هارپ یا خربزه؟! ؛ سلاح مخوف آب و هوایی قرن ۲۱

رضا رمضانی*
هارپ یا خربزه؟! ؛ سلاح مخوف آب و هوایی قرن ۲۱
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب: ۱۵۸۳۶
Share
اسکان نيوز: جنگ آب، خشکسالی و خون، تغییرات اقلیم و مهاجرت، آب شدن یخچال ها و گرما زدگی! این ها بخشی از عنوان های خبری و چالش های مدیریتی و  سیاسی دنیای امروز است. عنوان هایی که شاید نه در یک قرن پیش که حتی اگر چند دهه پیش بیان می شدند، بسیاری از افراد سر در گم شده و حداکثر حدس و گمان هایی را در حد تخیل و پیش بینی مطرح می کردند.

در همان روزگار وقتی صحبت از سلاح های پیشرفته و مخوف به میان می آمد، چیزی فراتر از بمب های اتمی و هیدروژنی و میکروبی به ذهن ها خطور نمی کرد. اما قرن بیست و یکم قرنی عجیب و دلهره آور است.

سده ای با مشکلات و صورت مسئله های بی نظیر و ابزار و ادوات شوکه کننده و حیرت آور. انسان قرن بیست و یکم مفهوم تغییرات اقلیم و آب و هوا را از طریق خواندن و در سر کلاس ها و دوره های آموزشی نمی آموزد، بلکه آن را تجربه و لمس می کند.

همچنان، جنگ آب و خونریزی های ناشی از خشکسالی و مهاجرت های گسترده را نه در فیلم های تخیلی، که در اخبار روز دنیا دنبال می کند. همین انسان قرن بیست و یکم، هر روز خبر از ساخته شدن ابزار و ادوات بهت آور را نیز می شنود. از ارسال بو از طریق اینترنت گرفته تا چاپ سه بعدی و از سفر تفریحی در فضا گرفته تا سلاح مخوف آب و هوایی؛ هارپ!

گزارش ها و شنیده هایی نامطمئن از دستیابی برخی کشورها به یک تکنولوژی جنگی نوین خبر می دهد. طبق این گزارش ها، این تکنولوژی مخوف و  مبتنی بر امواج رادیویی می تواند شرایط آب و هوایی سرزمینی گسترده را دگرگون کند و از این طریق تمامی شرایط زندگی، فعالیت های اقتصادی، کشاورزی، صنعتی و سلامتی آن سرزمین را از کنترل مدیران و مسولانش خارج کند.

این تکنولوژی و سلاح برآمده از آن، «هارپ» نام گرفته است. اما شرایط سرزمین ما نشان می دهد که سلاحی مخوف تر هم وجود دارد که می تواند همان مشکلات را در زمینه اقلیم و آب و ... پدید آورد.

این سلاح، «خربزه» نام دارد! سلاحی که در کنار گوجه فرنگی و هندوانه و چغندر قند و نیشکر و البته ذوب آهن و صنایع آب بر متعدد دیگر توانسته است بحران بزرگ و هراسناک آب و بیابانزایی را پدید آورد.

سال هاست که کشتزارها، بی محابا و بی محاسبه زیر کشت این محصولات می روند و در پایان فصل، بخش چشمگیری از آن ها رها می شود تا حجم عظیمی از آبی که از دل منابع استراتژیک سرزمین تخلیه شده است، به هدر برود و وسعت بیابان های ایران افزایش یابد و خشکسالی و بی آبی، مثل بید، به جان تار و پود جوامع روستایی و شهری بیافتد و شیرازه کار از دست در برود. ناگفته نماند، همانطور که هارپ به اپراتوری نیاز دارد تا موثر واقع شود، جنگ خربزه ای هم به متولیانی نیاز دارد.

متولیانی که در عمل و علی رغم شعارهای ظاهری، تعادل بخشی منابع آبی را از اولویت های خود کنار گذاشته اند و با تمرکز بر طراحی و اجرای سدهای پر از خطا اما پر هزینه، به دنبال گرفتن ماهیِ پول از آب گل آلودِ بی آبی هستند!

*فعال محیط زیست و دانشجوی دکترای بیوسیستماتیک جانوری

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.