حال پزشکان طرح تحول سلامت خوب نیست‌!

دکتر مصطفی وفایی‌اقدم*
حال پزشکان طرح تحول سلامت خوب نیست‌!
هر دانشجوی رشته پزشکی در ایران پس از اتمام دوران دانشجویی، سوگندنامه‌ای را در جشن فارغ‌التحصیلی خود قرائت می‌کند که در بخشی از آن آمده است: «سوگند می‌خورم از تضییع حقوق بیماران بپرهیزم و سلامت آنان را بر منافع مادی و امیال نفسانی خود مقدم بدارم»‌.
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: ۸۸۳۵
Share
اسکان نيوز: بر پایه چنین دیدگاه و این چنین سوگندنامه‌ای هر پزشک پایبند به اخلاق حرفه‌ای و باورهای انسانی، خود را موظف و مکلف می‌داند که منافع بیمار را بر منافع شخصی خود ترجیح دهد‌. مسلما مشابه همه اقشار، صنوف و حرفه‌های دیگر در میان پزشکان نیز وجود دارد‌. پزشکانی که به اصول اخلاقی و انسانی ایمان ندارند و به بیمار به دیده یک کالای تجاری می‌نگرند و جالب توجه آن است که این دسته از پزشکان با ایجاد کانون‌های قدرت و تشکیل حلقه‌های مافیایی نه تنها به بیماران جفا می‌کنند بلکه بیشترین آسیب‌ها را نیز به همکاران خود و به ویژه پزشکان جوان وارد می‌کنند‌.

برخلاف آن دسته قلیل از پزشکان فربه از ثروت و قدرت که چون یک هشت‌پای غول‌پیکر در ارکان نظام سلامت چنبره انداخته‌اند و بیش از همه کارناوال‌های عوامفریبانه به راه می‌انداخته‌اند، حال پزشکان جوان خوب نیست‌. درست برخلاف تبلیغات و بازی‌های رسانه‌ای و هیاهوهای توخالی، پزشکان شاغل در مناطق محروم و مشمول طرح نظام سلامت وضع مالی بسیاری نامناسبی دارند‌. آنها بیشتر از چهارده ماه است که یک ریال از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند‌. بیشتر از چهارده ماه است که هیچ‌کدام از پزشکان طرف قرارداد با طرح تحول سلامت حق ویزیت‌هایشان تسویه نشده است‌.

این در حالی است که پزشکان مشمول طرح سلامت اجازه تاسیس مطب و فعالیت در هیچ بخش خصوصی و خیریه را ندارند و تنها منبع درآمدشان واریزی بیمارستان‌های دولتی طرف قراردادشان است‌. پزشکان شاغل در مراکز دولتی، حقوق ثابتی به‌طور میانگین در حدود 5/2 میلیون تومان می‌گیرند که اگر قراردادی باشند در بسیاری از نقاط کشور همان 5/2 میلیون تومان حقوق ثابت را هم نمی‌گیرند و بیمه هم نمی شوند و زندگی آنها بر اساس کارانه‌ای می‌چرخد که بر پایه تعداد ویزیت و تعداد جراحی و مشاوره محاسبه می‌شود‌. این در حالی است که در بسیاری از مراکز دولتی کشور پرداخت کارانه‌ها 10 تا 15 ماه تاخیر دارد‌.

عدم پرداخت بیش از 14 ماه مطالبات معوقه، بخش عظیمی از پزشکان را در تامین مایحتاج معیشتی خود جدا دچار مشکل کرده است‌. مشکلات رفاهی و اقتصادی موجود، موجب ایجاد یاس و سرخوردگی در میان انبوهی از پزشکان جوان شده و موجی از نارضایتی را در جامعه پزشکی به وجود آورده است‌. پزشکان فوق تخصص و متخصص شاغل در چارچوب طرح تحول نظام سلامت بارها و بارها مشکلات صنفی و معیشتی خود را به اطلاع مسوولان وزارت بهداشت و سایر ارگان‌های مربوطه رسانده‌اند اما با نهایت تاسف هیچ گوش شنوایی نبوده است تا مشکلات آنها را بشنود‌.

در آخرین اقدام در حدود یک ماه پیش در قالب یک نامه با بیش از 1500 امضا بخشی از مطالبات صنفی و قانونی به سمع و نظر وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان نظام پزشکی و برخی اعضای کمیسیون بهداشت مجلس رسانده شد‌. اما با گذشت یک ماه از شروع اعتراضات و نامه‌نگاری‌ها هیچ‌گونه پاسخی از طرف مسوولان ذی‌ربط شنیده نشده است‌. بدهی‌های رو به افزون طرح تحول نظام سلامت، به هم ریختگی اوضاع مالی و پرداختی بیمه‌ها، در آستانه ورشکستگی بودن بیمارستان‌ها مشکلات جدی و بغرنجی است که گریبان همه جامعه را خواهد گرفت و بیشتر از همه بیماران متضرر خواهند شد.

پزشکان جوان شاغل در مناطق محروم این مرز و بوم با وجود تمامی مشکلات اقتصادی و اجتماعی و با وجود بی‌اعتنایی وزارت بهداشت به مطالبات بحق آنها، همچنان با قدرت روزافزون و خلوص نیت لبریز از عشق به هموطنان‌شان ذره‌ای از وظایف پزشکی و انسانی خود در قبال آنها کوتاهی نخواهند کرد و امید دارند ملت شریف ایران نیز شرایط سخت آنان را درک کنند و پزشکان مناطق محروم را در رسیدن به مطالبات صنفی و قانونی خود یاری رسانند‌.

*متخصص رادیولوژی طرح تحول نظام سلامت
مرجع: جهان صنعت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.