برچسب ناروا به اعتراضات جلیقه زردها

 دکتر سید محمود کاشانی*
برچسب ناروا به اعتراضات جلیقه زردها
 از چهار هفته گذشته که اعتراضات خیابانی در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه آغاز شده است صدا وسیما از این تظاهرات خیابانی به نام «جنبش ضد سرمایه‌­داری» یاد و در بخش­‌های خبری آن را تکرار می­‌کند. این در حالی است که خواسته­‌های شهروندان ناراضی فرانسوی که در این تظاهرات در روزهای شنبه هر هفته حضور می­یابند هرگز اعتراض به آنچه نظام سرمایه­‌داری نامیده می­شود نیست.
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
ساعت ۲۰:۵۴
کد مطلب: ۱۶۵۳۶
Share
اسکان نيوز : معترضان جلیقه زرد در آغاز این تظاهرات خیابانی، افزایش بهای سوخت گازوئیل از سوی دولت فرانسه را مطرح کردند. با گسترش یافتن این تظاهرات، گروه­‌های دیگری به آنان پیوستند و موضوع­‌های دیگری مانند افزایش حداقل دستمزد کارگران، کاهش یا حذف مالیات­ حقوق بازنشستگان، نارضایی از افزایش هزینه­‌های زندگی و درخواست شنیده شدن صدای معترضان در نظام سیاسی این کشور در رسانه‌­های فرانسه مطرح گردید.

واژه سرمایه­‌داری یا کاپیتالیسم، در اصل از تبلیغات و ایدئولوژی مارکسیسم و نظام کمونیستی اتحاد شوروی سرچشمه گرفته است. در پرتو تبلیغات کمونیستی شوروی سابق در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی احزاب کمونیستی سر برآوردند. در فرانسه نیز حزب کمونیست یکی از چهار حزب نیرومند در این کشور بود.

اندیشة کمونیزم در شوروی سابق با خشونت و اقدامات ضد انسانی به اجرا درآمد و دولت این کشور اقتصاد را به کنترل خود درآورد ولی پس از 70 سال دچار ناکامی و فروپاشی شد. همین امر زمینه­‌ساز بی­اعتبار شدن احزاب کمونیستی در کشورهای اروپایی و آسیایی به ویژه در فرانسه شد و امروزه اندیشه‌­های کمونیستی هواداران اندکی در فرانسه دارد.

قانون اساسی فرانسه، اعلامیه حقوق بشر و شهروند را که در 26 اوت 1789 در مجلس ملّی فرانسه به تصویب رسید در سر لوحة خود قرار داده است. مادة 2 این اعلامیه، حق مالکیت را از حقوق طبیعی و ذاتی شهروندان شمرده و نظام سیاسی این کشور را موظف به احترام و پاسداری از آن دانسته است. به ویژه ماده 17 این اعلامیه با روشنی هرچه بیشتر تأکید کرده است:

«مالکیت یک حق غیرقابل تجاوز و مقدّس است و هیچ شهروندی را نمی­توان از این حق محروم کرد مگر در موردی که بر طبق قانون، ضرورت عمومی آن را تجویز کند و به شرط آن­که غرامت عادلانه و پیش از سلب مالکیت به صاحب آن پرداخت شود».

احترام به حق مالکیت که در این اعلامیه و در قوانین اساسی فرانسه پی در پی به رسمیت شناخته شده است مانع از پیشرفت اندیشه‌­های مارکسیستی در این کشور شده است. شورای قانون اساسی فرانسه، مراجع قضایی این کشور و دادگاه اروپایی حقوق بشر در استراسبورگ نیز با قاطعیت از این حق ذاتی مردم پشتیبانی می­کنند. بنابراین واژه‌­های سرمایه­داری یا کاپیتالیسم که مخلوق اندیشه­‌های کمونیستی است امروزه در فرانسه و کشورهای اروپایی جایگاهی ندارند و مانند اندیشه­‌های کمونیزم به بایگانی تاریخ سپرده شده‌­اند. این­که صدا و سیما به ناروا به اعتراضات جلیقه­‌زردها برچسب «جنبش ضد سرمایه‌داری» می­زند و دائماً آن را در هر سرویس خبری تکرار می­کند کاملاً خلاف واقع است.

انگیزة این تبلیغات ناروا در صدا و سیما نیز دور از ذهن نیست. به رغم آن­که احترام به مالکیت در موازین فقهی ریشه‌­های استواری دارد و در قانون اساسی مشروطیت و جمهوری اسلامی نیز در بخش حقوق ملت احترام به مالکیت به رسمیت شناخته شده است ولی با مصادره­های افسار گسیخته‌­ای که در دولت موقّت بازرگان در سال 1358 انجام شد و با سلب مالکیت از سهامداران 51 شرکت بزرگ کشور و بیرون راندن مدیران کاردان و کارآفرین بخش خصوصی، اقتصاد دولتی در کشور ما حاکم گردید که با گذشتن 40 سال همچنان ادامه دارد و زیان­های جبران­ناپذیر مادی و معنوی به ملت ایران وارد کرده است. قانون موسوم به «سیاست­های کلی اصل 44» نیز همان­گونه پیش از تصویب و اجرای آن در سال 1387 آشکار بود راه­ حل درستی برای برون رفت کشور از نظام منفور اقتصاد دولتی در کشور ما نبوده و گرفتاری­های بیشتری را دامن­گیر مردم، دولت و اقتصاد کشور کرده است.

با این حال صدا و سیما با زدن برچسب خلاف واقعِ «ضد سرمایه‌­داری» به اعتراضات مردم در شهرهای فرانسه که خواسته­‌های روشنی در چارچوب قانون اساسی و نظام سیاسی این کشور داشته و دارند، کوشش می­کند نظام اقتصاد دولتی را که برخلاف قانون اساسی به ملت ایران تحمیل شده است توجیه کند و ذهن مردم را از پیامدهای تجاوز به حق مالکیت مردم و استمرار اقتصاد دولتی در کشور دور سازد. اگر چنین نیست چرا صدا و سیما به این تبلیغات خلاف واقع دامن می­زند و به دیدگاه­های معترضان به اقتصاد دولتی در کشور ما فرصت اظهارنظر در شبکه­های خود را نمی­دهد؟

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی                                                          
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.