روزهای سخت حناچی با دو بیمار

 عارف لایق زاده*
روزهای سخت حناچی با دو بیمار
عارف لایق زاده، شهرساز در یادداشتی که برای اسکان نیوز اسال کرده است به موضوع چالش های پیش روی شهردار جدید تهران پیروز حناچی پرداخته است
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب: ۱۵۸۶۳
Share
اسکان نيوز: حناچی روزهای سختی را در پیش دارد، چرا که هم باید در نقش یک جراح چیره دست ظاهر شود و هم
 در قامت یک پرستار متعهد به تیمار دو بیمار رنجور اما امیدوار همت جدی گمارد، آن هم در روزگاری که پایتخت بدهکار، گران اداره میشود و شوربختانه چرخ مالیه شهر به خوبی نمی چرخد.

آری؛ حناچی روزهای سختی در پیش دارد، با دو بیماری که با دردهای مزمن و بی شماری دست و پنجه نرم می کنند. اگر آلودگی هوا، ترافیک، بحران فرونشست زمین، خطر لرزه خیزی، بافت های فرسوده نا پایدار، مهاجرت ،حاشیه نشینی، رشد نامتوازن و بد قواره شهر، وابستگی شهر به درآمدهای ناپایدار و سمی، کودکان کارو دست فروشان را مهمترین دردهای پایتخت بدانیم نیک در می یابیم تهران بیمار است و حال روز خوبی ندارد. بسیار ساده انگارانه است اگر همه مشکلات حناچی طی سال های آتی، در تهران را محدود به روح و کالبد شهر کنیم، چرا که پژواک در ساختار، وضعیت نیروی انسانی و اقدامات مدیریت شهری در حوزه های مختلف کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در طی سال های گذشته به استناد پژوهش های علمی صورت گرفته بیانگر این مهم است که مدیریت شهری خود  بیمارتر و رنجورتراز شهر است، شواهد این مدعا وضعیت فساد و سلامت اداری، فقر نیروی متخصص و تراکم نیروی انسانی، فرهنگ غیر حرفه ای حاکم بر مدیریت شهری، عدم شفافیت و مهمتر از همه این مسائل بحران سرمایه اجتماعی مدیریت شهری است.

شروع بیماری های پایتخت را در دهه چهل و رویاپردازی های پهلوی دوم و اقدامات نمایشی و روزمینی شهردار وقت مرحوم نیک پی می باید ریشه یابی نمود، همچنانکه تشدید و تنوع دردهای تهران را به صورت ویژه در دهه های هفتاد و نود شمسی خاصه در دوران صدارت آقایان کرباسچی و قالیباف باید واکاوی و مورد پژوهش قرار داد.

حال نوبت به معمار همیشه معترض و منتقد سرسخت قالیباف رسیده، کار حناچی در تهران دشوار اما درمان دردهای شهر شدنی است اگر ایشان نسبت به طرح ریزی برای بازساخت هوشمندانه  مدیریت شهری غیر شفاف، فربه، بی انگیزه و... شهر تهران اقدام عاجل نماید، بی شک اگر چنین نشود شاهد تشدید بحران سرمایه اجتماعی مدیریت شهری، تعمیق درد های شهر و عدم توفیق تیم مدیریتی جدید در رفع و کاهش بیماری های پایتخت طی سال های آتی خواهیم بود، زیرا جنس دردهای تهران به گونه ای است که درمانشان در گرو مشارکت و اعتماد شهروندان به مدیریت شهری (سرمایه اجتماعی) است، اسناد این مدعا رجوع به تجارب موفق شهرهای مکزیکوسیتی و لندن در کاهش چشمگیر آلودگی هوا، موفقیت چشم گیر شهر توکیو در ارتقاء سطح تاب آوری در برابر زلزله، تجربه شهر نیویورک در ساماندهی دست فروشان و تجارب بی شمار بسیاری از شهرهای جهان در قطع وابستگی اقتصادی شهر به درآمدهای ناپایدار و سمی است.

آری؛ شهر تهران شهرداری در قامت یک مدیر دوراندیش می خواهد نه شهرداری در قامت یک ناجی و امیرکبیر، باور کنیم بسیاری از دردهای شهر حاصل چنین تفکراتی بوده است.
 
*شهرساز
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.