نقش ملکه الیزابت دوم در تخریب ایوان عالی قاپو!

نقش ملکه الیزابت دوم در تخریب ایوان عالی قاپو!
در آن زمان، سقف ایوان عالی قاپو، وضع خوبی نداشت و بخشی از تزئینات آن فروریخته بود. مسئولان مربوطه احساس می‌کنند که دیدن چنین وضعی از سوی ملکه انگلیس، مایه آبروریزی خواهد بود.
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب: ۸۶۲۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، حمیدرضا حسینی، کارشناس ارشد تاریخ معاصر و نویسنده دانشنامه تهران بزرگ در یادداشتی تاکید کرد:  خوشبختانه مرمت سقف و ستون‌های ایوان عالی قاپو پس از دوازده سال به پایان رسید. طبیعتا عوامل گوناگونی در فرسودگی این بخش از بنای ۴۰۰ ساله عالی قاپو نقش داشته‌اند و امید می‌رود که تجربه‌های حاصل از این عملیات دوازده ساله در اختیار جامعه تخصصی قرار گیرد. اما در این‌جا می‌خواهم به موضوع جالبی اشاره کنم که از مرحوم عباس پورقدیری، روزنامه‌نگار قدیمی اصفهان و از دانش‌آموختگان پردیس هنرهای زیبای این شهر شنیدم.

زنده‌یاد پورقدیری می‌گفت: وقتی الیزابت دوم، ملکه انگلستان در سال ۱۳۳۹ خورشیدی به ایران می‌آید، قرار می‌شود که از شهر اصفهان نیز دیدن کند. در آن زمان، سقف ایوان عالی قاپو، وضع خوبی نداشت و بخشی از تزئینات آن فروریخته بود. مسئولان مربوطه احساس می‌کنند که دیدن چنین وضعی از سوی ملکه انگلیس، مایه آبروریزی خواهد بود.

از سوی دیگر، مرمت ایوان نیز کاری بسیار وقت‌گیری بوده و به زمان سفر الیزابت دوم نمی‌رسیده است. در نتیجه، مقداری تخته چوبی تهیه می‌کنند و با گردآوری گروهی از هنرجویان مدرسه هنرهای زیبای اصفهان از آن‌ها می‌خواهند که نقوش بخش‌های آسیب دیده سقف عالی‌قاپو را روی این تخته‌ها بکشند و به سقف بچسبانند! این کار با استفاده از رنگ‌ها و چسب‌های شیمیایی شیمیایی انجام می‌شود که طی چند دهه ترکیبات خطرناک و آسیب‌زایی را ایجاد می‌کند.

عکس زیر ملکه الیزابت دوم را هنگام بازدید از مسجد جامع عباسی (امام) نشان می‌دهد.


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.