تخریب محیط‌زیست در ۴۰سال گذشته مصیبتی هولناک‌تر از حمله مغول ها به ایران

صادق زیباکلام
تخریب محیط‌زیست در ۴۰سال گذشته مصیبتی هولناک‌تر از حمله مغول ها به ایران
آقای دکتر عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست در مصاحبه‌ای با اشاره به تخریب زیست‌محیطی خاک کشور و بلایی که بر سر آن آورده‌ایم فرموده‌اند: «نسل مایکی از بدترین نسل‌های تاریخ ایران در امانتداری از منابع طبیعی بوده و چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشته است».
چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: ۷۲۴۴
Share
اسکان نيوز: برخی منابع مانند آب از مرز بحران هم گذشته است(به‌واسطه برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی)؛ و خاک کشور هم در حال دچار شدن به همین سرنوشت است و در شرایط بحرانی قرار دارد (روزنامه خراسان ۲۱ آذر)

شخصاً برای دکتر کلانتری به‌واسطه جسارت و شهامتشان در بیان فجایعی که بر سر محیط‌زیست آورده‌ایم احترام قائلم؛ اما نمی‌توانم در خصوص اظهار اخیرشان که «نسل ما یکی از بدترین نسل‌ها درزمینه امانتداری از منابع طبیعی بوده» با ایشان موافق باشم. صدالبته که با اصل سخنشان موافقم. بلایی که ظرف چند دهه اخیر به جنگل‌ها، به آب، به خاک، به هوا و به محیط‌زیست کشور وارد شده، به‌مراتب ازآنچه مغول‌ها با کشاورزی و جنگل‌های ایران کردند هولناک‌تر بوده.

سال‌ها قبل از آنکه ایشان مسئول محیط‌زیست کشور شوند بنده نوشتم که اگر یک جدولی از کشورهای جهان به‌منظور رتبه‌بندی در حراست از محیط‌زیست درست شود، قطعاً ایران در انتهای آن جدول قرار خواهد گرفت و کمتر کشوری را می‌توان یافت که در تخریب محیط‌زیست به‌پای ایران برسد. از این بابت من هم با جناب کلانتری هم‌رأی هستم. مشکلم اما با ایشان در خصوص مقصر است. ایشان میگویند «نسل ما». سؤال اساسی آن است که «نسل ما» یعنی کی؟ قبول دارم که بسیاری از مردم ما در قبال حفظ و حراست از محیط‌زیست کارنامه «لاابالی» دارند. فرقی هم نمی‌کند چه آنان که کمتر مذهبی هستند و برای تعطیلات به شمال یا کنسرت می‌روند و چه آنان که مذهبی‌تر هستند و به زیارت مشهد یا راه‌پیمایی اربعین مشرف می‌شوند؛ هر دو در پخش زباله یکسان رفتار می‌کنند.

 نه جناب کلانتری بزرگوار، مردم به کنار، مسئولین ما هم امانت‌داران خوبی در قبال محیط‌زیست نبوده‌اند. راه دور نرویم همه‌مان می‌دانیم که بخش قابل‌توجهی از جنگل‌های کشورمان ظرف چهل سال گذشته ازجمله به‌واسطه آتش‌سوزی از بین رفته‌اند. مع‌ذلک درحالی‌که نیروهای مسلحمان صدها فروند هلی‌کوپتر در اختیار دارند، ظاهراً هنوز محیط‌زیستمان فاقد ناوگان هلی‌کوپتر آبپاش است.

در سال۱۳۹۵ کل بودجه «سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور» نزدیک ۳۰۰میلیارد تومان بود؛ یعنی با این بودجه سازمان جنگل‌ها می‌بایستی از میلیون‌ها هکتار جنگل‌های کشور مراقبت نماید. حاصل، می‌شود آمار باورنکردنی که در اروپا برای هر هزار هکتار جنگل، یک جنگلبان وجود دارد و در ایران برای هر ۱۲۰۰۰هکتار یک جنگلبان. در سال ۹۳، کل بودجه محیط‌زیست کشور با بیش از۶۰۰۰ پرسنل و محیط‌بان ۳۰۰میلیارد تومان بود، درحالی‌که بودجه سازمان‌های ایدئولوژیک نظام (سازمان تبلیغات اسلامی، جامعه‌المصطفی، بنیاد حفظ آثار امام خمینی، حوزه‌های علمیه و...) بالغ‌بر ۶۰۰۰میلیارد تومان یعنی بیست برابر محیط‌زیست.

نه جناب کلانتری مردم خیلی مقصر نیستند. شما مسئول محیط‌زیست کشوری هستید که برای مسئولین آن اولویت اصلی بر روی مسائل ایدئولوژیک، نظامی، امنیتی و عقیدتی است تا بر روی محیط‌زیست، مراقبت از جنگل‌ها و آب و خاک کشور.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.