بویی از آداب و فرهنگ این سرزمین نبرده باشد و سبب شود تا روح آدمی را آزرده کند.
 
مرجع: دنیای اقتصاد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.