حاشیه‌نشینی و سرقت انرژی

حاشیه‌نشینی و سرقت انرژی
عمدتا وقتی از واژه ی شهر نام می‌بریم، اولین تصویری که به ذهن ما می‌رسد میادین، مجتمع‌های تجاری، بازار، پارک‌ها، تردد خودروها و رفت آمد مردم در خیابان‌هاست. درست در لحظه‌ای که شهر و مناطق مرکزی آن سرشار از حرکت و جنب و جوش است و زندگی جریان دارد، هرچقدر به سمت مناطق کناری شهر حرکت می کنیم، خلوت تر و از هیاهوی زندگی شهری دورتر می‌شویم.
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب: ۱۸۰۸۲
Share
اسکان نيوز: بهار سلیمانی،  فعال فرهنگی و اجتماعی در یادداشتی نوشت: کمی آن طرف‌تر به حاشیه‌های شهر می رسیم، جایی که حالا دیگر رنگ و رویش شباهت زیادی به شهر ندارد و بیشتر به روستا آن هم روستاهای کمتر توسعه یافته شباهت دارد.

کوچه‌هایی نامنظم، خانه‌های بدقوراه و پوشیده از آهن آلات کهنه، زاغه‌ها و پنجره‌هایی نایلونی و... از همه زشت‌تر تعدد سیم‌های برقی که به شکلی نامنظم و درهم پیچیده به خانه‌ها وصل شده است.

حاشیه نشینی!!! یکی از مهمترین معضلات شهر که دارای تبعات اجتماعی و فرهنگی بسیاری است، پدیده‌ای که علل و عوامل فراوانی دارد که اصلی‌ترین آن مهاجرت از روستاهاست، جایی که در طی یک قرن اخیر شدت بیشتری یافته و به سرعت در حال افزایش است.

زمانی که در روستاها کشاورزی از رونق بیفتد و مشکلات اقتصادی و عدم چرخش سرمایه در آن‌جا شکل بگیرد، بسیاری رویاهای خود را در شهرها جستجو می کنند و با هزاران آرزو به امید یک زندگی بهتر و ایده‌آل‌تر بار سفر بسته و راهی شهر می‌شوند که ظاهرا در آن‌جا زمینه‌های بیشتری برای اشتغال و درآمدزایی وجوددار.

مهاجرت و ورود به شهرها نه تنها منجر به زندگی بهتر نمی‌شود که مشکلات جدیدتری هم رقم می‌زند، چرا که اولین مشکل اساسی که مهاجران با آن مواجه می‌شوند تامین مسکن و رفاه است و از آن‌جا که توان مالی خرید یا اجاره مسکن در نقاط خوب یا معمولی شهر را ندارند به سمت حاشیه‌های شهر هجوم آورده و ناچار می‌شوند در خانه های ارزان قیمت سکونت پیدا کنند یا در این مناطق دست به خانه‌سازی با حداقل امکانات را بزنند.

ضمن این‌که عدم یافتن شغل مناسب و پردرآمد موجب افزایش تنگناهای اقتصادی شده و همین امر زمینه را برای هجوم به سمت حاشیه‌های شهر فراهم می‌کند و از آن‌جا که این مناطق حیات خلوت بسیاری از بزهکاران، فروشندگان مواد مخدر، سارقان و... می باشد می‌تواند در زمره مناطق جرم خیر تلقی شده و مستعد آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بسیاری باشد.

مناطقی که در بافت شهری تعریف نشده و عمدتا در دایره زمین‌های کشاورزی یا منابع طبیعی است و افراد به صورت غیرقانونی ضمن تصرف آن‌ها شروع به ساخت‌وساز می‌کنند و بدیهی است این مناطق فاقد زیرساخت‌های اولیه زندگی مانند امکانات آب، برق، گاز و خدمات شهری است بنابراین تلاش می‌کنند برخی از این امکانات را به صورت غیرقانونی به دست بیاورند که یکی از مهمترین آن‌ها برق است که برای تولید و توزیع آن زحمات و هزینه‌های بسیاری می‌شود و عمدتا در این مناطق مورد سرقت قرار می‌گیرد.

