نشانه‌های تغییر در شهر و شهرداری ایلام

نشانه‌های تغییر در شهر و شهرداری ایلام
از آن‌جایی که عمده شهرهای دنیا در اطراف مناطقی کوچک مانند روستاها و رودخانه ها ایجاد شده و از طرفی توسعه این مناطق تحت تاثیر پارامترهای متفاوتی قرار می‌گیرد، پیش بینی و برنامه‌ریزی برای این نوع توسعه همواره چالش‌زا بوده است. تحقق این موضوع در مناطق کمتر توسعه یافته فرهنگی، مشکل‌تر بوده و چنان‌چه همراهی توسعه شهرسازی با رشد جمعیت در این مناطق با تاخیر انجام گیرد، اصلاح متناسب فیزیکی و فرهنگی این مناطق سخت تر خواهد بود. شهرها و مناطق توسعه یافته از نگاه شهروندان و کسانی که به‌صورت گذری آن مناطق را می بینند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که این ارزیابی‌ها عمدتا بصورت کیفی و نسبی و دارای شاخص‌هایی چون نظم، زیبایی، فرهنگی، دسترسی، امکانات و ... است.
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: ۱۶۰۷۱
Share
اسکان نيوز: محسن توکلی، عضو هیات علمی دانشگاه ایلام در یادداشتی نوشت: شهر ایلام بعنوان مرکز استان با مرکزیت روستا حسین آباد تشکیل شده و در ایجاد بسیاری از زیرساخت‌ها، پیش‌بینی روند رشد و توسعه جاری امکان‌پذیر نبوده و از طرف دیگر متولیان توسعه شهر هم اکثرا با تمرکز بر حل مسائل جاری مدیریت نموده‌اند که این موضوع باعث شده که بر عکس رشد سریع این شهر، توسعه متوازن امکان‌پذیر نباشد.

برای کسانی که در این شهر زندگی و ساکن بوده‌اند همواره دو جمله تکراری وجود داشته است: نخست جمله "این شهر دیگر جای زندگی نیست" از زبان کسانی که ساکن بوده‌اند و دوم جمله "ایلام یک روستی بزرگ است" از زبان کسانی که به‌صورت کوتاه مدت در این شهر حضور داشته‌اند. این دو جمله گویا وضعیت موجود و مدیریت آن و همین‌طور روند توسعه آن است. تکرار این جملات برای مردم و مسئولانی که کمتر در جاهای توسعه یافته حضور داشته‌اند خیلی بار منفی نداشته و اکثرا آن را پذیرفته و حساسیتی در مورد آن ندارند.

در خلال یکی دو سال اخیر مدیریت شهر در اختیار کسانی قرار گرفته است که هم تجربه زندگی در محیط‌های توسعه یافته را دارند و هم به آن دو جمله معروف حساسیت کافی دارند و این دو عامل باعث شده تا هم بتوانند به توسعه واقعی فکر کنند و هم مدیران شهری را از حواشی دور کنند. آن‌چه امروز در شهر ایلام اتفاق می‌افتد به مثابه کارگاهی است که با تاخیر شروع به کار نموده و تلاش می‌کند عقب ماندگی‌ها را با سرعت بالا و خطا حداقلی جبران کند. بدون شک انجام این مهم، هم همت مدیران را می‌طلبد تا راه درست پیش رو را با سرعت و جسارت پیش ببرند و هم حمایت و تحمل شهروندان را.

مشخص است که اتاق فکر شورای شهر و شهرداری ایلام و مجریان آن به درستی نقطه ضعف شهر را که همانا فقدان زیرساخت‌های یک شهر مدرن است را فهمیده و در آن مسیر حرکت می‌کنند که بدون شک در این مسیر موانع فراوانی وجود دارد که بایستی با آرامش و جلب رضایت و همراهی شهروندان آن را طی نمود.

در افکار عمومی شهروندان در حال حاضر دو نکته متبلور است؛ اول آن‍‌که چه اتفاقی افتاده است که هر درخواست و انتقاد شهروندان به سرعت دریافت و جامه عمل می‌پوشاند و دوم آن‌که مگر تاکنون همین بودجه‌ها و امکانات در شهرداری وجود نداشته است؟ پس چگونه است که تاکنون کمترین فعالیت در حوزه شهرسازی بصورت بطئی انجام می شده است؟ پاسخ به این سئوالات را فقط می توان در نوع نگاه، علم، تجربه و جسارت مدیران فعلی شهرداری و شورای شهر جستجو نمود. در این راستا مدیران محترم شهر بایستی بدانند که:

 انجام هر کار بزرگی قطعا موانع و مخالفان بزرگتری را خواهد داشت، که عبور مدبرانه از آن‌ها تنها راه حصول موفقیت است.

 مسیر و روش مدیریتی که شما برای مدیریت شهر و توسعه آن در پیش گرفته اید، روشی علمی است که بدون شک، به آرامی شما و شهروندان را به هدف خواهند رساند،

مدیریت شهری فقط سخت افزاری نبوده بلکه بعد نرم افزاری آن که همانا فرهنگ شهروندان است نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بایستی در معالات مد نظر قرار گیرد،

استفاده از کسانی که تخصص لازم را داشته و دغدغه پیشرفت شهر را دارند و همچنین کسانی که در محیط‌های پیشرفته شهری (داخل و خارج کشور) تجربه زندگی را دارند، می‌تواند باعث تسریع و تدقیق برنامه‌های توسعه در حوزه مدیریت شهر باشد.

به‌عنوان یک شهروند که دغدغه حصول به یک شهر مدرن و در حد لیاقت مردم شهر ایلام را دارد، برای تمامی مدیران حوزه شهر و بخصوص شهرداری آرزوی موفقیت نموده و امیدوارم تیم مدیریت جاری شهر بدور از حواشی، فرصت اجرا برنامه‌های متنوع و منسجم را داشته باشند.

 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.