ابنیه تاریخی و ارزشمند شیراز، بازیچه دست نهادها

محمدحسین ده‌بزرگی، شیراز پژوه
ابنیه تاریخی و ارزشمند شیراز، بازیچه دست نهادها
بخشی بنای فاخر بانک ملت شعبه بازار وکیل با کاشی‌کاری‌های هفت رنگ بسیار ارزشمند و قدمتی در حدود نیم قرن، با عدم نظارت مسئولان امر و بی‌توجهی سازمان‌های ذی‌ربط، به شکلی زننده رنگ آمیزی شده است! این کار به اندازه‌ای عجولانه و بدون رعایت اصول انجام گرفته که متاسفانه بخش‌هایی از کاشی‌کاری‌های ذکر شده، توسط رنگ سفیدی که مشخص نیست به چه علت بر روی سنگ نمای ساختمان، آن هم با بی‌نظمی هرچه تمام تر اجرا شده، پوشانده شده است.
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب: ۸۴۰۶
Share
اسکان نيوز: داریم به مرثیه خوانی برای میراث فرهنگی و ابنیه تاریخیمان عادت می‌کنیم. به این‌که هر روز شاهد یک شاهکار جدید از سوی مسئولان نامربوطه باشیم.

اخیرا نیز شاهد اجرای هنر جدیدی در بنای قدیمی و منحصر به فرد بانک ملت شعبه بازاروکیل (واقع در نبش گذر راهنمایان گردشگری) هستیم.  همان طور که در تصویر ملاحظه  می‌کنید، بخشی از این بنای فاخر با کاشی‌کاری‌های هفت رنگ بسیار ارزشمند و چشم نواز - با قدمتی در حدود نیم قرن - که خود به تنهایی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز است، با عدم نظارت مسئولان امر و بی‌توجهی سازمان‌های ذی‌ربط، به شکلی زننده رنگ آمیزی شده است! این کار به اندازه‌ای عجولانه و بدون رعایت اصول انجام گرفته که متاسفانه بخش‌هایی از کاشی‌کاری‌های ذکر شده، توسط رنگ سفیدی که مشخص نیست به چه علت بر روی سنگ نمای ساختمان، آن هم با بی‌نظمی هرچه تمام تر اجرا شده، پوشانده شده است.

حال سئوال بنده و دیگر دلواپسان در امر حفاظت از بناهای تاریخی این است که آیا برای مرمت و دست بردن در ترکیب و نمای این ساختمان‌های ارزشمند نیازی به وجود افراد حرفه‌ای این امر به سبب نظارت بر کار اجراکاران نیست؟  اداره ساختمان بانک ملت آیا از ارزش تاریخی ملک خود خبر ندارد؟ و آیا برای انجام این قبیل امور، نیازی به مجوز از میراث فرهنگی استان فارس نیست؟ در نهایت، حال که این اتفاق ناخوشایند رخ داده، نهادهای مرتبط، برای برطرف کردن این مشکل چه تدبیری اندیشیده‌اند؟


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.