وقتی گنجینه ملی مخروبه می‌شود/ ضرورت رفع خلاهای نظارتی

علی‌اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی
وقتی گنجینه ملی مخروبه می‌شود/ ضرورت رفع خلاهای نظارتی
تخریب خانه تاریخی حاج باشی در اراک به عنوان یک اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، نشانگر ضرورت رفع خلاهای نظارتی به منظور حفظ و صیانت جدی از هویت‌های تاریخی است.
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب: ۶۷۹۰
Share
اسکان نيوز: روز گذشته شاهد آن بودیم که خانه تاریخی حاج باشی یکی از بناهای کهن شهر اراک که جلوه‌ای از هویت این شهر بوده و کمتر از یک ماه از ثبت ملی این اثر تاریخی نگذشته بود تخریب شد.

پاس‎داشت آثار فرهنگی به مثابه بخشی از هویت مردم این دیار است و به نوبه خود از جایگاه ارزشمندی برخوردار است، در انبوه مشغله‌های روزانه آنچه دیروز خیل عظیم دوستداران آثار فرهنگی و تاریخی شهر اراک و تمام مردم را اندوهگین کرد تخریب این خانه به عنوان یکی از اسناد هویت تاریخی شهر اراک بود.

خانه حاجی باشی یکی از ثروت‌های تاریخی و معماری ملی استان مرکزی بود که پاس‎داشت آن کهن میراث ملی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود اما متاسفانه در مقابل دیدگانمان تخریب شد.

قرار بود این خانه تاریخی با معماری اصیل ایرانی و  قدمت کهن، تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار بگیرد، اما با این اتفاق ناخوشایند احساسات مردم شهر و سایر غیرت‎مندان به حفظ آثار فرهنگی جریحه‌دار شد و  می‌طلبد در پاسداشت این گنجینه‌های گرانبها، اهتمام  بیشتری به کار بسته شود تا شاهد این حجم از تخریب نباشیم.

البته نباید فراموش کرد که حفظ این آثار ارزشمند فقط وظیفه میراث‌فرهنگی نیست و مسئولیت مهم شهروندی همه ماست که باید آن را به نحو احسن به انجام برسانیم.

لیکن، متاسفانه تخریب این اثر باعث شد یک گنجینه آثار تاریخی این دیار دچار نقص شود و صد افسوس که این نقیصه جبران‌ناپذیر است، اما جا دارد متولیان و مسئولان این حوزه با جبران خلاهای نظارتی و جلوگیری از استمرار و ادامه چنین فجایعی با استفاده از توان و ظرفیت‌های قانونی موجود بخصوص استقرار گروه‌های مرمت، تمام عزم و اهتمام خود را برای بازسازی سریع و جبران این صدمه تلخ به کار بندند.

همچنین در این رابطه می‌طلبد که مسئولان قضایی همچون گذشته حمایت‌های لازم را داشته باشند و با متخلفان در این موضوع طبق قانون برخورد کنند.

قطعا به عنوان نماینده استان در خانه ملت با تمام قوا از ظرفیت‌های نظارتی و قانونگذاری برای جبران بخشی از این نقیصه اهتمام خود را به کار خواهیم بست تا شاهد تکرار وقایع دردناکی از این دست نباشیم.

در پایان باید گفت که تملک و آزادسازی و احیای خانه‌های کهنسال شبیه این خانه در مناطق مرکزی شهر اراک با تعیین تکلیف ورثه و جلب رضایت آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در اولویت کار دستگاه‌های اجرایی مرتبط و متولیان امر قرار گیرد. در این صورت ضمن رعایت حقوق شهروندان و ایجاد انگیزه مناسب برای مسئولیت‌پذیری در حفظ میراث‌فرهنگی، دیگر شاهد تکرار این وقایع تلخ نخواهیم بود.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.