روزی در تقویم به نام و برای دانشجو

روزی در تقویم به نام و برای دانشجو
با تسیس و شروع به کار دانشگاه‌ها در جهان، به مرور زمان نهادهای آموزشی سنتی وظایف خود را به دانشگاه واگذار کردند و اکنون می توان گفت، دانشگاه به نهاد اصلی و محوری آموزش در جهان بدل شده و جوامع تلاش دارند تا با تاسیس دانشگاه، زمینه‌ساز انتقال دانش و فن‌آوری در حوزه‌های مختلف علمی، باشند.
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب: ۱۶۰۵۱
Share
به گزارش اسکان نيوز، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز دانشجو در کانال تلگرامی‌اش نوشت: جدا‌ از وظیفه مهم تولید و انتقال علم و فناوری، دانشگاه‌ها در طی زمان نقش‌های مهم دیگری نیز برعهده گرفته‌اند‌. طیف این نقش‌ها از دل نگرانی برای معضلات اقتصادی-اجتماعی و حفظ ارزش‌های جامعه شروع شده و به صلح، توسعه، حقوق‌ بشر و دفاع از محیط‌ زیست و میراث فرهنگی گسترش می‌یابد. به دلیل این نقش های متفاوت است که اکنون دانشگاه و دانشجو، یکی از بنیادهای مهم جهان امروز تلقی می‌شود.

«هفدهم نوامبر» هر سال، به عنوان روز جهانی دانشجو از سوی کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. خاستگاه روزجهانی دانشجو، اروپای شرقی است. از همین رو «اتحادیه بین المللی دانشجویان» از زمان تاسیس در سال ۱۹۴۶ در پراگ، در جمهوری چک قرار دارد. این اتحادیه، بزرگ‌ترین سازمان دانشجویی است که درآن یکصد و پنجاه وپنج نهاد دانشجویی از یکصد و بیست و دو کشور جهان، عضویت دارد و هدف آن نیز حمایت از جامعه دانشجویی و ترویج ارزش‌های جهانی و برگزاری نشست‌ها و سمینار‌های دانشجویی است.

به نظر من روز دانشجو، در واقع دعوتی است برای اندیشیدن به رسالت های حیاتی و سازندۀ زندگی در جهان امروزی ما.

اما ۱۶ آذر، روز دانشجو در کشور ما به یاد سه یاردبستانی، سه شهیدی که در برابر استکبار و ظلم ایستادگی کردند، هرساله گرامی داشته می شود. با گرامیداشت یاد سه شهید ۱۶آذر و روز دانشجو، باید تاکید کرد که اگر دانشگاهی است و کلاسی برگزار می شود و استادی در کلاس درس حاضر می شود تنها و تنها مدیون حضور دانشجوی حاضر در این فضا است.

بدون دانشجو نه دانشگاه معنا دارد و نه جستجوی علم، دانش و کشف حقیقت.

آن‌چه که از همان ابتدا در فضا دانشگاه درک کردم و چنان شد که این فضا مرا مجذوب خود کرد، در درجه اول  شور و نشاط و کنجکاوی برای دانستن در وجود تک تک دانشگاهیان و دانشجویان بوده و هست.

دانشجو، دانشگاه با وجود تو معنا می‌یابد. روزت گرامی باد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.