جاذبه‌های گردشگری کردستان، معرف اصالت فرهنگی کُردها

علی حیدرآقایی، نویسنده و پژوهشگر
جاذبه‌های گردشگری کردستان، معرف اصالت فرهنگی کُردها
یکی از امتیازات ویژه‌ای که در کشور ایران وجود دارد و بخشی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین را به خود اختصاص داده داشتن قومیت‌های مختلف و فرهنگ‌های ریشه‌ای است که هرکدام سهمی خاص در شکل‌گیری فرهنگ متمدن ایران دارند.
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب: ۷۶۵۴
Share
اسکان نيوز: یکی از فرهنگ‌های خاص، ریشه‌ای و با اصالت که بخشی از برجستگی فرهنگ کشور ما به آن وابسته است فرهنگ کردهاست؛ این فرهنگ متمدن از نظر وجود و سابقه به مانند ستاره‌ای بوده که درخشش آن جلایی خاص به فرهنگ ایرانیان داده است.

در دل این فرهنگ ناب، علاوه بر این‌که سرشار از هنر و زیبایی است و شعر و موسیقی، زبان و آداب‌ورسوم خاص مردمانش زبانزد جهانیان است، برجستگی‌های ریزی هم وجود دارد که فریادگر اصالت ریشه‌ای و تمدن چندین هزارساله این قوم است.

در واکاوی این مطلب، وجود جاذبه‌های گردشگری جذاب و تاریخی در شهرهای مناطق کردنشین می‌تواند نمودی از اصالت ریشه‌ای کردها را نشان دهد؛ اگر هرکدام از جاذبه‌های گردشگری کردستان با مشخصات و قدمت، به درستی و کارشناسانه از طریق رسانه‌های اجتماعی و به‌خصوص صداوسیما معرفی شود در گام نخست زمینه شناخت بیشتر از بستر گردشگری استان توسط گردشگر را فراهم می‌کند و در گام بعدی این شناخت صحیح، منجر به آشنایی گردشگر، با هویت و فرهنگ کُردها خواهد شد.

لذا باید در جهت فراهم‌سازی این بستر مناسب کوشید تا همگان به اصالت ریشه‌ای فرهنگ کُردها پی برند و خاطره خوشی از جاذبه‌های گردشگری کردستان در ذهن متصور شود.

بدون شک معرفی اصولی پديده‌های تاريخی‌ و طبيعی‌ هم سو با معرفی آداب‌ورسوم مردم کردستان، علاوه بر گسترش صنعت توریسم و پویایی اقتصادی منطقه مبین و معرف فرهنگ کُردها در نزد همگان خواهد شد؛ لذا لزوم توجه به این مقوله که نوعی سرمایه‌گذاری فرهنگی این مناطق به‌حساب می‌آید با نگاه خاص به آن، به نوعی به سرمایه‌گذاری اقتصادی منجر می‌شود و  در میان‌مدت، علاوه بر ترویج فرهنگ کُردها، شکوفا شدن صنعت گردشگری کردستان را به ارمغان خواهد آورد.

کردستان سرزمین زیبایی‌ها

کردستان سرزمینی چهار فصل و خاص است که هر فصل آن به مانند موسیقی‌های جذابش تازگی منحصر به فردی دارد، هرکدام از ماه‌های فصولش به سان هنر رقص کُردی (هه لپرکی) برای مهمان خاطره انگیز و دلرباست و هر روزش سرشار از زیبایی و تحسین است به همین دلیل همگان کردستان را سرزمین شگفتی‌های هنری می‌دانند.

سرزمینی که موسیقی آن آرام‌بخش است دف‌نوازی گروه‌های مولودی‌خوانی آن، در دنیا زبانزد می‌باشد و هنرمندانی در عرصه‌های مختلف داشته و دارد که اگر همچون هوای تازه نسیم بهاری، شروع به وزیدن کنند به روح انسان طراوت و شادابی می‌بخشند.

کردستان سرزمینی است که آبیدر آن نماد بلندای هنر کردها، غار کرفتو عظمت قوم کرد، زریوار خروشان نماد صافی و پاکی مردمانش، اورامان شکوه فرهنگ کردستان، آربابا عروس کوه‌هایش، چهل چشمه زلالی و صفای نامش، قلعه‌های زیویه و قمچقای همگام با تاریخش، قرآن نگل نماد ارادت و اعتقاد مردمانش به دین اسلام و پالنگان معرف زیبایی روستاهایش است.

بنابراین جاذبه‌های گردشگری کردستان هرکدام گوشه‌هایی از اصالت فرهنگ کردها را در خود جای داده است؛ توصیه می‌شود آنان که مشتاق فرهنگ و هنر کُردها هستند از جاذبه‌های گردشگری کردستان دیدن کنند تا مشتاق‌تر شوند و قطعا اگر با فرهنگ کردها آشنا شوند به سان پروانه به دور شمع، دل‌شیفته آن خواهند شد و مصداق بیتی از حضرت سعدی (علیه رحمه) می‌گردند که می‌فرماید:

گفتم ببینمش مگرم درد اشتیاق  ساکن شود بدیدم و مشتاق‌تر شدم
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.