طرحی به نفع سوداگران

آلبرت بغزیان*
طرحی به نفع سوداگران
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: ۲۱۴۹۲
Share
اسکان نيوز: اگرچه حجم بالای مطالبات معوق بانکی یکی از چالش‌های اصلی شبکه بانکی کشور در همه زمان‌ها بوده است. با این حال چالش امروز شبکه بانکی کشور را می‌توان مطالبات بانک‌ها از وام‌گیرندگانی دانست که وثایق ناقص و در مواردی بدون وثیقه از تسهیلات بانکی برخوردار بوده‌اند.

اعطای تسهیلات به این دست از وام‌گیرندگان نشان می‌دهد که در وهله اول بانک‌ها تصمیم جدی و قاطعی برای پوشش مطالبات انباشت‌شده ندارند و همراه تسهیلات‌گیرندگانی شده‌اند که از اعتبار لازم برای دریافت وام برخوردار نبوده‌اند.

در این میان بخشودگی و حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان طرح جدیدی نیست و بانک‌ها به دلایل متعدد و در شرایط مختلف بازگشت تسهیلات اعطایی‌شان را از طریق طرح‌های متنوعی همچون جریمه، بخشودگی‌ یا استمهال ممکن می‌کنند. تجربه نیز نشان می‌دهد عمده شعب بانکی کشور در برخورد با تسهیلات‌گیرندگانی که از بازپرداخت تسهیلات خود سر باز می‌زنند دست به مصادره اموال آنها می‌زنند و به سمت فعالیت‌های بنگاه‌داری به ویژه در حوزه املاک و ساختمان متمایل می‌شوند.

اما در عین حال باید دید مصوبه جدید مجلس برای بخشودگی جریمه تسهیلات‌گیرندگان بانکی کدام گروه از وام‌گیرندگان را در‌بر می‌گیرد؟ روشن است چنین طرحی تنها برای آن دست از تسهیلات‌ گیرندگانی می‌تواند کارساز باشد که تولیدکننده واقعی باشند و شرایط رکودی اقتصادی آنان را از پرداخت وام‌ها و اعتبارات گرفته شده ناتوان گذاشته باشد.

بنابراین آنچه در اجرای این طرح ضروری به نظر می‌رسد، شناسایی تولیدکنندگان واقعی است. به این ترتیب باید دید تولیدکنندگانی که اقدام به دریافت وام و تسهیلات از شبکه بانکی کرده‌اند چه میزان تسهیلات اخذ شده را صرف فعالیت‌های اقتصادی و چه میزان از آن را صرف فعالیت‌های سوداگری همچون فعالیت‌های حوزه مسکن و ساختمان کرده‌اند؟ روشن است تسهیلاتی که به سمت فعالیت‌های سوداگری در بخش مسکن هدایت شده باشد، به دلیل بالاتر بودن نرخ رشد قیمت املاک از جریمه‌های بانکی، تمایلی به بازگشت به شبکه بانکی پیدا نخواهند کرد.

اگرچه طرح دو‌فوریتی مجلس حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان در شرایط سخت و رکودی اقتصاد ایران می‌تواند انگیزه تولید فعالان اقتصادی را بالا ببرد، با این وجود پیش از اجرای این طرح ضروری است مدیران عامل بانک‌هایی را که بدون وثیقه به افراد تسهیلات اعطا می‌کنند بازخواست و آنان را مشمول جریمه‌های سنگین کرد.

*اقتصاددان
مرجع: جهان صنعت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.