دروازه اسفریس یا باغ بزرگ اردبیل

دروازه اسفریس یا باغ بزرگ اردبیل
با وجود تمامی شواهدی که در متون تاریخی دست اول آمده است اسفریس باید دروازه و میدانی مهم در شهرهای ایران بخصوص اردبیل باشد نه باغ بزرگ دراردبیل.
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: ۱۶۲۶۲
Share
به گزارش اسکان نيوز، محمود محمدهدایتی، محقق و نویسنده اردبیلی در یادداشتی نوشت: شیخ صفی‌الدین اردبیلی روز دوشنبه دوازدهم محرم سال 735هجری قمری در 85 سالگی هنگام ظهر با صدا بلندی ((الله))گفت و به جهان دیگری رفت تا بن‌ اولیه گنبد الله الله پی ریزی شود، اگر چه وصیت شیخ بر آن بود که در گورستان غریبان اردبیل دفن شود ولی هنگام نیمه شب سیدجمال‌الدین اصفهانی به غسل و تکفین پیکر او مشغول شد ولی با تصیمیم خانواده شیخ بخصوص پسرش شیخ صدرالدین، عارف نامدارشیخ صفی‌الدین  اردبیلی را درمحل وعظ و ارشاد در کنار دروازه اسفریس ((دروازه ای که اگر چه نمود عینی نداشت ولی دروازه ورود به عالم عرفان و میدان جنگ حق و باطل و جنگ با نفس اماره بود))به خاک سپردند و گنبدی بر فراز آن شیخ صدرالدین بنا نمود به نام ((الله الله)).

اسفریس، اسپرس، اسپریز،اسپرز، اسپرسپ، اسفرسف، اسبریس و اسپریس به معنا میدان جنگ، میدان اسب دوانی و لغتی که از اوستا و متون قدیمه ایرانی گرفته شده است.

بنابر گواهی مفسر اوستا در زمان ساسانیان و نامه پهلوی بندهش، اسپریس میدان تاخت و تاز اسب، بدارازای دوهزار گام است. ((فرهنگ ایران باستان ،تالیف پور داود ج 1ص224))

مولف برهان گوید: اسبریس بر وزن ومعنی اسپریز است که میدان و عرصه اسب دوانیدن باشد وبکسر اول هم هست.

اسفریس در فرهنگ اسد نخجوانی به معنی راهی که اسب بیک روز تواند پیمود ،یک میدان اسب و رزمگاه آمده است.

کلمه  اسفریس فقط در شهر اردبیل بکار نبرده شده است، میدان اسپریس نام محله‌ای در اصفهان که میدانی منسوب به آن است، و به نقل از کتاب مسالک‌الممالک اصطخری از دروازه‌های سیستان می‌باشد و آخرین مکانی که بنام اسفریس نام برده شده است محله‌ای در سبزوار.

با وجود تمامی شواهدی که در متون تاریخی دست اول آمده است اسفریس باید دروازه و میدانی مهم در شهرهای ایران بخصوص اردبیل باشد نه باغ بزرگ دراردبیل.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.