سرقت انرژی در حاشیه‌های شهر یکی از جدی‌ترین معضلات امروز حوزه برق است که هزینه‌های زیادی بر دوش شرکت توزیع برق می‌گذارد و هم به لحاظ ایمنی دارای خطرات بسیاری برای ساکنان این مناطق است.

وقتی یک منطقه‌ای در نقشه‌های شهری تعریف نشده، بدیهی است که شرکت برق هم برنامه‌ریزی و زیرساخت‌های لازم را برای آن در نظر نگرفته و به طور کلی در زمره دریافت خدمات شهری و رفاهی قرار نمی‌گیرند، ضمن این‌که به لحاظ قانونی هم ارائه خدمات و فروش انشعاب به این مناطق غیرقانونی است. بنابراین شرکت توزیع در این زمینه کوتاهی انجام نداده و در درجه اول وظیفه سایر سازمان‌ها و نهادهاست که اجازه  ساخت‌وساز و سکونت را در این مناطق ندهند که بعضا ممکن است با ملاحظاتی همراه یا ساخت‌وسازها شبانه و دور از چشم ماموران قانون شکل بگیرد که البته این پدیده خاص شهر ایلام نیست و در همه  شهرهای ایران و حتی جهان دیده می‌شود و تاکنون نتوانسته اند آن را ریشه کن کنند.

بنابراین با شکل‌گیری این مناطق، ساکنان جهت تامین نیازهای برقی خود دست به سرقت برق و کابل‌کشی‌های غیرمجاز می‌کنند و شرکت توزیع ناچار است جهت حفظ منافع مادی و معنوی خود با این پدیده مقابله کند.

ساکنان مناطق حاشیه‌نشین به لحاظ اجتماعی و رفتاری هم در شرایط نامساعدی قرار دارند، تردد روزانه آن‌ها به مناطق مرکزی و برخوردار شهر و مقایسه شرایط، امکانات و سطح درآمدی شان باعث نوعی سرخوردگی و شکل‌گیری یک بغض پنهان و احساس نفرت می‌شود، از طرفی هم جرم‌خیزی و حضور بیشتر بزهکاران در این مناطق زمینه را برای افزایش خشونت در بین آن‌ها فراهم می‌کند.

مواجه شدن سازمان‌ها و نهادها با ساکنان این مناطق با این خصوصیت‌ها و بغض های فروخفته که عمدتا حسی طلبکارانه نسبت به دولت و جامعه دارند، کار را بسیار سخت می‌کند و حضور ماموران شرکت برق جهت پیگیری و برخورد با متخلفان و سارقان انرژی عمدتا با مقاومت و برخورد خشونت‌آمیز آن‌ها مواجه می‌شود که این پدیده هم کار مجموعه را در این حوزه سخت‌تر نموده است.

پدیده سرقت انرژی در مناطق حاشیه‌نشین موجب ایجاد خسارات فراوان و تحمیل هزینه های زیادی شده است، ضمن این‌که در زمان‌های اوج مصرف موجب بهم خوردن تعادل مصرف شده و هم موجب ایجاد تبعیض و تضییع حقوق مشترکان قانونی می‌شود چرا که در هر منطقه‌ای بر اساس فروش قطعی و میزان بار مصرفی معمول برق توزیع شده و برداشت برق به صورت غیرقانونی و تعریف نشده موجب افزایش بار، فشار به تاسیسات و در نهایت قطعی برق می شود که در صورت آسیب دیدن تجهیزات خسارات جبران‌ناپذیری به شرکت برق تحمیل می‌شود.

کنترل پدیده حاشیه‌نشینی مستلزم انجام اقدامات اساسی و سیاست‌گذاری کلان است که بتواند ضمن کاهش این مقوله زمینه را برای خدمت‌رسانی قانونی و اصولی فراهم نماید و در این وادی هم مجموعه شرکت توزیع برق می‌تواند مانند سایر مناطق نسبت به فروش انشعاب اقدام و هزینه‌های خود را به صورت ماهیانه از مشترکان دریافت کند تا از این طریق بتواند خدمات بهتر و مناسب‌تری ارائه نماید.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.